wersja mobilna
Online: 793 Wtorek, 2017.03.28

Gospodarka

Bosch przedstawia wyniki finansowe i strategię przyszłego rozwoju

piątek, 18 maja 2012 07:07

Zeszły rok Grupa Bosch zamknęła w Polsce z dwucyfrowym wzrostem sprzedaży, dostarczyła systemy na stadiony piłkarskie na EURO 2012, rozwinęła działalność działu zajmującego się produkcją części samochodowych - poinformowali jej przedstawiciele na corocznej konferencji prasowej. Spotkanie odbyło się w 17 maja i było okazją zarówno do poznania działalności firmy w ostatnich kilkunastu miesiącach, jak też strategii jej przyszłego rozwoju.

W zeszłym roku firma obchodziła dwie rocznice - 125-lecie jej powstania i 150. rocznicę urodzin Roberta Boscha, a wyniki finansowe przez nią osiągnięte były, zdaniem przedstawicieli, stosownym uczczeniem tych wydarzeń. Bosch odnotował wzrost wyższy od oczekiwanego - wyniósł on 9%, a obroty firmy - 51,5 mld euro.

Zysk przed opodatkowaniem osiągnął poziom 2,6 mld euro, a sama firma umocniła pozycję rynkową wszystkich trzech działów przedsiębiorstwa. Największy udział miał przy tym ten związany z motoryzacją (obroty w wysokości 30,4 mld euro), natomiast największy wzrost obrotów odnotował dział przemysłowy - o 21% do 8 mld euro. Po raz pierwszy w historii globalna liczba pracowników koncernu przekroczyła również 300 tys. osób.

Franz Fehrenbach, prezes zarządu Robert Bosch GmbH, w fabryce układów hamulcowych firmy Bosch we Wrocławiu

Europa ważnym obszarem działalności firmy

Największy, bo prawie 60-procentowy udział w globalnych obrotach Boscha miał biznes w Europie. Sprzedaż na naszym kontynencie wyniosła w 2011 roku 30,4 mld euro, a firma zainwestowała tu około 2,1 mld euro. Ważnym dla Boscha obszarem działalności inwestycyjnej jest Europa Wschodnia. W Rumunii trwa budowa fabryki w miejscowości Blaj, natomiast na Węgrzech Bosch zwiększył zatrudnienie w dziale R&D o 700 pracowników. W Serbii natomiast w przyszłym roku zostanie uruchomiona produkcja wycieraczek samochodowych.

W Polsce Grupa Bosch reprezentowana jest przez 5 spółek, które w 2011 roku zrealizowały łączny obrót w wysokości 813 mln euro, przekraczając tym samym o 13,5% poziom z roku poprzedniego. Dobrze zaczął się również rok bieżący - pierwszy kwartał był okresem kontynuacji dwucyfrowego wzrostu obrotów i taka dynamika, zdaniem przedstawicieli firmy, powinna utrzymać się do końca pierwszej połowy roku.

Największy, 26-procentowy wzrost obrotów odnotował w zeszłym roku w Polsce dział techniki przemysłowej, obroty działu motoryzacyjnego wzrosły o 14% , natomiast działu dóbr użytkowych i technicznego wyposażenia budynków - o 9% w stosunku do roku poprzedniego. Obecnie Grupa zatrudnia w kraju blisko 2400 pracowników, czyli prawie o 200 więcej niż w roku poprzednim.

Włodzimierz Bramowicz, prezes zarządu Bosch Rexroth w Polsce
Istotne wydarzenia w Polsce

Zeszły rok w Grupie Bosch w Polsce upłynął pod znakiem kontynuacji projektów i inwestycji rozpoczętych w latach poprzednich, w tym dalszej rozbudowy centrum kompetencyjnego IT w Warszawie oraz uruchamiania produkcji nowych komponentów w fabryce układów hamulcowych we Wrocławiu. W 2011 roku nakłady na inwestycje w środki trwałe w spółkach Grupy w Polsce wyniosły w sumie 23 mln euro.

Kontynuowany był również projekt "Bosch dla Budownictwa", który obejmuje zapewnianie kompleksowej oferty produktów dla branży budowlanej - od elektronarzędzi, poprzez systemy zabezpieczeń, urządzenia grzewcze i sprzęt AGD, aż po systemy pneumatyczno-hydrauliczne.

Dział Security Systems uczestniczył w realizacji dużych projektów inwestycyjnych związanych z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 i z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. W systemy bezpieczeństwa Bosch zostały wyposażone m.in. stadiony w Gdańsku (dźwiękowy system ostrzegawczy DSO i system telewizji dozorowanej CCTV IP) oraz Stadion Narodowy w Warszawie (m.in. DSO i system sygnalizacji PPOŻ). Natomiast podczas wydarzeń związanych z polską prezydencją w Radzie UE stosowano techniki symultanicznego tłumaczenia i cyfrową sieć kongresową firmy Bosch.

Rozruszniki do samochodów wytwarzane w fabryce Boscha w Hildesheim

Dział Części Samochodowych zakończył w 2011 roku realizację unijnego projektu szkoleń dla sieci warsztatów serwisowych - przeszkolono ponad 2000 osób w całej Polsce. Natomiast dział Techniki Grzewczej rozwinął ofertę ekologicznych urządzeń grzewczych, które oprócz nowoczesnych rozwiązań kondensacyjnych obejmują urządzenia zasilane energią słoneczną i geotermalną.

Bosch realizuje również inne projekty, w tym program edukacyjny dla gimnazjalistów pod nazwą Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Jego celem jest popularyzacja kierunków technicznych jako dalszej ścieżki kształcenia młodzieży oraz rozwijanie kreatywności uczniów.

Bosch Rexroth

"Innowacyjna i kompleksowa oferta, uzupełniona fachowym doradztwem oraz sprzyjający klimat inwestycyjny stanowią główne źródła sukcesu firmy Bosch w Polsce w 2011 roku" - powiedziała podczas konferencji prasowej Krystyna Boczkowska, prezes zarządu Robert Bosch sp. z o.o.

Automatykom szczególnie dobrze powinna być znana należąca do Grupy spółka Bosch Rexroth. Obecny na konferencji dr Włodzimierz Bramowicz, prezes jej zarządu, omówił wyniki działalności firmy w Polsce i w innych krajach na świecie. Spółka Bosch Rexroth AG osiągnęła w 2011 roku obroty na poziomie 6,4 mld euro, co odpowiada wzrostowi o ponad 27% w stosunku do 2010 roku i stanowi najwyższą wartość obrotów w historii przedsiębiorstwa.

Liczba otrzymywanych na koniec zamówień roku sięgnęła 7,2 mld euro, a rozwój biznesu pozwolił na wzrost zatrudnienia w firmie o niemal 3500 osób, dzięki czemu liczba pracowników na koniec roku wyniosła ponad 38 tys. osób.

W osiągnięciu dobrych wyników udział miały wszystkie sektory przedsiębiorstwa, przy czym największy należał do działu rozwiązań mobilnych, który umocnił swoją pozycję lidera na rynku światowym. Z kolei sektor rozwiązań przemysłowych skorzystał na rozwoju branży budowy maszyn i urządzeń, natomiast dział zajmujący się wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej rozszerzył działalność o usługi - m.in. zdalną kontrolę nad eksploatacją instalacji.

Rynek w Polsce, pomimo stabilnego wzrostu PKB i rozwojowi produkcji przemysłowej, odmiennie od naszych zachodnich i południowych sąsiadów cechował się nieznacznym spadkiem wartości w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dlatego też poziom sprzedaży w wysokości 126 mln złotych odnotowany przez Bosch Rexroth sp. z o.o. w 2011 roku firma zawdzięcza, zdaniem jej przedstawicieli, przede wszystkim konsekwencji w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań napędowych i sterowania oraz skoncentrowaniu się na stabilnie rozwijających się branżach.

Około 17-procentowy wzrost obrotów spółki w porównaniu z 2010 rokiem to efekt projektów m.in. w branży maszyn górniczych, energetyce, przemyśle transportowym oraz w zakresie realizowanych w Polsce inwestycji infrastrukturalnych. Firma Bosch Rexroth zatrudnia w kraju 136 osób, działa poprzez 7 biur regionalnych i obsługuje blisko 3 tys. klientów. Ma ona także specjalistyczne centra kompetencyjne w Gdańsku, Warszawie oraz Czeladzi.

Rozwój działalności R&D strategią na przyszłość

Przedstawiciele Grupy Bosch spodziewają się w tym roku globalnie wzrostu obrotów firmy na poziomie 3-5%, którym powinna towarzyszyć poprawa osiągniętych zysków. Grupa chce kontynuować inwestycje w środki trwałe na poziomie ponad 3 mld euro i zwiększyć - prawdopodobnie do 4,6 mld euro - wydatki na działalność badawczo-rozwojową.

Te ostatnie wyniosą o 400 mln euro więcej niż rok wcześniej, przy czym Bosch chce inwestować w szczególności w obszar tworzenia oprogramowania - m.in. związany z technologią Web 3.0. W tym celu firma rozwija własny dział programowania i systemów, w którym do 2015 roku zatrudnienie wzrośnie do tysiąca pracowników. Z kolei w całej Grupie w 2012 roku pracować powinno w sumie 315 tys. osób.

Katarzyna Gugała, Zbigniew Piątek

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Komputer embedded o wymiarach 86 x 81 x 33 mm

2017-03-28   |
Komputer embedded o wymiarach 86 x 81 x 33 mm

ADLEPC-1500 to ultraminiaturowy komputer embedded PC o wymiarach 86 x 81 x 33 mm, którego parametry pozwalają na zastosowania w pojazdach zdalnie sterowanych (UAV, UUV), robotyce, systemach zarządzania ruchem drogowym, przemysłowych systemach sterowania, kamerach oraz innych aplikacjach pracujących w wymagających warunkach środowiskowych.
czytaj więcej

Kurtyna pomiarowa z IO-Link

2017-03-28   | BALLUFF Sp. z o.o.
Kurtyna pomiarowa z IO-Link

Kurtyna pomiarowa z interfejsem IO-Link stosowana może być do identyfikacji różnych obiektów podczas produkcji, pakowania lub kontroli jakości. Pozwala na pomiar wielu wielkości, takich jak średnica, położenie obiektu, szerokość szczeliny, położenie szczeliny lub krawędzi. Ma również dodatkowe tryby pracy, w tym porównanie wartości nominalnych i rzeczywistych, które mogą być stosowane w tym samym czasie.
czytaj więcej