wersja mobilna
Online: 585 Poniedziałek, 2017.10.23

Gospodarka

System z funkcjami sztucznej inteligencji do zastosowań w branży transportowej

piątek, 13 października 2017 07:53

Ze sztuczną inteligencją (Artificial Intelligence, AI) mamy do czynienia na co dzień. System podpowiedzi w wyszukiwarce Google czy asystenci głosowi tacy jak Amazon Alexa czy Apple Siri korzystają z technologii bazujących na AI. Systemy samouczące mają zastosowanie na giełdzie, w bankach, zakładach przemysłowych, stawiają diagnozy, dobierają leczenie, kierują samochodami czy podpowiadają podczas robienia zakupów. Rynek związany z AI jest ogromny, zaś dynamika jego wzrostów przekracza 66% rocznie.

W sztuczną inteligencję inwestuje też Wabco, globalny dostawca technologii usprawniających bezpieczeństwo oraz efektywność działania pojazdów ciężarowych. Specjaliści z HDF Polska są w trakcie opracowywania dla Wabco pierwszego w Polsce algorytmu transportowego optymalizującego załadunek towarów z wykorzystaniem AI.

- Technologia AI może się uczyć w nieskończoność, w przeciwieństwie do człowieka, a wykorzystanie tego typu algorytmów w branży TSL czy magazynowej pozwala zoptymalizować szereg procesów - mówi Łukasz Russak, analityk systemów informatycznych w HDF Polska. - W przypadku załadunku samochodów transportowych istnieje ogromna ilość kombinacji uwzględniających np. kolejność wyładunku, wykorzystanie dostępnej przestrzeni na samochodzie, gabaryty czy nacisk na oś, które decydują o optymalizacji w zakresie transportu. Ma to oczywiście przełożenie na koszty, a każda pomyłka popełniona przez człowieka je zwielokrotnia. Dlatego też do wyboru najlepszej konfiguracji załadunku, transportu i wyładunku towarów postanowiliśmy zatrudnić sztuczną inteligencję, która ma być odpowiedzialna za cały proces. Obecne rozwiązania są w fazie testowej, lecz już na tym etapie widać, jak wiele dzięki AI można poprawić.

 

Pozostałe

Już za kilka dni konferencja Masters & Robots
Już za kilka dni konferencja Masters & Robots
poniedziałek, 23 października 2017 10:52
Nowe CZS firmy Tauron Dystrybucja
Nowe CZS firmy Tauron Dystrybucja
poniedziałek, 23 października 2017 09:41
Comel na BaltExpo 2017
Comel na BaltExpo 2017
poniedziałek, 23 października 2017 07:55
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Nowa wersja popularnego zasilacza UPS firmy EVER

2017-10-23   | EVER Sp. z o.o.
Nowa wersja popularnego zasilacza UPS firmy EVER

EVER wprowadził na rynek nową wersję UPS-a o nazwie ECO Pro AVR CDS. Jest on wykonany w topologii line-interactive (VI) i wyposażony został w układ regulacji napięcia AVR. Do tego UPS ma szeroki zakres możliwości konfiguracji za pośrednictwem autorskiego oprogramowania PowerSoft.
czytaj więcej

Uniwersalne przepływomierze do pracy w obszarach zagrożonych wybuchem

2017-10-23   |
Uniwersalne przepływomierze do pracy w obszarach zagrożonych wybuchem

Badger Meter informuje o wprowadzeniu do oferty nowej serii uniwersalnych przepływomierzy Blancett B3100 z wbudowanym procesorem DSP. Oferują one zaawansowane opcje analityczne oraz zdalny dostęp do funkcji rejestracji danych i programowania, bez konieczności otwierania obudowy.
czytaj więcej