wersja mobilna
Online: 728 Poniedziałek, 2017.02.27

Gospodarka

Dni z National Instruments

piątek, 15 czerwca 2007 16:14

Fot 1 Na spotkaniu w Katowicach National Instruments gościło około 100 osób
NI Days są wydarzeniem, w którym uczestnictwo stało się tradycją dla wielu inżynierów zajmujących się w pracy zawodowej pomiarami, akwizycją i przetwarzaniem danych. Coroczne spotkania z firmą to okazja do poznania jej produktów oraz omówienia wielu zagadnień inżynierskich i wymiany doświadczeń. W tym roku redakcje magazynów APA i Elektronik miały przyjemność być patronami prasowymi imprezy, z której relację przedstawiamy poniżej.

Frekwencja dopisała! Od tego stwierdzenia należałoby zacząć opis tegorocznej edycji NI Days – cyklu konferencji dotyczących przyrządów wirtualnych, które odbywają się dorocznie w wielu krajach, w tym w Polsce. W dwóch spotkaniach, które miały miejsce w Katowicach i Warszawie w dniach 24 i 26 kwietnia, udział wzięło około 300 osób. Można było przy tym zobaczyć wiele znajomych twarzy – dla części odwiedzających było to bowiem już kolejne tegoroczne spotkanie z National Instruments.

Seminaria i warsztaty

Fot 2 Hands on ...  konferencje National Instruments są zazwyczaj połączeniem przekazu wiedzy o systemach pomiarowych z praktyczną demonstracją działania urządzeń oferowanych przez firmę
Nowością NI Days 2007 była możliwość wyboru typu sesji – uczestnicy mieli do wyboru prelekcje oraz warsztaty. Te pierwsze były w dużej części sesjami technicznymi związanymi z wykorzystaniem produktów NI i aplikacjom w układach pomiarowych oraz testowania, jak też rozwiązaniom z zakresu sterowania. Jak zwykle wraz z przekazem wiedzy teoretycznej demonstrowane były przykłady praktyczne, przy czym w tym roku liczba urządzeń i demonstracyjnych systemów testowych była imponująca.

W przypadku warsztatów, w których z przyczyn lokalowych uczestniczyła tylko garstka osób, promowano LabView SignalExpress, który swoją premierę miał niecałe dwa miesiące wcześniej. Środowisko to jest rozwinięciem koncepcji projektowania graficznego i pozwala na intuicyjne tworzenie różnorodnych projektów. Warsztaty miały przy tym na celu zapoznanie uczestników z podstawami jego obsługi i możliwość praktycznego stworzenia przykładowych aplikacji.

Kierunki rozwoju

Przyglądając się tematyce poruszanej podczas tegorocznych seminariów i warsztatów, zauważyć można było kilka trendów związanych z techniką przyrządów wirtualnych. W zakresie sprzętu było to promowanie rozwiązań opartych o procesory wielordzeniowe oraz układy programowalne (FPGA). W przypadku tych pierwszych istnieje wyraźna tendencja do wprowadzania rozwiązań tego typu w aplikacjach konsumenckich, ale również w produktach specjalistycznych – przykładem jest NI PXI 8105 z procesorem Intel Core Duo. Z kolei rozwiązania bazujące na układach programowalnych, które są również elementem wybranych modułów PXI i innych, mają pozwolić inżynierom zajmującym się zagadnieniami sterowania, ale też pomiarowymi na realizację wybranych algorytmów efektywniej, niż miało to miejsce dotychczas. Użycie FPGA zademonstrowano na przykładzie regulatora PID, którego kilkukrotnie większa wydajność została porównana z analogicznym regulatorem wykonanym w sposób programowy.

Oczywiście, jak ma to miejsce w przypadku National Instruments, sprzęt jest jedynie częścią oferowanych rozwiązań. Elementem spajającym jest tutaj niezmiennie środowisko LabView, które w najnowszej wersji (8.20) zawiera moduły pozwalające m.in. na łatwe programowanie FPGA, jak też pełne wykorzystanie możliwości układów wielordzeniowych. Do innych informacji prezentowanych na konferencji należy zaliczyć te dotyczące protokołu X10, możliwości łatwego wykorzystania i analizy danych pomiarowych w różnych aplikacjach, w tym oczywiście w LabView, zaawansowane możliwości w zakresie przesyłania danych (m.in. bazujące na PXI Express), jak też nowe moduły CompactRIO.

Nauka poprzez zabawę

Nową tradycją spotkań z National Instruments stało się losowanie wśród uczestników zestawów Lego Mindstorms. Wiele osób odwiedzających stoisko firmy podczas wcześniejszych targów Automaticon 2007 z pewnością również widziało te zabawki edukacyjne, jak też wypełniło swój kupon konkursowy. Sprawdziliśmy, kto był szczęśliwym zwycięzcą tamtego konkursu – główną nagrodę wygrał Bogusław Wiewiórko z wrocławskiej Wabco Polska.

Źródło sukcesu

Wsparty przykładami praktycznymi przekaz informacji, pomysły będące inspiracją dla inżynierów, możliwość wymiany doświadczeń – wszystkie te czynniki sprawiają, że bezpośrednim spotkaniem z National Instruments zainteresowanych jest coraz więcej osób. Biorąc pod uwagę, że potrzeba stosowania nowoczesnych rozwiązań pomiarowych w przemyśle i wielu innych dziedzinach w kraju szybko rośnie, można sądzić, że polskie Dni z National Instrument będą gromadziły w kolejnych latach jeszcze więcej osób.

Więcej informacji? Czytaj APA!

Redakcja magazynu APA przygotowała dla Państwa artykuły dotyczące tematyki związanej z wirtualnymi przyrządami pomiarowymi. W miesiącach wakacyjnych w Kąciku Praktyka zaprezentowany zostanie dwuczęściowy kurs podstaw LabView, jak też zapraszamy do lektury tekstu dotyczącego technologii PXI. Osobom zainteresowanym tematyką polecamy również stronę Polskiego Centrum LabVIEW – www.labview.pl.

Zbigniew Piątek

 

Pozostałe

Malow inwestuje w Suwalskiej SSE
Malow inwestuje w Suwalskiej SSE
poniedziałek, 27 lutego 2017 11:44
Energa Wytwarzanie zmodernizuje elektrownię w Borowie
Energa Wytwarzanie zmodernizuje elektrownię w Borowie
poniedziałek, 27 lutego 2017 08:02
Targi branżowe - wiosna 2017
Targi branżowe - wiosna 2017
piątek, 24 lutego 2017 12:25
Promet inwestuje w SSE Starachowice
Promet inwestuje w SSE Starachowice
piątek, 24 lutego 2017 07:59
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Sześciokanałowy autonomiczny symulator czujników RTD i rezystancji

2017-02-27   |
Sześciokanałowy autonomiczny symulator czujników RTD i rezystancji

Firma Highland Technology opracowała 6-kanałowy symulator czujników RTD i rezystancji o symbolu P620, przeznaczony do testowania na poziomie systemowym kontrolerów, pętli sterowania i innych krytycznych obwodów. Każdy z jego 8 niezależnych, odizolowanych kanałów umożliwia symulację popularnych typów czujników RTD i rezystancji w szerokim zakresie 6 dekad.
czytaj więcej

Zaawansowane moduły COM Express z mikroprocesorami Intel Core 7. generacji

2017-02-27   |
Zaawansowane moduły COM Express z mikroprocesorami Intel Core 7. generacji

Avnet Embedded rozpoczyna produkcję dwóch zaawansowanych modułów formatu COM Express Type 6, wyposażonych w mikroprocesory Intel Core 7. generacji (Kaby Lake): MSC C6C-KLU i MSC C6B-KLH. Najnowsze mikroprocesory Kaby Lake są produkowane w technologii 14 nm, podobnie jak wcześniejsze mikroprocesory Intel Core 6. generacji, natomiast dzięki wprowadzonym optymalizacjom oferują większą szybkość obliczeniową przy tym samym poborze mocy.
czytaj więcej