wersja mobilna
Online: 289 Środa, 2017.03.29

Gospodarka

Energetab 2011 - udany, choć pod znakiem niepewności

wtorek, 11 października 2011 10:53

Tegoroczny Energetab od strony organizacyjnej był z pewnością udany i widać było, że targi stanowią ustabilizowaną, dojrzałą formę ekspozycji. Dopisała również pogoda, co w przypadku Energetabu jest ważne, gdyż sporo wystaw urządzeń znajduje się pod gołym niebem. W stosunku do lat ubiegłych przybyło też wystawców - według organizatora w Bielsku-Białej pojawiło się ponad 650 firm, co jest rekordem i co wymagało dostawienia dodatkowego namiotu.

Liczba gości na targach była mniej więcej taka sama, jak w roku ubiegłym. Widoczną zmianą była zaś niepewność wśród odwiedzających i wystawców. O ile rok temu koniunktura na rynku była bardzo dobra, nastroje na tegorocznej imprezie były już nie najlepsze - wiele osób z niepokojem patrzyło w przyszłość, co spowodowane było ogólną sytuacją makroekonomiczną.

ZMIANY NA TARGACH

Fot. 1. Stoiska wewnątrz hali A

W tym roku ekspozycji targowych było wyraźnie więcej, niemniej jednak widać było również, że rozwój Energetabu kieruje się w stronę zwiększającej się liczby mniejszych przedsiębiorstw i firm luźno powiązanych z energetyką, a nieco bardziej z przemysłem oraz dość często z produkcją urządzeń kontrolnych i pomocniczych. Prawdopodobnie wszystkie przedsiębiorstwa, dla których Energetab jest najważniejszy, są tam od lat i tworzą rdzeń tej imprezy.

Dlatego większość nowych wystawców to firmy szukające swojego miejsca w tej branży i przestrzeni do rozwoju. Widać to było szczególnie w ich zaskakująco różnorodnych skojarzeniach z energetyką oraz pomysłach na to, co może okazać się interesujące. Zwykle były to mniejsze ekspozycje, ale sumarycznie różnych modułów, komponentów i aparatury na Energetabie było nawet prawdopodobnie więcej niż na Automaticonie.

Szczególne zagęszczenie nowych firm było w namiocie R, który jako dodatkowy został postawiony na uboczu, poza głównymi ciągami komunikacyjnymi, w zagłębieniu terenu i dodatkowo został zasłonięty ekspozycją dużych maszyn. Tam niełatwo było trafić i w efekcie frekwencja w tym namiocie nie przekraczała około jednej trzeciej tego, co było w innych. Rozczarowanie widoczne było na twarzach większości wystawców.

AUTOMATYKA NA TARGACH

Fot. 2. COPA-DATA - nowy wystawca na Energetabie

Automatyka przemysłowa prezentowana była na Energetabie głównie w postaci komponentów: modułów, złączy, urządzeń sieciowych oraz oczywiście komputerów przemysłowych, paneli operatorskich i sterowników. Z wielu takich urządzeń wystawały anteny, co pokazywało, że w energetyce coraz częściej korzysta się z komunikacji bezprzewodowej.

W wielu obszarach automatyka łączyła się też z branżą pomiarową - wspólne tematy to pomiary jakości energii, wizualizacja danych pomiarowych oraz sterowanie rozproszonymi elementami sieci energetycznej. Na tegorocznym Energetabie pojawiło się wiele firm, które wystawiają się również na Automaticonie i są generalnie znane w naszej branży.

Przykładami są Wamtechnik, Sabur, Steute Polska, Schneider Electric, Phoenix Contact, Siemens oraz Astat. Jest to dosyć niezmienne grono firm - na targach obecni byli też przedstawiciele innych przedsiębiorstw, którzy często chcieli zobaczyć wystawę, a w szczególności to, co pokazywała ich konkurencja. Patrząc na przekrój omawianych wystawców, trudno jest określić uniwersalną receptę na to, co warto pokazywać na Energetabie.

Część z firm prezentowała mniej więcej asortyment znany z Automaticonu, inni wybierali z oferty te produkty, które mogły zaciekawić elektryków i energetyków. Widać jednak było, że proces ten odbywa się metodą prób i błędów. Statystycznie rzecz biorąc, ekspozycje najczęściej obejmowały szeroki profil produktów, co świadczyło o tym, że klientela na Energetabie jest bardzo różna.

BAROMETR KONIUNKTURY

Fot. 3. Widok namiotu R (po prawej na dole)

W polskich warunkach duże branżowe imprezy targowe odgrywają rolę dobrego barometru zapowiadającego koniunkturę na najbliższe miesiące. Wystawcy na podstawie zainteresowania gości oraz liczby zapytań o poszczególne produkty są często w stanie ocenić, co może dziać się na rynku w kolejnych miesiącach. W ubiegłym roku oceny te były praktycznie zawsze pozytywne i również dla wielu firm koniec 2010 roku okazał się bardzo udany.

Te nastroje na tegorocznej imprezie były już takie sobie i brakowało jednoznacznie pozytywnego wydźwięku. Zdaniem wielu wystawców firmom brakuje pieniędzy i z niepokojem patrzą w przyszłość, ostrożnie planując inwestycje oraz przesuwając wydatki na dalszy okres.

Zapewnie jest to pokłosie przedłużającego się kryzysu światowego, wzrostu cen surowców i wahań kursów walut. Nastrój niepewności w biznesie był widoczny na tegorocznym Energetabie i trzeba mieć nadzieję, że w przyszłym roku klimat w gospodarce się poprawi.

Robert Magdziak, Zbigniew Piątek

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Komputer embedded o wymiarach 86 x 81 x 33 mm

2017-03-28   |
Komputer embedded o wymiarach 86 x 81 x 33 mm

ADLEPC-1500 to ultraminiaturowy komputer embedded PC o wymiarach 86 x 81 x 33 mm, którego parametry pozwalają na zastosowania w pojazdach zdalnie sterowanych (UAV, UUV), robotyce, systemach zarządzania ruchem drogowym, przemysłowych systemach sterowania, kamerach oraz innych aplikacjach pracujących w wymagających warunkach środowiskowych.
czytaj więcej

Kurtyna pomiarowa z IO-Link

2017-03-28   | BALLUFF Sp. z o.o.
Kurtyna pomiarowa z IO-Link

Kurtyna pomiarowa z interfejsem IO-Link stosowana może być do identyfikacji różnych obiektów podczas produkcji, pakowania lub kontroli jakości. Pozwala na pomiar wielu wielkości, takich jak średnica, położenie obiektu, szerokość szczeliny, położenie szczeliny lub krawędzi. Ma również dodatkowe tryby pracy, w tym porównanie wartości nominalnych i rzeczywistych, które mogą być stosowane w tym samym czasie.
czytaj więcej