wersja mobilna
Online: 307 Czwartek, 2017.04.27

Gospodarka

Siemens VAI, hutnictwo i Kraków

środa, 10 września 2008 10:21

Krakowska Huta Sendzimira, obecnie ArcelorMittal Poland Oddział Kraków, to miejsce niedawnej dużej inwestycji w nową walcownię gorącą blach, której uruchomienie nastąpiło w połowie roku 2007.

Rok po tym wydarzeniu firma Siemens VAI Metals Technologies, dostawca technologii i wykonawca linii produkcyjnej, zorganizowała międzynarodowe spotkanie dla prasy poświęcone branży hutniczej. Było ono okazją do omówienia najnowszych trendów w technologii automatyzacji hut oraz zmian na rynku, jak również możliwością odwiedzenia krakowskiego oddziału ArcelorMittal.

W konferencji, która odbyła się na początku czerwca, oprócz kilkudziesięciu dziennikarzy z całego świata, udział wzięli m.in. dr Richard Pfeiffer, prezes Siemens VAI, Werner Auer, dyrektor finansowy firmy, oraz jej inni przedstawiciele odpowiedzialni za działy dostarczające konkretne technologie automatyzacji hut. W spotkaniu uczestniczył również Pierre Gugliermina, dyrektor techniczny ArcelorMittal, który omówił sytuację na światowym rynku produkcji stali.

Walcownia dla ArcelorMittal Poland

Fot.1. Konferencja zgromadziła ponad 70 dziennikarzy z różnych kontynentów

ArcelorMittal jest największą na świecie globalną firmą stalową, która w Polsce skupia większość potencjału produkcyjnego przemysłu hutniczego kraju, w tym cztery największe huty – w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu oraz Świętochłowicach. Pierwszy z zakładów, ArcelorMittal Poland Oddział Kraków, wytwarza rocznie około 3 mln ton stali, w tym blachy o grubości poniżej 6mm.

Powodem zorganizowania spotkania prasowego Siemens VAI w Polsce była właśnie wizyta nowej walcowni gorącej blach w hucie w Krakowie. Kontrakt na jej budowę podpisany został w lipcu 2005 roku, pierwsze gorące walcowanie odbyło się pod koniec czerwca 2007 roku. Nakłady finansowe wyniosły ponad 1,2 mld zł, dzięki czemu powstała linia o wydajności 2,4 miliona ton stali rocznie (możliwa jest dwukrotna rozbudowa jej pojemności produkcyjne). Wytwarzane są w niej blachy o szerokości 700 do 2100mm i grubości od 1,2 do 25,4mm.

Rys.1. Globalni dostawcy technologii automatyzacji i instalacji dla sektora hutniczego (źródło: Siemens VAI)

Krakowska walcownia jest, zdaniem przedstawicieli ArcelorMittal oraz Siemens VAI, najbardziej zaawansowaną technologicznie i największą, jeżeli chodzi o walcowanie gorące, inwestycją w europejskim hutnictwie żelaza od kilkunastu lat. Jednocześnie, co trzeba zaznaczyć, zapewnia ona bardzo wysoką jakość blach, co pozwala ArcelorMittal dostarczać je do odbiorców m.in. motoryzacji oraz AGD.

Wcześniej, jeszcze w 2006 roku, firma ArcelorMittal Poland zrealizowała kilka innych projektów inwestycyjnych, m.in. budowę nowej linii powlekania w Świętochłowicach, modernizację walcowni w Sosnowcu oraz rozbudowę zakładu w Dąbrowie Górniczej w zakresie ciągłego odlewania stali. Sumaryczne nakłady inwestycyjne ArcelorMittal Poland wyniosły więc około 3 mld zł.

Dostawca kompleksowy

Fot.2. Werner Auer, dyrektor finansowy Siemens VAI, omówił m.in. kwestie związane z ekologią i zmniejszaniem zużycia energii

Wykonawcą linii produkcyjnej i dostawcą technologii dla walcowni jest Siemens VAI (Siemens-Voest Alpinie Industrieanlagenbau Metals Technologies) – firma mająca oddział również w Polsce, w Krakowie. Koncern, którego główna siedziba znajduje się w Linz w Austrii, jest dostawcą kompletnej technologii dla przemysłu ciężkiego, co dotyczy kopalń i zakładów przerobu rudy, hut, stalowni oraz walcowni.

Na świecie firma zrealizowała ponad 1800 instalacji w tego typu, które obejmują wyposażenie mechaniczne, elektryczne oraz automatykę zakładów, przy czym praktycznie wszystkie produkty w portfolio firmy firmowane są przez markę Siemens. Dotyczyło to również krakowskiej walcowni, do której firma dostarczyła instalacje technologiczne, w tym urządzenia elektryczne, systemy napędowe i automatyki, również wyposażenie związane z instalacją wodną, a nawet działem serwisowym.

Wartość kontraktów zawartych w 2007 roku przez Siemens VAI wyniosła 3,5 mld euro. W kwietniu 2008 roku Siemens VAI przejął firmę Morgan Construction, amerykańskiego dostawcę technologii i usług dla walcowni, stalowni i innych zakładów. Zgodnie z wypowiedzią prezesa Richarda Pfeiffera, firma planuje dalsze przejęcia i tworzenie spółek joint-venture, co ma zwiększać jej obecność lokalną i bliskość w stosunku do klientów. Dotyczy to szczególnie rynków najszybciej rozwijających się – Chin, Indii, Rosji i Ukrainy, gdzie Siemens VAI będzie sukcesywnie zwiększał swoją obecność.

Kto dostarcza technologie dla hutnictwa?

Rys.2. Typy inwestycji w sektorze hutniczym w zależności od regionu (źródło: Siemens VAI)

Spotkania, takie jak zorganizowane w Krakowie, to unikalna możliwość poznania najnowszych trendów technologii dla branży hutniczej oraz omawianego rynku, który również należy do obszaru zainteresowań wielu krajowych dostawców automatyki. W zeszłym roku wartość globalnego rynku urządzeń i instalacji do produkcji stali i metali, w tym również wydobycia rudy, szacowana była na około 18 mld euro, z czego około 8 mld euro to wartość urządzeń elektrycznych i automatyki w tego tych aplikacjach.

Z kolei usługi związane z tym sektorem warte były około 11 mld dolarów. Wśród firm dostarczających urządzenia i technologie w omawianym zakresie są, oprócz Siemens VAI, m.in. SMS, Danieli oraz MCC (patrz wykres 1). Firmy te specjalizują się w różnych obszarach technologii wytwarzania i przetwarzania stali.

Dobra passa przemysłu hutniczego powinna w najbliższych latach utrzymywać się, a średni wzrost w branży wynosić do 2010 roku około 5%. Zgodnie z ocenami przedstawicieli Siemens VAI potrwa on nawet o kilka lat więcej i będzie stymulował branżę firm dostarczających technologie nowoczesne hutnicze. Inwestycjom tym dodatkowo sprzyjały będą wysokie ceny surowców. W 2010 roku wartość rynku wyniesie około 32 mld euro. W podziale na regiony około 8,3 mld przypadnie na Europę, 7,5 mld na Ameryki i 12,7 mld na kraje azjatyckie (kwoty w euro).

Jednym z ważniejszych trendów w branży, który decydował będzie o rozwoju rynku w najbliższych latach, stanie się rosnąca waga inwestycji w modernizację istniejących zakładów oraz różnego rodzaju usługi w stosunku inwestycji w nowe zakłady. Dotyczy to szczególnie Europy oraz krajów NAFTA (patrz wykres 2). W przypadku Chin, Indii, Brazylii oraz Rosji znacznie większe znaczenie będą miały nowe inwestycje (zarówno typu greenfield oraz brownfield), co związane jest z rozwojem tych gospodarek.

Zbigniew Piątek

 

Pozostałe

Lira inwestuje w Elblągu
Lira inwestuje w Elblągu
środa, 26 kwietnia 2017 07:56
Ruszyła fabryka Boryszewa w Prenzlau w Niemczech
Ruszyła fabryka Boryszewa w Prenzlau w Niemczech
wtorek, 25 kwietnia 2017 12:04
Od Hanoweru 1947 do Hanoweru 2017
Od Hanoweru 1947 do Hanoweru 2017
poniedziałek, 24 kwietnia 2017 12:34
Polski robot będzie badał grunt Marsa
Polski robot będzie badał grunt Marsa
poniedziałek, 24 kwietnia 2017 10:14
zobacz wszystkie

 

Szukaj w serwisie Semicon

zobacz wszystkie Nowe produkty

Radarowy przetwornik poziomu Rosemount 5402 w wersji z anteną paraboliczną

2017-04-26   | Emerson Process Management sp. z o.o
Radarowy przetwornik poziomu Rosemount 5402 w wersji z anteną paraboliczną

Emerson Automation Solutions wprowadza dwie nowe opcje do radarowego przetwornika poziomu Rosemount 5402, przeznaczonego do monitorowania poziomu substancji sypkich. Nowa antena paraboliczna skupia energię emitowanej wiązki, pozwalając zwiększyć praktyczny zakres pomiaru, zwłaszcza w wąskich i wysokich silosach.
czytaj więcej

System M-Boss Compact do wytłaczania oznaczeń metalowych

2017-04-26   | HellermannTyton GmbH
System M-Boss Compact do wytłaczania oznaczeń metalowych

Firma HellermannTyton wprowadza do oferty nową drukarkę przemysłową do wytłaczania oznaczeń ze stali nierdzewnej, przeznaczonych do zastosowań w miejscach, w których wymagana jest odporność na ekstremalne warunki pracy. Zapewnia ona trwałe i niezawodne znakowanie kabli, przewodów, rurociągów oraz wszelkich komponentów w miejscach o wyjątkowo trudnych warunkach temperaturowych, chemicznych lub mechanicznych.
czytaj więcej