wersja mobilna
Online: 707 Wtorek, 2017.02.28

Gospodarka

Robotyka przemysłowa w najlepszym wydaniu

poniedziałek, 16 sierpnia 2010 10:59

Ponad 700 wystawców oferujących rozwiązania z zakresu robotyki, urządzeń do montażu oraz systemów wizyjnych – tegoroczne targi Automatica, jeszcze przed ich rozpoczęciem się, wyglądały zachęcająco. Impreza, która odbywa się latem w Monachium, przypadała w czasie szczególnym – po okresie znaczącej dekoniunktury na rynku i jednocześnie w momencie, gdy przedsiębiorcy byli niepewni co do trwałości wiosennych wzrostów gospodarczych.

Spis treści » Roboty, roboty, roboty
» Rozwiązania dla branży medycznej
» Technika montażu i systemy wizyjne
» Osprzęt do robotów i nie tylko
» Dobry biznes na targach
» Czy warto?
» Pokaż wszystko
Obydwa czynniki sprawiły że, co przyznawali sami wystawcy, że spotkanie miało być swoistym sprawdzianem koniunktury w branży. Sądząc po rozmowach z obecnymi na targach przedstawicielami firm, test ten wypadł pozytywnie. Jednocześnie Automatica była możliwością do obejrzenia premier w zakresie nowych produktów, a także działających aplikacji, w szczególności tych zrobotyzowanych.

Roboty, roboty, roboty

Nie powinno być przesadą stwierdzenie, że Automatica to miejsce, gdzie w Europie podczas jednych targów zobaczyć można najwięcej robotów przemysłowych. Lista producentów robotów obecnych w Monachium była z pewnością długa i objęła wszystkich wiodących producentów tych maszyn, w tym ABB, Adept, Comau, Denso, Fanuc Robotics, Kuka Roboter, Kawasaki, Yaskawa (Motoman), Mitsubishi Electric, Staübli i innych.

Alejka targowa w godzinach popołudniowych; w lewym dolnym rogu stoisko firmy Lissmac z torem dla wózków samojezdnych

Sześcioosiowy i o udźwigu 1200kg robot Fanuc M-2000iA/1200… w ruchu!

Na imprezie wystawiali się też mniej znani w Polsce producenci, tacy jak Epson, Hyundai oraz Reis Robotics. O ile roboty zobaczyć można również na rodzimym Automaticonie, w omawianym przypadku skala była zdecydowanie inna. Roboty na odcinkach linii produkcyjnych po kilka sztuk, wersje o udźwigu ponad tonę czy roboty podnoszące całe karoserie samochodów – to widok u nas wciąż niespotykany.

Oczywiście większość robotów jest ruchu, co w przypadku gniazd zrobotyzowanych robiło jeszcze większe wrażenie. Na niektórych stoiskach – takich jak Fanuc Robotics oraz Kuka – zaprezentowane zostało po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt robotów, które pokazane były w różnych aplikacjach. Stoiska te również wyróżniały się na tle pozostałych – na największym na targach należącym do Fanuc Robotics pod jednym (żółtym) dachem wystawiali się również partnerzy firmy, natomiast w przypadku firmy Kuka, gdzie swobodnie dotykać można było różnych robotów przemysłowych, wyjątkowo ciekawa była oprawa i wystrój całości.

Duże roboty na stoisku Kuka w przykładowej aplikacji w motoryzacji

Schunk zachwycił wyglądem stoiska, ale też równie ciekawie było zaglądając do środka

Warto dodać, że dużą ofertę robotów zaprezentował Staübli, ciekawe roboty oglądać można było też w firmie Adept, przy czym były to zazwyczaj wersje o mniejszym udźwigu czy typu SCARA. W Monachium miały też miejsce premiery tego typu robotów – np. Mitsubishi Electric zademonstrował Melfa RV-2SDB.

Jest to robot wieloosiowy o udźwigu do 2kg i czasach cyklu do 0,6 sekundy. Przechadzając się po targach widać było, że producenci robotów myślą o swoich wyrobach nie myślą tylko przez pryzmat odbiorców klasycznych dla nich branż, ale coraz częściej proponują produkty dla różnych odbiorców, które pozwolą im taniej, bardziej powtarzalnie i w krótszych seriach wytwarzać ich towary.

Rozwiązania dla branży medycznej

Robotyka przemysłowa związana jest przede wszystkim z przemysłem motoryzacyjnym i aplikacji w tym zakresie było na targach najwięcej. Jednak nie tylko samochody przyciągały uwagę – bardzo ciekawą dziedziną, która w Monachium znalazła swoje miejsce, była robotyka w medycynie. Zaprezentowano tutaj m.in. rozwiązania montażowe do zastosowań przy produkcji leków oraz produktów medycznych firm Mikron Automation oraz Sortimat Technology.

Podczas rozmów na stoisku Kawasaki Robotics

Firma Yaskawa zademonstrowała ciekawe gniazdo zrobotyzowane

Roboty do tego typu aplikacji pokazała także firma Staübli Robotics – były nimi przeznaczone do pracy w warunkach higienicznych sześcioosiowe TX60 i TX90. Oprócz systemów produkcyjnych roboty stosowane są w omawianej dziedzinie również w aplikacjach związanych bezpośrednio z pacjentami.

Firma Kuka zademonstrowała opracowany wspólnie z Siemens Health Care precyzyjny system pozycjonowania, który stosowany jest obecnie w aplikacji do laserowego usuwania nowotworów. Na targach pojawiły się też rozwiązania takie jak DLR Heart, czyli sztuczne serce, a także MiroSurge, gdzie roboty wykorzystywane są do małoinwazyjnych zabiegów operacyjnych. 

Pozostałe

Malow inwestuje w Suwalskiej SSE
Malow inwestuje w Suwalskiej SSE
poniedziałek, 27 lutego 2017 11:44
Energa Wytwarzanie zmodernizuje elektrownię w Borowie
Energa Wytwarzanie zmodernizuje elektrownię w Borowie
poniedziałek, 27 lutego 2017 08:02
Targi branżowe - wiosna 2017
Targi branżowe - wiosna 2017
piątek, 24 lutego 2017 12:25
Promet inwestuje w SSE Starachowice
Promet inwestuje w SSE Starachowice
piątek, 24 lutego 2017 07:59
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Sześciokanałowy autonomiczny symulator czujników RTD i rezystancji

2017-02-27   |
Sześciokanałowy autonomiczny symulator czujników RTD i rezystancji

Firma Highland Technology opracowała 6-kanałowy symulator czujników RTD i rezystancji o symbolu P620, przeznaczony do testowania na poziomie systemowym kontrolerów, pętli sterowania i innych krytycznych obwodów. Każdy z jego 8 niezależnych, odizolowanych kanałów umożliwia symulację popularnych typów czujników RTD i rezystancji w szerokim zakresie 6 dekad.
czytaj więcej

Zaawansowane moduły COM Express z mikroprocesorami Intel Core 7. generacji

2017-02-27   |
Zaawansowane moduły COM Express z mikroprocesorami Intel Core 7. generacji

Avnet Embedded rozpoczyna produkcję dwóch zaawansowanych modułów formatu COM Express Type 6, wyposażonych w mikroprocesory Intel Core 7. generacji (Kaby Lake): MSC C6C-KLU i MSC C6B-KLH. Najnowsze mikroprocesory Kaby Lake są produkowane w technologii 14 nm, podobnie jak wcześniejsze mikroprocesory Intel Core 6. generacji, natomiast dzięki wprowadzonym optymalizacjom oferują większą szybkość obliczeniową przy tym samym poborze mocy.
czytaj więcej