wersja mobilna
Online: 825 Piątek, 2017.09.22

Gospodarka

Chiny światowym liderem w zakresie robotyzacji

środa, 23 sierpnia 2017 12:54

Chiny ustanowiły nowe rekordy w zakresie wykorzystywania robotów przemysłowych - liczba robotów, które kupiło Państwo Środka w 2016 roku wzrosła o 27% - do 87 tysięcy, co uczyniło z Chin największy rynek na świecie zarówno pod względem sprzedanych, jak i łącznej liczby pracujących robotów. W porównaniu do 2015 roku ilość robotów zainstalowanych wzrosła o 33% do 340 tys. Dane te publikuje Międzynarodowa Federacja Robotyczna (International Federation of Robotics - IFR), która przewiduje, że liczba robotów przemysłowych kupowanych w Chinach będzie w latach 2018-202 rosła o 15-20% rocznie.

Liczba robotów sprzedanych w Chinach w zeszłym roku osiągnęła najwyższy w historii poziom notowany w jednym kraju. - Nigdy nie było tak dynamicznego wzrostu w tak krótkim czasie na jakimkolwiek rynku - powiedział prezes IFR, Joe Gemma.

Spośród 87 tys. nowych robotów przemysłowych zainstalowanych w Chinach w zeszłym roku około 27 tys. pochodziło od chińskich dostawców - wzrost o 27% w stosunku do 2015 roku. Inny spektakularny wynik osiągnięty w 2016 r. to 75-procentowy wzrost sprzedaży robotów przemysłowych chińskiemu sektorowi elektrycznemu i elektronicznemu, do blisko 30 tys. Sprzedaż dla tej branży po raz pierwszy przewyższyła sprzedaż dla przemysłu motoryzacyjnego.

Chińskie roboty przemysłoweOkoło jedna trzecia tych robotów pochodzi od producentów chińskich, których sprzedaż wzrosła o prawie 120%. Na boomie w branży elektryczno-elektronicznej skorzystali również międzynarodowi dostawcy robotów - ich sprzedaż zwiększyła się o 59%. IFR przewiduje, że zapotrzebowanie tego sektora na roboty będzie dalej rosło. Wskazuje, że przemysł półprzewodnikowy intensywnie inwestuje w automatykę. Na tym polu wyróżniać się mają budowane nowe fabryki akumulatorów i baterii, mające zaspokoić rosnące zapotrzebowanie ze strony producentów elektrycznych i hybrydowych samochodów.

Choć branża automotive straciła w 2016 r. pozycję lidera na rzecz przemysłu elektrycznego i elektronicznego, nadal jest silnym motorem sprzedaży robotów przemysłowych. Chiny stały się zarówno największym światowym rynkiem motoryzacyjnym, jak i największym producentem samochodów. Sprzedaż robotów dla chińskiego przemysłu motoryzacyjnego stanowiła w 2016 r. 25% globalnych dostaw w tym sektorze. W latach 2011-2016 w chińskich aplikacjach motoryzacyjnych zainstalowano 108 tys. robotów, co daje wzrost średnio o 18% rocznie.

Chiński rząd chce, aby do roku 2020 kraj stał się jedną z 10 największych na świecie gospodarek zautomatyzowanych. Celem jest osiągnięcie liczby 150 robotów przemysłowych na 10 tys. pracowników. Dla porównania, obecnie na 10 tys. zatrudnionych przypada 531 maszyn w Korei Południowej, 301 w Niemczech i 176 w Stanach Zjednoczonych.

źródło: Drives & Controls

 

Pozostałe

Szkolenie pracowników firmy Kopel
Szkolenie pracowników firmy Kopel
piątek, 22 września 2017 07:51
Ford wstrzymuje produkcję w pięciu zakładach
Ford wstrzymuje produkcję w pięciu zakładach
czwartek, 21 września 2017 12:43
Darco wybrało dostawcę centrum obróbczego
Darco wybrało dostawcę centrum obróbczego
czwartek, 21 września 2017 07:53
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Kamera termowizyjna do diagnostyki urządzeń elektronicznych

2017-09-22   | Farnell element 14
Kamera termowizyjna do diagnostyki urządzeń elektronicznych

W ofercie firmy Farnell element14 pojawiła się kamera termowizyjna firmy FLIR Systems ETS320 przeznaczona od obrazowania rozkładu temperatury w małych urządzeniach elektronicznych, na płytkach drukowanych oraz w laboratoriach i na stanowiskach kontroli jakości w produkcji. Pozwala na to tryb pracy bez konieczności trzymania w ręku z wykorzystaniem podstawy przypominającej kształtem mikroskop.
czytaj więcej

Czujniki triangulacyjne o zwiększonym zasięgu

2017-09-22   | Turck Sp. z o.o.
Czujniki triangulacyjne o zwiększonym zasięgu

Turck oferuje laserowe czujniki z serii Q4X do pomiaru odległości, które wykorzystują metodę triangulacyjną, dzięki czemu są całkowicie niewrażliwe na zmianę koloru obiektu. Wyposażone w obudowę ze stali nierdzewnej o stopniu ochrony IP67/69K, wyświetlacz oraz liczne dodatkowe funkcje (licznik, funkcje czasowe, itp.) umożliwiają one dostosowanie ustawień do określonej aplikacji.
czytaj więcej