wersja mobilna
Online: 777 Środa, 2017.10.18

Gospodarka

Automaticon 2009

poniedziałek, 16 marca 2009 01:00

Przez lata obecności na rynku wystawienniczym Automaticon zyskał sobie miano głównych targów branży automatyki przemysłowej i miejsca, gdzie spotkać można większość liderów tego rynku w Polsce. Nie inaczej powinno być również w tym roku, chociaż tegoroczne spotkanie automatyków odbywało się będzie z pewnością w cieniu zmian w gospodarce i niepewności co do wydarzeń, które nastąpić mogą w kolejnych miesiącach.

Imprezy targowe są najlepszą okazją do bezpośrednich rozmów klientów z dostawcami, nawiązania kontaktów biznesowych oraz obserwacji tego, co aktualnie dzieje się w branży. Stanowią one również dobry barometr koniunktury w różnych sektorach gospodarki. Nie inaczej jest z Automaticonem, którego rozwój i rekordowe wyniki co do liczby uczestników potwierdzały w ostatnich latach bardzo dobrą koniunkturę w automatyce przemysłowej, elektronice i sektorach pokrewnych.

Tegoroczna impreza może być jednak wyjątkowa – nie tylko za sprawą recesji na rynkach światowych, ale też z powodu innych zmian zachodzących w branży.

KRYZYSU AŻ TAK NIE WIDAĆ

Dla osób odwiedzających w tym roku Automaticon targi mogą z pozoru być podobne do poprzednich edycji. Siła rozpędu, jaką uzyskała branża po bardzo dobrym 2008 roku, z pewnością widoczna będzie jeszcze podczas bieżącej edycji. Pod koniec lutego lista uczestników liczyła ponad 330 pozycji, co było bardzo dobrym wynikiem. W zdecydowanie gorszej sytuacji znaleźli się organizatorzy targów, które odbędą się jesienią tego roku, kiedy wiele firm odczuć może poważniej skutki kryzysu gospodarczego.

Spadające zamówienia przemysłowe – w szczególności ze strony naszego zachodniego sąsiada, z pewnością dadzą o sobie znać jeszcze w kolejnych miesiącach, co przełoży się także na branżę automatyki. Niemniej już dzisiaj widać pewne zmiany, które pozostają nie bez wpływu na Automaticon. W ostatnim czasie wiele firm zagranicznych, które działają również w Polsce, postanowiło ograniczyć wydatki na promocję, a niektóre zrezygnowały również z wystawiania się na targach.

Dla wielu przedsiębiorców, w tym również polskich, koszty uczestnictwa w Automaticonie okazały się za wysokie. Wynajęcie powierzchni wystawienniczej i opłata za infrastrukturę rozliczana jest w euro, co przy ostatnich zmianach na rynku walutowym stało się istotnym problemem.

Zmiany wynikają też z innej strategii niektórych firm, czego przykładem jest Honeywell. Firma postanowiła, tak jak kilka lat temu Schneider Electric, że lepszym pomysłem na promocję są dla niej bezpośrednie spotkania z klientami w formie konferencji i szkoleń, które gwarantują, że pojawią się na nich rzeczywiście osoby zainteresowane rozwiązaniami firmy.

Z powyższych powodów nawet w trakcie przygotowywania bieżącej części targowej (koniec lutego) organizatorzy dokonywali korekt w liście i umiejscowieniu wystawców czy planie seminariów. Chociaż akurat to ostatnie nie jest niczym niezwykłym, z pewnością ewenementem jest fakt, że zmiany są głębsze i w maksymalnie upakowanych przez lata halach targów Automaticon powstały wyłomy.

CZY BĘDZIE KONKURENCJA?

Drugą ze zmian jest pojawienie się w tym roku nowej imprezy wystawienniczo-targowej – Automa, której profil jest podobny do warszawskiego spotkania automatyków. Zdaniem jej organizatorów, Międzynarodowych Targów Poznańskich, ma ona stanowić odpowiedź na potrzeby branży, m.in. te związane z warunkami wystawienniczymi.

Rzeczywiście wystawcy biorący udział w Automaticonie wielokrotnie i otwarcie przyznawali, że mają zastrzeżenia co do organizacji warszawskiej imprezy – np. braku rejestracji odwiedzających czy możliwości spotkań z klientami na stoiskach poza godzinami targowymi. Odpowiedzią na to ma być organizacja targów w halach MTP, które cechują się również lepszym zapleczem lokalowym i pozwalają na przyjęcie większej liczby wystawców.

Jak twierdzi wielu przedstawicieli firm branżowych, targi Automa nie będą jednak stanowiły zagrożenia dla Automaticonu – przynajmniej nie w roku obecnym i w najbliższych latach. W przyszłości można jednak spodziewać się, że z tej alternatywy korzystać będzie coraz więcej firm. Niezależnie od przebiegu wydarzeń pewne jest jedno – konkurencja na rynku wystawienniczym jest potrzebna i będzie ona korzystna dla całej branży automatyki.

ZMIANY W PROFILU

Na koniec warto zauważyć jeszcze jeden trend, którym jest zwiększająca się liczba firm-wystawców związanych z elektroniką. Elektronika jest ważnym elementem systemów automatyki, ale też same firmy, które znane były wcześniej głównie z dystrybucji komponentów elektronicznych, coraz chętniej włączają do swojej oferty podzespoły dla automatyki – od czujników, poprzez sterowniki, do paneli operatorskich.

W tym roku po raz pierwszy ze swoim stoiskiem na Automaticonie pojawią się m.in. Elhurt oraz Micros. Trend ten potwierdza, że zeszłoroczna zmiana podtytułu Automaticonu na "Automatyka, Pomiary, Elektronika" była słuszna.

W tym roku, oprócz przygotowania dla Państwa przewodnika targowego i zaprezentowania części wystawców oraz ich produktów, przedstawiamy również obszerne wypowiedzi przedstawicieli wybranych firm branżowych. Ci ostatni odpowiadają na pytania związane nie tylko z targami Automaticon, ale również sytuacją na rynku i jej wpływem na branżę automatyki. Podczas targów zapraszamy również do odwiedzenia naszego stoiska (S-2, na piętrze) i spotkania z redakcją magazynów APA oraz "Elektronik".

BĘDZIE NOWA HALA, ALE DOPIERO W 2010 ROKU

Zapowiadana od kilku lat budowa nowej hali wystawienniczej w warszawskim Expo XXI wreszcie ruszyła. Po zakończeniu inwestycji ma ona zapewnić dodatkowe 3600m² powierzchni wystawienniczej, a także dodatkową powierzchnię konferencyjną. Zdaniem organizatorów Automaticonu pozwoli to większej liczbie firm wziąć udział w przyszłych edycjach targów, a dotychczasowym wystawcom zapewni lepsze warunki targowe.

{third1}

Bardzo cieszy, że powstaje dodatkowy obiekt, który rozluźni tłok panujący w halach wystawienniczych podczas Automaticonu. Jednocześnie szkoda, że dzieje się to dopiero teraz, w momencie gdy w kraju powstają nowe targi, a sytuacja w gospodarce nie rokuje dobrze na najbliższe lata.

Zbigniew Piątek

 

Pozostałe

Nowy magazyn firmy Amica
Nowy magazyn firmy Amica
środa, 18 października 2017 07:56
Bridgestone rozbuduje fabryki w Poznaniu i Stargardzie
Bridgestone rozbuduje fabryki w Poznaniu i Stargardzie
wtorek, 17 października 2017 12:14
Kolejny polski klaster energetyczny powstaje w Grudziądzu
Kolejny polski klaster energetyczny powstaje w Grudziądzu
poniedziałek, 16 października 2017 12:13
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Pierwsze kamery z czujnikiem obrazu Sony Pregius CMOS o czasie naświetlania 1 µs

2017-10-18   | BAUMER Sp. z o.o.
Pierwsze kamery z czujnikiem obrazu Sony Pregius CMOS o czasie naświetlania 1 µs

Baumer poszerza ofertę cyfrowych kamer przemysłowych serii CX o nowe wersje z czujnikami obrazu CMOS Sony Pregius 2. generacji, jako pierwsze oferujące czas naświetlania już od 1 µs. Mogą one znaleźć zastosowanie w aplikacjach o dużej intensywności światła (np. spawanie laserem) oraz tam, gdzie ze względu na dużą szybkość przemieszczania obiektów ruch mógłby być rozmazany (np. maszyny do automatycznego rozmieszczania podzespołów).
czytaj więcej

Bezwentylatorowy komputer panelowy 12,1" dla kolejnictwa

2017-10-18   |
Bezwentylatorowy komputer panelowy 12,1

Firma MEN Micro dodała do oferty komputerów panelowych nowy model DC17 zaprojektowany do zastosowań w kolejnictwie. Jest on zgodny z wymogami normy EN 50155. Charakteryzuje się stopniem ochrony IP65 od frontu, szerokim zakresem dopuszczalnych temperatur pracy od -40 do +70°C (do +85°C przez maks. 10 minut), dużą odpornością na udary i wibracje oraz solidną konstrukcją mechaniczną z przemysłowymi złączami M12.
czytaj więcej