wersja mobilna
Online: 720 Sobota, 2016.10.01

Gospodarka

Bosch Rexroth podsumowuje zeszły rok na rynku

wtorek, 21 maja 2013 12:58

Pod koniec maja przedstawiciele firmy Bosch Rexroth poinformowali o jej wynikach finansowych za 2012 rok, przedstawiając również zrealizowane inwestycje oraz plany biznesowe na kolejne miesiące. Miniony okres, pomimo nienajlepszej koniunktury na rynku, okazał się być czasem wzrostu obrotów firmy w stosunku do poprzedniego, bardzo dobrego roku.

Wyzwania, ale też rekordy

Piotr Macerszmidt, prezes zarządu Bosch Rexroth w Polsce, podczas wystąpienia na konferencji

Rok 2012 nie był globalnie rokiem łatwym dla firm z sektora przemysłowego, tym niemniej firma Bosch Rexroth zakończyła go wzrostem obrotów w stosunku do roku 2011 - rozpoczął swoje wystąpienie podczas konferencji prasowej Piotr Macerszmidt, prezes zarządu firmy w Polsce. Miniony rok cechowała duża regionalna zmienność koniunktury produkcji maszyn - o ile przykładowo w USA nastąpiły duże wzrosty, o tyle w Chinach rynek produkcji koparek skurczył się prawie dwukrotnie. W Europie prawie we wszystkich krajach produkcja przemysłowa prawie wszystkich krajach europejskich pogrążyła się w recesji - kontynuował swoje wystąpienie prezes.

Skutkiem powyższego zmniejszyły się zamówienia w firmach przemysłowych, co też potwierdzają wyniki odnotowywane przez firmę Bosch Rexroth. Porównując pierwszy i ostatni kwartał 2012 roku zamówienia w przedsiębiorstwie zmniejszyły się o 28%, a w skali rok do roku była zmiana niewiele mniejsza. Firma osiągnęła jednak dobre wyniki sprzedaży - ta ostatnio wyniosłą globalnie ponad 6,5 mld euro, co stanowi wzrost o 1,5% w stosunku do 2011 roku. Z drugiej strony, co również przyznali jej przedstawiciele, na kolejne miesiące na rynku trzeba patrzeć z ostrożnością i spodziewać się można raczej stagnacji niż wzrostów.

Globalne inwestycje

Bosch Rexroth zainwestował w zeszłym roku ponad 370 mln euro w badania i rozwój - o 1/5 więcej, niż rok wcześniej. Wiele z działań R&D zogniskowanych było na rozwoju produktów i technologii sprzyjających energooszczędności, zmniejszenia emisji substancji oraz pozwalających na zredukowanie wszystkich kosztów obsługi maszyn. To obecnie jedne z głównych potrzeb ze strony klientów przemysłowych, przez co konieczne staje się zapewnienie oferty odpowiednich produktów.

Jeżeli chodzi o inwestycje w zaplecze produkcyjne, to te największe dotyczyły Chin, gdzie otwarto zakład zatrudniający 1200 pracowników. Firma rozpoczęła również budowę fabryki w Indiach, zwiększyła też moce produkcyjne w USA. W Europie zmodernizowanych zostało kilka fabryk, a łączna suma inwestycji przekroczyła 300 mln euro.

Działalność w Polsce

Sytuacja na lokalnym rynku produkcji maszyn i urządzeń była, z perspektywy firmy, podobna do tej, jak w pozostałych krajach europejskich. W 2012 roku miało miejsce spowolnienie i zmniejszenie się liczby zamówień w stosunku do stanu z roku wcześniej. W tym czasie w Polsce Bosch Rexroth odnotował wzrost sprzedaży o 6,1% (do poziomu około 133 mln zł), przy czym zrealizowane zostały projekty m.in. w energetyce, branży maszyn górniczych, przemyśle transportowym i sektorze infrastrukturalnym. Firma zatrudnia lokalnie 138 osób, które obsługują poprzez 7 biur regionalnych około 3 tys. klientów.

Przykładowe wdrożenia wykonane w ostatnim czasie przez firmę Bosch Rexroth - system sterowania i napędu ramp w terminalu cargo Kłajpeda oraz zapadnia fosy orkiestry w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach (fot. Bosch)

Rozwój fabryki we Wrocławiu

Spotkanie było również okazją do omówienia sytuacji w fabryce firmy Robert Bosch we Wrocławiu, gdzie wytwarzane są komponenty do samochodowych systemów hamulcowych. W zeszłym roku produkcja układów wspomagania hamowania wzrosła o 18%, tj. do 1,3 mln sztuk, wzrósł też popyt na drugą z grup produkowanych wyrobów - korektory siły hamowania. W bieżącym roku planowane jest dalsze zwiększanie wolumenu produkcyjnego, w tym rozpoczęcie wytwarzania kilkunastu nowych elementów do różnych modeli samochodów (wśród nich będą układy wspomagania hamowania wykonane z aluminium).

W zeszłym roku miała również miejsce reorganizacja przez Grupę Bosch części biznesu produkującego hamulce, czego skutkiem fabryka we Wrocławiu podzielona została na dwie jednostki: Robert Bosch i Foundation Brakes Poland, a następnie ta ostatnia sprzedana, a jej 500 pracowników przeniesionych do części Foundation Brakes. Pozostała część zakładu została jednocześnie zintegrowana z działem branżowym firmy Bosch - Chassis System Control.

W zeszłym roku uruchomiono również inicjatywę Lean Production oraz nawiązano współpracę z Politechniką Wrocławską. W ramach tej ostatniej firma z jednej strony wykorzystywała będzie laboratoria politechniki, z drugiej zaś oferowała studentom praktyki oraz możliwość wspólnego tworzenia prac magisterskich.

Zbigniew Piątek

 

Pozostałe

Bibus Menos dystrybutorem marki Black Bruin
Bibus Menos dystrybutorem marki Black Bruin
piątek, 30 września 2016 12:07
Hexagon przejmuje Apodius
Hexagon przejmuje Apodius
piątek, 30 września 2016 07:54
Danfoss liderem w produkcji silników hydraulicznych
Danfoss liderem w produkcji silników hydraulicznych
czwartek, 29 września 2016 10:53
Alicat otworzył oddział w UK
Alicat otworzył oddział w UK
czwartek, 29 września 2016 07:50
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Ręczny miernik wilgotności drewna i materiałów budowlanych

2016-09-30   |
Ręczny miernik wilgotności drewna i materiałów budowlanych

Firma Gardco wprowadziła do oferty ręczny miernik wilgotności drewna i materiałów budowlanych, takich jak płyty ścienne, masa szpachlowa, karton, beton czy tynk. Jest to przyrząd łatwy w obsłudze, sygnalizujący wynik pomiaru (Low/Medium/High) na wbudowanym wyświetlaczu oraz dodatkowo generujący sygnał dźwiękowy, którego ton zmienia się wraz ze zmianą poziomu wilgoci.
czytaj więcej

Komputery panelowe z certyfikatem EN50155 dla taboru kolejowego

2016-09-30   |
Komputery panelowe z certyfikatem EN50155 dla taboru kolejowego

Oferta komputerów panelowych firmy Ibase Technology, przeznaczonych dla taboru kolejowego powiększyła się o dwa nowe modele z certyfikatem EN50155: Bytem-123-PC i Bytem-103-PC. Są to komputery o chłodzeniu pasywnym, zapewniające bezgłośną pracę w szerokim zakresie temperatur otoczenia.
czytaj więcej