wersja mobilna
Online: 751 Piątek, 2017.09.22

Gospodarka

Fabryka z lotu... drona

wtorek, 22 sierpnia 2017 12:03

Sprzedaż bezzałogowych statków powietrznych (UAV) i usług z nimi związanych szybko rośnie. W Polsce jest to biznes o wartości kilkuset mln zł rocznie, natomiast globalnie - około 6 mld dolarów. Według firmy Gartner do 2021 roku jego wartość się podwoi, a co trzeci z dronów komercyjnych wykorzystywany będzie w przemyśle. Sądzę, że potencjał tej branży jest znaczny, gdyż drony nie tylko czynią wiele zadań inspekcyjnych łatwiejszymi, ale też sprzyjają powstawaniu zupełnie nowych aplikacji.

Przeglądy techniczne wykonywane z powietrza są szybkie, gdyż nie trzeba budować rusztowań czy wchodzić na wysokie obiekty. W rezultacie są też bezpieczne dla personelu. Ponadto montując do drona kamerę termowizyjną, można rejestrować ubytki ciepła i oceniać stan budynków. Największą z cytowanych korzyści jest jednak znaczne obniżenie kosztów inspekcji w stosunku do metod tradycyjnych. Z powyższych powodów drony są coraz powszechniejsze w branży energetyki zawodowej, ciepłownictwie oraz w sektorze chemicznym. Używają ich również operatorzy sieci przesyłowych, firmy budowlane oraz odpowiedzialne za utrzymywanie stanu infrastruktury kolejowej oraz drogowej.

Aby zaprezentować potencjał omawianej technologii, przedstawię trzy mniej typowe aplikacje dronów. W branży górniczej UAV zmieniają sposoby pomiarów objętości mas ziemnych i urobków. Na bazie wykonywanych przez nie zdjęć tworzone są modele 3D składowisk, co pozwala na wykonywanie precyzyjnych obliczeń kubaturowych. Korzystają z tego również polskie firmy - przykładowo wiosną ruszył program pilotażowy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Z kolei Airbus używa dronów do wykonywania inspekcji produkowanych samolotów. W tym przypadku, zamiast korzystać kontroli wykonywanej z podnośnika, zespół analizuje wysokorozdzielcze zdjęcia dostarczone przez drona. Absolutną rewelacją jest jednak wykorzystanie UAV do inspekcji przestrzeni zamkniętych. Stosowany tu może być DJI Elios - dron otoczony klatką z włókna węglowego i wyposażony we własne oświetlenie. Może on latać w instalacjach o średnicach od 400 mm, przy czym nie ma obawy o uszkodzenia, jak w przypadku tradycyjnych maszyn. Takie wersje stosowane są już w Polsce - na przykład w zakładach papierniczych.

Rozwój technologiczny trwa i regularnie powstają nowe modele cechujące się rosnącą automatyzacją akwizycji obrazów, możliwościami użycia wielu kamer oraz latania we mgle. Dronom sprzyjają też postępy w zakresie rzeczywistości rozszerzonej oraz algorytmiki, co daje możliwości autonomizacji ich pracy. UAV wychodzą ponadto z pierwotnej roli urządzeń inspekcyjnych - niedawno zaprezentowano możliwości skoordynowanego lotu grupy maszyn w celu wykrywania wycieków w zakładach chemicznych, a także użycia dronów... w branży lakierniczej. To nie żart - pod koniec tego roku firma Apellix ma zaoferować wersję malującą o nazwie Worker Bee.

Przygodę z lataniem można rozpocząć bez własnego drona, bowiem na rynku działa spora grupa usługodawców. Air Drone, Inspectios, Drone Rescue, Drony - to tylko niektóre z firm zapewniających kompleksowe usługi - od konsultacji i planowania, po analizę zdjęć oraz stworzenie raportu. W opisach wykonywanych przez nie projektów przewija się wspólny wątek - koszty wykonywania inspekcji i utrzymania serwisowego instalacji technologicznych mogą być znacznie niższe, niż były dotychczas.

Drony wkradają się do przemysłu niepostrzeżenie, zupełnie jak niegdyś technologia termowizyjna. Ta ostatnia - początkowo stosowana przez wojsko i instytuty badawcze, z czasem zaczęła być wykorzystywana w energetyce, a obecnie kamer termowizyjnych używa się w wielu obszarach przemysłu oraz budownictwa. Szybkość popularyzacji dronów oraz ich rosnąca dostępność pozwalają stwierdzić, że z czasem i one mogą trafić do grupy "narzędzi", z których na co dzień korzystają zespoły utrzymania ruchu oraz inni pracownicy branży przemysłowej.

Zbigniew Piątek

 

Pozostałe

Szkolenie pracowników firmy Kopel
Szkolenie pracowników firmy Kopel
piątek, 22 września 2017 07:51
Ford wstrzymuje produkcję w pięciu zakładach
Ford wstrzymuje produkcję w pięciu zakładach
czwartek, 21 września 2017 12:43
Darco wybrało dostawcę centrum obróbczego
Darco wybrało dostawcę centrum obróbczego
czwartek, 21 września 2017 07:53
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Kamera termowizyjna do diagnostyki urządzeń elektronicznych

2017-09-22   | Farnell element 14
Kamera termowizyjna do diagnostyki urządzeń elektronicznych

W ofercie firmy Farnell element14 pojawiła się kamera termowizyjna firmy FLIR Systems ETS320 przeznaczona od obrazowania rozkładu temperatury w małych urządzeniach elektronicznych, na płytkach drukowanych oraz w laboratoriach i na stanowiskach kontroli jakości w produkcji. Pozwala na to tryb pracy bez konieczności trzymania w ręku z wykorzystaniem podstawy przypominającej kształtem mikroskop.
czytaj więcej

Czujniki triangulacyjne o zwiększonym zasięgu

2017-09-22   | Turck Sp. z o.o.
Czujniki triangulacyjne o zwiększonym zasięgu

Turck oferuje laserowe czujniki z serii Q4X do pomiaru odległości, które wykorzystują metodę triangulacyjną, dzięki czemu są całkowicie niewrażliwe na zmianę koloru obiektu. Wyposażone w obudowę ze stali nierdzewnej o stopniu ochrony IP67/69K, wyświetlacz oraz liczne dodatkowe funkcje (licznik, funkcje czasowe, itp.) umożliwiają one dostosowanie ustawień do określonej aplikacji.
czytaj więcej