wersja mobilna
Online: 303 Wtorek, 2017.04.25

Gospodarka

Showroom z robotami w centrum Krakowa

czwartek, 26 września 2013 11:24

W siedzibie firmy ASTOR została wczoraj otwarta interaktywna wystawa robotyki i technologii IT - ASTOR Innovation Room. Można na niej oglądać roboty wykonujące realne procesy produkcyjne: spawanie, paletyzację oraz pakowanie. Wystawa, która powinna wpisać się na stałe w krajobraz krakowskiego centrum, ma być w założeniu miejscem spotkań z przedsiębiorcami, integratorami systemów, ale też studentami i uczniami. Ma ona także zainteresować nowymi technologiami przechodniów, którzy wysyłając SMS mogą uruchamiać znajdujące się w AIR roboty.

Dla kogo? Właściwie dla wszystkich

Krakowski dostawca działa na rynku polskim już od ponad 25 lat, dostarczając produkty i rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki. ASTOR Innovation Room (AIR) to interaktywna wystawa robotyki i technologii IT, która jest czymś więcej niż, niż typową aplikacją demo czy laboratorium. Dla integratorów jest to miejsce, gdzie można szczegółowo zbadać opracowane koncepcje, przetestować programy, osprzęt i technologie. Paletyzacja kartonów, testy chwytaków do worków, analizy technologii spawania czy kontrola jakości powłoki lakierniczej - to tylko kilka z szerokiej gamy możliwości, które AIR daje przedstawicielom firm integratorskich. Ci ostatni mogą być również w nim szkoleni, realizując zadania praktyczne i poznając szczegółowo kompletne aplikacje zrobotyzowane.

Stefan Życzkowski, prezes firmy ASTOR

ASTOR od lat współpracuje z uczelniami wyższymi w celu wzbogacania programu studiów o zajęcia praktyczne. Nowa wystawa daje kolejne możliwości, do skorzystania z których przedstawiciele zapraszają wykładowców oraz studentów. W AIR mile widziane są również szkoły średnie i gimnazja - spotkanie z techniką i inżynierami firmy może ułatwić młodzieży wybór dalszej drogi kształcenia i kariery zawodowej.

AIR to wreszcie propozycja dla wszystkich osób przechodzących ulicą Smoleńsk w Krakowie. Showroom znajduje się na parterze i przez duże szyby jest świetnie widoczny z chodnika. Firma zaprasza każdego zainteresowanego do jego odwiedzenia i zapoznania się z możliwościami robotów, systemów sterowania i nadzoru produkcji pod okiem specjalistów.

Dwa z kilku znajdujących się w AIR robotów - spawający i pick-and-place

Co można zobaczyć?

W AIR stworzono trzy duże zrobotyzowane aplikacje do paletyzacji, pakowania i spawania:

  • Kawasaki ZD130S wyposażony w chwytak pneumatyczny paletyzuje kartony na europalecie. Kartony doprowadzane są w obszar pracy robota taśmociągiem napędzanym silnikiem z falownikiem o mocy 0,75 kW Astraada Drive GD10. Europaleta z towarem transportowana przenośnikiem rolkowym napędzanym silnikiem z analogicznym przemiennikiem częstotliwości trafia pod owijarkę Haloila, która w trybie automatycznym zabezpiecza towar, przygotowując paletę do transportu.
  • Robot Kawasaki YF003N pracuje w AIR w aplikacji ultraszybkiego pakowania. Wyposażony jest on w system wizyjny, samodzielnie rozpoznaje produkty chaotycznie rozmieszczone na taśmociągu oraz określa ich położenie. Następnie pobiera je przy pomocy ssawki i przekłada układając na drugi taśmociąg. Obie taśmy napędzane są niezależnie za pomocą silników sterowanych falownikami Astraada Drive, a prędkość posuwu taśm regulowana jest przez kontroler robota. Rzeczywista prędkość taśmy kontrolowana jest za pomocą enkodera. Dzięki zastosowaniu funkcji Conveyer Tracking robot jest w stanie przekładać produkty bez zatrzymywania taśm, dzięki czemu wzrasta wydajność aplikacji.
  • W trzeciej aplikacji Kawasaki RA006L realizuje proces spawania. Wyposażony jest on w ekonomiczne źródło spawalnicze Fronius i automatycznie spawa elementy ze stali czarnej. Oczywiście możliwe jest spawanie innych materiałów.

Uroczystość otwarcia to przede wszystkim goście - w tym przypadku również media ogólnopolskie

Nie tylko roboty

Nadrzędny system sterowania oparty jest o nowy kontroler firmy GE Intelligent Platforms, którym jest RXi. Zastosowanie urządzenia z interfejsem Profinet pozwoliło na zbudowanie niezawodnej i deterministycznej sieci, w skład której wchodzą trzy roboty Kawasaki oraz cztery wyspy rozmieszczone w różnych miejscach AIR. Oparte są one na interfejsach komunikacyjnych Profinet RSTi PACSystems, które zbierają sygnały ze wszystkich urządzeń oraz komunikują się z przemiennikami częstotliwości Astrada Drive. Dzięki wykorzystaniu sieci Profinet ASTOR Innovation Room daje niemal nieograniczone możliwości wykonywania testów, rozbudowy aplikacji oraz prezentacji rozwiązania.

W AIR oglądać można nie tylko roboty – na pierwszym planie ekran HMI z dostępem do danych z systemu MES

RXi poprzez zredundowane porty Profinet przechowuje aktualne informacje o statusie, nastawach i bieżących wartościach parametrów w pamięci wszystkich urządzeń wchodzących w skład systemu. Dane te udostępniane są też do systemu nadzorującego opartego na Platformie Systemowej firmy Wonderware. Nadzór nad aplikacją zapewnia oprogramowanie Platforma Systemowa ArchestrA wraz z InTouch. Dzięki zbudowanemu interfejsowi, każdy pracownik, także bez specjalistycznej wiedzy, jest w stanie uruchomić stanowisko pokazowe i monitorować postęp jego pracy.

Roboty uruchamiać mogą też przechodnie wysyłając wiadomość SMS z określoną treścią (koszt jak dla standardowej wiadomości)

Dodatkowo system rejestruje także parametry wydajnościowe każdego ze stanowisk oraz steruje oświetleniem wykorzystującym kontrolery inteligentnego budynku firmy Fibaro w zależności od pracy poszczególnych stanowisk zrobotyzowanych.

Warto dodać, że do współpracy w ramach ASTOR Innovation Room zaproszeni zostali Partnerzy firmy ASTOR. System owijania palet dostarczyła firma Haloila. Osprzęt spawalniczy oraz wsparcie technologiczne zapewnia firma Fronius, natomiast o oświetlenie zadbali specjaliści firmy Aquaform.

"Najwyższy" z powodów, dla których warto zapamiętać adres Smoleńsk 29 - widok z tarasu w budynku firmy

Galeria

Zbigniew Piątek

www.moc-innowacji.pl

 

Pozostałe

Od Hanoweru 1947 do Hanoweru 2017
Od Hanoweru 1947 do Hanoweru 2017
poniedziałek, 24 kwietnia 2017 12:34
Polski robot będzie badał grunt Marsa
Polski robot będzie badał grunt Marsa
poniedziałek, 24 kwietnia 2017 10:14
Fast-Fol Recycling zbuduje zakład w Mławie
Fast-Fol Recycling zbuduje zakład w Mławie
poniedziałek, 24 kwietnia 2017 07:54
Solaris dostarczy 40 autobusów do Holandii
Solaris dostarczy 40 autobusów do Holandii
piątek, 21 kwietnia 2017 11:17
zobacz wszystkie

 

Szukaj w serwisie Semicon

zobacz wszystkie Nowe produkty

Programowalny serwer portów I/O z interfejsem WiFi pracujący pod kontrolą Linux/Open-WRT

2017-04-24   |
Programowalny serwer portów I/O z interfejsem WiFi pracujący pod kontrolą Linux/Open-WRT

Barionet 1000 to najnowszy programowalny serwer portów I/O z interfejsem Fast Ethernet i bezprzewodowym WiFi 802.11 b/g/n, pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Linux/Open-WRT. Zawiera interfejsy 2 x USB host, port szeregowy RS232 oraz 2 wyjścia przekaźnikowe 30 VDC/5 A, 4 wyjścia cyfrowe z otwartym kolektorem (24 VDC/0,3 A) i 8 wejść analogowych.
czytaj więcej

Komputer SBC do aplikacji embedded wykonywany na płytce drukowanej 75 x 75 mm

2017-04-24   |
Komputer SBC do aplikacji embedded wykonywany na płytce drukowanej 75 x 75 mm

ADLE3800SEC to jednopłytkowy komputer PC do aplikacji embedded, wykonywany na płytce drukowanej 75 x 75 mm ze złączem krawędziowym. Może znaleźć zastosowanie w pojazdach zdalnie sterowanych (UAV, UUV), robotyce, rejestratorach danych i przenośnej aparaturze medycznej. Pracuje w szerokim zakresie dopuszczalnych temperatur otoczenia od -40 do +85°C.
czytaj więcej