wersja mobilna
Online: 1454 Poniedziałek, 2017.05.22

Gospodarka

Energetab 2009

poniedziałek, 21 września 2009 15:07

Tegoroczny Energetab, czyli Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie, wyczekiwany był przez wystawców i odwiedzających prawdopodobnie bardziej niż w latach poprzednich. Powodem nie była jednak niepewność co do pogody, która rok temu zdecydowanie nie dopisała, ale faktu, że dla wielu przybywających do Bielska-Białej targi stanowiły bezpośredni wyznacznik kondycji sektora przemysłowego.

Jednocześnie były one pierwszą, nie licząc specjalistycznego MSPO, branżową imprezą wystawienniczą po wakacjach, przez co tym bardziej patrzono w jej kierunku z pewnymi obawami. Okazało się jednak, że było to niepotrzebne, gdyż frekwencja odwiedzających i zainteresowanie ofertą wystawienniczą były duże.

Rys. 1.Frekwencja odwiedzających dopisała, a dużą część gości targowych, pomimo darmowego wstępu na Energetab, stanowili profesjonaliści związani z branżą

W tym roku dopisała również pogoda – nie padał deszcz i było ciepło, a w namiotach wystawienniczych wręcz gorąco. O ile w zeszłym roku nad ranem temperatura spadała do kilku stopni, o tyle tym razem przydała się koszula z krótkim rękawem. Akurat w przypadku bielskich targów, aura jest ważnym czynnikiem wpływającym na jakość imprezy. Dzieje się tak dlatego, że wiele ekspozycji ulokowanych jest w namiotach, szereg urządzeń i instalacji energetycznych ma na tyle duże wymiary, że muszą być prezentowane na zewnątrz.

Energetab to także piknikowa atmosfera z piwem i grillem z wieloma imprezami trwającymi długo po czasie oficjalnego otwarcia. Dlatego w tym roku humor dopisywał zarówno wystawcom, jak i odwiedzającym. Gorsze nastroje panowały jedynie wśród wystawców prezentujących swoją ofertę w namiocie W, którego lokalizacja została w ostatniej chwili zmieniona, a sam namiot znalazł się praktycznie na parkingu, z dala od głównych szlaków komunikacyjnych. Od strony towarzyskiej impreza była niewątpliwie bardzo udana, a to jest chyba najważniejsze w relacjach panujących w naszym kraju.

Rys.2. WAGO-ELWAG zaprezentował szeroką gamę złączek i innych produktów łączeniowych

Od dłuższego czasu targi takie jak Automaticon czy Energetab pełnią rolę pewnego rodzaju platformy wymiany myśli i są miejscem do spotkań, okazją do bliższego poznania się z klientami, partnerami i współpracownikami.

Pomimo, że formalnie na targi przyjechało nieco mniej firm niż w ubiegłym roku, nie było tego zupełnie widać, a rozmach imprezy był imponujący. To samo dotyczy odwiedzających, których było na tyle dużo, że chwilami były kłopoty z przejściem z uwagi na tłok w przejściach. Co ciekawe sporo było też gości z zagranicy, co było widać nawet po rejestracjach parkujących samochodów.

Lepsze nastroje po wakacjach

Dobry nastrój wynikał z pewnością z tego, co dzieje się w gospodarce. Jakoś udaje się nam, póki co, uciec przed kryzysem, zniknęła niepewność i największy niepokój przed tym co przyniesie jutro, pojawiają się oznaki ożywienia. Zgodnie z wypowiedziami wielu wystawców, z którymi udało się nam porozmawiać podczas targów, po słabej, a czasami nawet bardzo słabej pierwszej połowie roku, wakacje przyniosły niewielkie wzrosty, i to w różnych obszarach gospodarki.

Rys. 3.Obecność firmy JM elektronik potwierdza, że formuła targów jest bardzo szeroka

Sama energetyka okazuje się być zresztą taką dziedziną techniki i zarazem obszarem rynku, która w warunkach krajowych wydaje się być odporną na zawirowania i dekoniunkturę.

Trwają inwestycje w infrastrukturę, modernizowane są linie przesyłowe, rozwój rynku dotyczy też inwestycji w energię odnawialną, związany jest z nowymi przepisami, ograniczaniem zużycia energii, pomiarami jej jakości i wieloma podobnymi zagadnieniami. Taka całość tworzy wielki biznes, przenikający wiele branż, firm i zagadnień technicznych, który w warunkach krajowych jest bardzo wartościowy w porównaniu do innych ogółu branż.

Targi wielobranżowe

Chociaż główną osią tematyczną targów są produkty i usługi bezpośrednio związane z energetyką i energoelektroniką, na imprezie pojawia się wiele firm z pokrewnych sektorów. W przypadku dostawców automatyki dotyczy to głównie oferowania systemów sterowania i regulatorów (np. Dacpol, Lumel, Mikronika), a także sieci, które w postaci również bezprzewodowej, pełnią coraz istotniejszą rolę w energetyce.

Te ostatnie znaleźć można było na stoiskach m.in. Tekniska Polska, Elmark Automatyka i JM elektronik. Ostatnie dwie firmy prezentowały także komputery przemysłowe, panele operatorskie i inne produkty z zakresu systemów komputerowych i sterowania.

Rys. 5. Energetyka to bardzo istotny klient firm dostarczających produkty do pomiarów w podczerwieni, takich jak FLIR Systems

Na targach wystawiali się również dostawcy aparatury pomiarowej pozwalającej na pomiary parametrów elektrycznych i wielkości nieelektrycznych, w tym w podczerwieni (m.in. Aplisens, Atest-Gaz, Biall, Fluke, FLIR Systems, Tespol, Vigo System). Ważnym obszarem pomiarów są także te związane z analizą jakości energii elektrycznej oraz systemy służące do rozliczania zużycia energii – obydwa typy produktów znaleźć również można było w Bielsku-Białej (Lumel, Sabur).

Częścią wspólną energetyki i automatyki są także złącza, technika łączeniowa (m.in. WAGO-ELWAG, Phoenix Contact), elementy elektromechaniczne (Nowimex, Relpol), a także komponenty systemów zasilania, w szczególności UPS-y i akumulatory (Fideltronik, Medcom, Merawex, Polwat, Wamtechnik i inne), oraz podzespoły mocy i aparatura NN (Apator Control, Dacpol, Eltron, Moeller Electric, Twerd).

Rys.6. Elmark Automatyka przedstawił m.in. ofertę w zakresie sieci komunikacyjnych, ale też komputery przemysłowe i inne produkty

Wspomnieć należy także również o firmach oferujących produkty z zakresu automatyki domowej i inteligentnego budynku, które obecne były na targach (np. ABB, Sabur). Prezentowaną ofertę uzupełniali dostawcy obudów i szaf przemysłowych (m.in. Schroff), a także dostawcy katalogowi szerokiego asortymentów komponentów (ELFA Elektronika, TME).

Obecność wymienionych firm potwierdza, Energetab to miejsce warte odwiedzenia również przez inżynierów-automatyków. Nie inaczej powinno być w przyszłym roku, gdyż targi rozwijają się w kierunku imprezy łączącej kilka branż, dla których częścią wspólną są zagadnienia związane z generacją, przetwarzaniem, dystrybucją i pomiarami energii elektrycznej. W rozwoju Energetabu z pewnością pomoże nowa hala widowiskowo-sportowa o powierzchni około 7 tys. m2, której budowę obserwować mogli odwiedzający targi.

 

Rys.7. Phoenix Contact zaprezentował techniką łączeniową oraz inne wyroby


Rys.8. Grupa Cantoni, czołowy Polski producent silników, zaznaczyła swoją obecność na Energetabie, przywożąc do Bielska-Białej kilka sztuk produkowanych maszyn

Rys.9. Dostawcy kabli i przewodów to jedna z istotniejszych grup wystawców targowych – na zdjęciu namiot z ekspozycją firmy Technokabel

Rys.10. Energetab to także dobre miejsce dla katalogowych dostawców komponentów i przyrządów – takich jak łódzki TME


Rys.11. Uczestnicy targów na bieżąco obserwować mogli prace na terenie nowej hali, która już za rok wykorzystywana będzie przez wystawców

Rys.12. Elektroenergetyka, pomiary, regulacja i szereg pokrewnych zagadnień to niewątpliwie także obszar tematyczny Energetabu – na zdjęciu stoiska firm Dacpol i Eltron

 

Robert Magdziak, Zbigniew Piątek

 

 

Szukaj w serwisie Semicon

zobacz wszystkie Nowe produkty

Lampki kontrolne RLK-1 i RLK-3

2017-05-22   | Relpol S.A.
Lampki kontrolne RLK-1 i RLK-3

W ofercie Relpolu klienci znajdą urządzenia modułowe, takie jak przekaźniki czasowe, przekaźniki nadzorcze do nadzoru prądu i napięcia, przekaźniki instalacyjne, styczniki instalacyjne. W ostatnim czasie do oferty dołączyła nowa grupa urządzeń: lampki kontrolne.
czytaj więcej

Przepływomierze ultradźwiękowe do niewymagających aplikacji

2017-05-22   | AEA Technique
Przepływomierze ultradźwiękowe do niewymagających aplikacji

Przepływomierz ultradźwiękowy KATflow 100 jest kompaktowym urządzeniem przeznaczonym do stacjonarnych pomiarów na pojedynczych rurociągach. Cechuje się on uproszczoną specyfikacją oraz dostępnością różnych typów sond.
czytaj więcej