wersja mobilna
Online: 702 Sobota, 2017.10.21

Gospodarka

Konstruktorzy maszyn łączą siły, by zaoferować otwartą platformę IIoT

poniedziałek, 18 września 2017 12:51

Grupa konstruktorów maszyn oraz dostawców oprogramowania - składająca się z firm DMG Mori, Dürr, Software AG, Zeiss i ASM PT - utworzyła strategiczny sojusz, którego celem jest upowszechnienie nowego cyfrowego standardu dla budowniczych maszyn i całych zakładów produkcyjnych, bazującego na otwartej platformie IIoT. Sygnatariusze porozumienia chcą utworzyć platformę zwaną Adamos - ADAptive Manufacturing Open Solutions - która stanowiłaby globalny standard dla tego sektora i przyciągnęła innych producentów maszyn, stających się kolejnymi partnerami.

Adamos pozwoli konstruktorom maszyn na używanie tej samej platformy centralnej, ale jednocześnie na dostosowywanie jej do indywidualnych aplikacji z zakresu Przemysłowego Internetu Rzeczy. Klienci będą mieli do czynienia z frontowym interfejsem dopasowanym do potrzeb użytkownika, a producenci maszyn zachowają niezależność własnych rozwiązań.

Utworzone konsorcjum twierdzi, że Adamos, oferując rozwiązania i usługi opracowane centralnie, zmniejszy koszty i wysiłki konstruktorów maszyn związane z ich rozwojem i wprowadzaniem do użytku. Platforma będzie mogła działać zarówno w chmurze, jak i na lokalnych serwerach.

Wszyscy członkowie konsorcjum mają równy udział w firmie o nazwie Adamos GmbH, która będzie działać jako serwis platformy i udostępniać narzędzia i funkcje IIoT wszystkim jej użytkownikom. Każdy partner będzie niezależnie oferował własne portfolio Adamos.

Platforma połączy najnowsze technologie informatyczne, Przemysł 4.0 i branżową wiedzę. Pozwoli producentom maszyn zaoferować klientom sprawdzone rozwiązania cyfrowo skomunikowanej produkcji, którą można będzie wprowadzić przy minimalnym wysiłku. Twórcy twierdzą, że konstruktorzy maszyn, jak również ich dostawcy i klienci, skorzystają, ponieważ Adamos oferuje im autonomię danych i dostęp do wiodącego oprogramowania.

Platforma Adamos i ponad 30 aplikacji zostaną udostępnione na całym świecie już 1 października 2017 roku. Twórcy deklarują, że będzie wspierana przez 200 ekspertów.

- Branża maszynowa i specjaliści budujący zakłady produkcyjne muszą wyznaczyć własne standardy i pobudzić rozwój w zakresie digitalizacji. Można tego dokonać tylko z silnymi partnerami. Dlatego proponujemy otwartą sieć z platformą Adamos, w połączeniu z najwyższym poziomem wiedzy na temat budowy maszyn, produkcji i oprogramowania - od konstruktorów maszyn dla konstruktorów maszyn, ich dostawców i klientów - mówił Christian Thönes, prezes DMG Mori.

Na początku 2018 roku w chmurze zostaną udostępnione bardziej wszechstronne aplikacje dotyczące planowania, predykcyjnego utrzymania ruchu, a także kokpitów maszyn. Konsorcjum Adamos zapewnia, że będzie nieustannie rozwijać nowe aplikacje IIoT.

Na zdjęciu założyciele konsorcjum Adamos (od lewej): Christian Thönes - CEO DMG Mori, Ralf Dieter - CEO firmy Dürr, Karl-Heinz Streibich - CEO Software AG oraz Thomas Spitzenpfeil - członek zarządu firmy Carl Zeiss.

źródło: Drives & Controls

 

Pozostałe

XII Spotkanie Użytkowników Systemów B&R
XII Spotkanie Użytkowników Systemów B&R
piątek, 20 października 2017 09:58
166 mln zł na smart grid
166 mln zł na smart grid
piątek, 20 października 2017 07:54
Weidmüller kupił od Rockwella firmę W Interconnections
Weidmüller kupił od Rockwella firmę W Interconnections
czwartek, 19 października 2017 12:17
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Komputery Automation PC 910 z procesorami Intel Xeon

2017-10-20   | B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
Komputery Automation PC 910 z procesorami Intel Xeon

Firma B&R oferuje komputery Automation PC 910 w wersjach z procesorem Intel Xeon. Nowa architektura zapewnia nawet 50-procentowy wzrost wydajności w porównaniu do poprzednich procesorów z serii Core i. Nowy, czterordzeniowy procesor Xeon daje komputerom Automation PC 910 moc obliczeniową, która była wcześniej zarezerwowana dla dużych serwerów.
czytaj więcej

Szybki i precyzyjny czujnik wilgotności z interfejsem 4...20 mA

2017-10-20   |
Szybki i precyzyjny czujnik wilgotności z interfejsem 4...20 mA

AquaXact 1688 to szybki i precyzyjny czujnik wilgotności opracowany przez firmę Servomex, zawierający wymienny sensor z tlenku glinu. Mierzy on temperaturę punktu rosy i zawartość H2O w ppm m.in. w komorach rękawicowych, stacjach separacji powietrza, instalacjach przetwarzania gazu ziemnego, przemyśle półprzewodnikowym i farmaceutycznym, produkcji etylenu i wielu innych zastosowaniach.
czytaj więcej