wersja mobilna
Online: 710 Piątek, 2017.09.22

Gospodarka

Polska kapsuła Hyperloop już czeka na testy w USA

środa, 16 sierpnia 2017 11:15

Polska kapsuła Hyperloop, zaprojektowana i zbudowana przez studentów z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, została samolotem LOT Cargo, we współpracy z operatorem logistycznym DB Schenker, przetransportowana z Warszawy do Los Angeles. Polskie Linie Lotnicze LOT są strategicznym partnerem projektu. Za niespełna dwa tygodnie kapsuła weźmie udział w międzynarodowych testach organizowanych przez firmę Elona Muska - SpaceX.

Projekt Hyperloop jest przedsięwzięciem mającym na celu opracowanie superszybkiego transportu naziemnego, który w przyszłości ma umożliwić przemieszczanie ludzi i ładunków z prędkością około 1000 km/h. Hyper Poland University Team to jedyny naukowy zespół z Polski, który bierze udział w tej międzynarodowej rywalizacji, do udziału w której, zgłosiło się ponad tysiąc zespołów z całego świata. Do finału awansowały 24 zespoły badawcze - 18 ze Stanów Zjednoczonych, cztery z Europy i dwa z Azji.

- W budowę pierwszego polskiego prototypu kapsuły Hyperloop zaangażowane były dwie uczelnie, sześć kół naukowych i 25 studentów. To dla nas wyróżnienie i sukces, że weźmiemy udział w finale zawodów SpaceX jako jedyny team z Europy Środkowo-Wschodniej - mówił Paweł Radziszewski, koordynator projektu Hyper Poland University Team.

Próby kapsuły przeprowadzone zostaną w specjalnie zbudowanej stalowej rurze o długości 1,5 km i średnicy dwóch metrów. W rurze utrzymywane będzie obniżone ciśnienie, a kapsuła poruszać się będzie z wykorzystaniem magnetycznej lewitacji. Warunki te pozwolą na znaczne zmniejszenie zużycia energii.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

 

Pozostałe

Szkolenie pracowników firmy Kopel
Szkolenie pracowników firmy Kopel
piątek, 22 września 2017 07:51
Ford wstrzymuje produkcję w pięciu zakładach
Ford wstrzymuje produkcję w pięciu zakładach
czwartek, 21 września 2017 12:43
Darco wybrało dostawcę centrum obróbczego
Darco wybrało dostawcę centrum obróbczego
czwartek, 21 września 2017 07:53
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Kamera termowizyjna do diagnostyki urządzeń elektronicznych

2017-09-22   | Farnell element 14
Kamera termowizyjna do diagnostyki urządzeń elektronicznych

W ofercie firmy Farnell element14 pojawiła się kamera termowizyjna firmy FLIR Systems ETS320 przeznaczona od obrazowania rozkładu temperatury w małych urządzeniach elektronicznych, na płytkach drukowanych oraz w laboratoriach i na stanowiskach kontroli jakości w produkcji. Pozwala na to tryb pracy bez konieczności trzymania w ręku z wykorzystaniem podstawy przypominającej kształtem mikroskop.
czytaj więcej

Czujniki triangulacyjne o zwiększonym zasięgu

2017-09-22   | Turck Sp. z o.o.
Czujniki triangulacyjne o zwiększonym zasięgu

Turck oferuje laserowe czujniki z serii Q4X do pomiaru odległości, które wykorzystują metodę triangulacyjną, dzięki czemu są całkowicie niewrażliwe na zmianę koloru obiektu. Wyposażone w obudowę ze stali nierdzewnej o stopniu ochrony IP67/69K, wyświetlacz oraz liczne dodatkowe funkcje (licznik, funkcje czasowe, itp.) umożliwiają one dostosowanie ustawień do określonej aplikacji.
czytaj więcej