wersja mobilna
Online: 399 Sobota, 2017.04.29

Gospodarka

Rewolucja przemysłowa na targach Automaticon

środa, 11 marca 2015 11:16

Targi Automaticon to największa impreza automatyki i robotyki w Polsce z ponad 20-letnią historią. W tym roku pod hasłem "rewolucji przemysłowej XXI wieku" będziemy prezentować rozwiązania prosto z Japonii, w tym najbardziej wyczekiwaną platformę PLC Mitsubishi Electric o nazwie iQ-R. Przeczytaj nasz newsletter i dowiedz się, jakie atrakcje czekają odwiedzających na stoisku Mitsubishi Electric - jesteśmy w tym samym miejscu od ponad 14 lat, czyli hala 1, stoisko B14/C11.

iQ-R mózgiem inteligentnego magazynu wysokiego składowania
Sercem magazynu wysokiego składowania podczas Automaticonu będzie iQ-R

Sercem magazynu wysokiego składowania podczas Automaticonu będzie iQ-R

W pełni automatyczny magazyn wysokiego składowania nie jest już koncepcją, ale realnym miejscem, gdzie czynności magazynowe wykonuje się bez udziału człowieka. Największą jego zaletą jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni, a także skrócony czas realizacji dostaw, przy dużej liczbie artykułów i zwiększonej rotacji.

Zautomatyzowany magazyn pozwala na ewidencję towarów, bezbłędne kompletowanie dostaw, ale przede wszystkim na redukcję kosztów utrzymania oraz czasu dostawy. Jednak, aby cała machina działała bezbłędnie, potrzebny jest zaawansowany system sterowania, czyli iQ-R. Mózg magazynu wysokiego składowania, który zostanie zaprezentowany podczas Automaticonu, to oczywiście iQ-R. Zaawansowany sterownik modułowy będzie tutaj realizować wszystkie zadania, począwszy od sterowania ruchem podajników i taśmociągów, przez ewidencję towarów, aż po przekazanie niezbędnych informacji do systemu nadrzędnego MES/ERP.

Świat w ruchu, czyli technologia serwonapędów MR-J4
MR-J4 wyznacza nowe trendy w zakresie precyzji sterowania ruchem

MR-J4 wyznacza nowe trendy w zakresie precyzji sterowania ruchem

Jeszcze szybciej, dokładniej i bardziej intuicyjnie - te wymagania sprawiają, że producenci maszyn wybierają najlepszych dostawców technologii serwo i motion. Mitsubishi Electric, dzięki nowej serii serwosilników i serwowzmacniaczy MR-J4, wyznacza nowe trendy w zakresie precyzji sterowania ruchem. Seria ta wykorzystywana jest w urządzeniach pakujących, manipulatorach, jak również w systemach transportu i przeładunku.

MR-J4 wyposażone są również w liczne, innowacyjne i proste w użyciu funkcje. Dzięki Realtime Auto Tuning (automatyczne strojenie w czasie rzeczywistym) i Vibration Suppression Control (kontrola tłumienia drgań), strojenie systemu przebiega szybko i prosto. Funkcje te dostępne są zarówno podczas uruchamiania systemu, jak i podczas eksploatacji, co pozwala skrócić czas rozruchu i parametryzacji. Dodatkowo szeroka gama silników, intuicyjne oprogramowanie, a także bezpieczeństwo i niezawodność plasuje napędy Mitsubishi Electric na topowej pozycji.

Nowy, ultraszybki robot SCARA wykonuje do 150 cykli pick&place w ciągu minuty

Nowy, ultraszybki robot SCARA wykonuje do 150 cykli pick&place w ciągu minuty

Podczas Automaticonu nie może oczywiście zabraknąć stanowiska z serwonapędami. Prezentowany manipulator to przykład, jak w bardzo prosty i zrozumiały sposób można zaprogramować maszynę w wirtualnym świecie iQ-R motion. Integracja z systemem wizyjnym, niesamowicie proste strojenie i komunikacja z systemami nadrzędnymi - to trzeba zobaczyć!

Tutaj liczy się prędkość - roboty z czasem cyklu 0,28 s

Jak zapewnić ultraszybką pracę w aplikacjach wymagających wysokiej jakości i precyzji? To proste: zatrudnić nowego robota Mitsubishi Electric, który w ciągu 1 minuty wykonuje do 150 operacji pick&place. Nowy robot typu SCARA (o udźwigu do 1 kg) przeznaczony jest do przenoszenia małych przedmiotów z ogromną prędkością. Doskonale sprawdza się w zadaniach pakowania w różnych obszarach, jak: przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny, spożywczy lub też w laboratoriach. Dzięki podwieszanej konstrukcji oszczędzamy miejsce na linii produkcyjnej oraz eliminujemy zbędne ruchy, co z kolei skraca czas cyklu i zwiększa zakres zadań, które robot może wykonać. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia z pokazu naszego robota sprintera na żywo.

iQ-F – młodszy brat iQ-R
Zautomatyzowana linia pakująca zaprezentuje podczas Automaticonu możliwości nowego sterownika iQ-F

Zautomatyzowana linia pakująca zaprezentuje podczas Automaticonu możliwości nowego sterownika iQ-F

Od ponad 30 lat, tj. od premiery oryginalnego sterownika FX, Mitsubishi Electric sprzedało we wszystkich zakątkach świata ponad 13 milionów sztuk tej serii. Seria FX w tym roku odradza się na nowo jako iQ-F. Począwszy od pojedynczego zastosowania w maszynach, aż do zaawansowanych aplikacji sieciowych, seria iQ-F zapewnia zaawansowaną funkcjonalność, dostępną do tej pory tylko w rozbudowanych platformach PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej złożonych i skomplikowanych systemów o wyższej wydajności, bez konieczności migracji do większej i bardziej kosztownej rodziny PLC.

Przykładem aplikacji wykorzystującej wszystkie funkcje sterownika iQ-F będzie w pełni zautomatyzowana linia pakująca. Stanowisko przedstawia symulację maszyny, w której realizowane są poszczególne etapy produkcji – od operacji przenoszenia produktu na taśmę, przez symulację noża obrotowego docinającego folię, proces jej zgrzewania, aż po etykietowanie i paletyzację gotowego wyrobu.

Zapewniamy święty spokój serią przetwornic FR-A800
Wodoodporny falownik ze stopniem ochrony IP55 będzie jedną z atrakcji Automaticonu

Wodoodporny falownik ze stopniem ochrony IP55 będzie jedną z atrakcji Automaticonu

Mitsubishi Electric opracowało nową generację znakomitych przetwornic FR-A800, która jest następcą kultowej serii FR-A700. Prezentowana "800" przeznaczona jest zarówno do wyjątkowo dokładnych, jak i bardzo rozbudowanych systemów napędowych. Zaawansowane funkcje oszczędzania energii pozwalają obniżyć koszty produkcji, a 3-letnia gwarancja zapewnia użytkownikowi święty spokój. Wbudowany port USB do programowania i kopiowania parametrów, czytelny panel obsługi, funkcje optymalizacji poboru energii oraz jej oszczędzania, jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa, trzy gniazda rozszerzeń do szeregu dostępnych opcji oraz karty komunikacji sieciowej, czynią serię A800 trudnym przeciwnikiem dla konkurencji.

Co więcej, podwyższona klasa ochrony sprawia, że FR-A800 jest odporny na wodę. Najlepiej można się o tym przekonać właśnie podczas targów, gdzie falownik pod strumieniem wody będzie sobie znakomicie radzić z pozycjonowaniem i napędzaniem silników - indukcyjnego i synchronicznego. Dla lepszego zademonstrowania efektów działania, na stanowisku został specjalnie zamontowany moduł RTU, który, w połączeniu z systemem nadzorczym MAPS, pozwoli zaobserwować niewidoczne gołym okiem parametry pozycjonowania, takie jak dokładność i powtarzalność.

To trzeba zobaczyć!

Uchyliliśmy rąbka tajemnicy, ale więcej już nie zdradzamy, by dodatkowo zachęcić Państwa do odwiedzenia nas na Targach Automaticon 2015 w Warszawie. Jesteśmy w tym samym miejscu od ponad 14 lat, czyli hala 1, stoisko B14/C11. Zaawansowane rozwiązania, aplikacje demo i oczywiście premiera roku, czyli iQ-R - to tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić nasze stoisko. Zapraszamy!

Mitsubishi Electric Corporation

 

Pozostałe

Toyota testuje nowe ogniwa paliwowe
Toyota testuje nowe ogniwa paliwowe
piątek, 28 kwietnia 2017 12:26
HARTING podwaja moce produkcyjne fabryki w Sibiu
HARTING podwaja moce produkcyjne fabryki w Sibiu
piątek, 28 kwietnia 2017 07:58
Lira inwestuje w Elblągu
Lira inwestuje w Elblągu
środa, 26 kwietnia 2017 07:56
zobacz wszystkie

 

Szukaj w serwisie Semicon

zobacz wszystkie Nowe produkty

Wideoskop do pracy w strefach zagrożonych wybuchem

2017-04-28   |
Wideoskop do pracy w strefach zagrożonych wybuchem

Firma Fiberscope wprowadziła w ostatnim czasie do oferty nowy typ wideoskopu oznaczonego symbolem Videoscope-XT, wyróżniający się możliwością pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Model ten był testowany w oparciu o normę militarną MIL STD 810G (method 511.6). Może znaleźć zastosowanie np. do inspekcji zbiorników paliwa przez wojsko, policję i służby graniczne oraz w lotnictwie, energetyce, przy monitorowaniu turbin gazowych itp.
czytaj więcej

Zmodernizowane wzmacniacze pomiarowe USBPIA-S1 i USBPGF-S1

2017-04-28   |
Zmodernizowane wzmacniacze pomiarowe USBPIA-S1 i USBPGF-S1

Firma Alligator Technologies, specjalizująca się w produkcji modułów USB do akwizycji danych i kondycjonowania sygnałów, zaprezentowała dwa nowe produkty: jednokanałowy wzmacniacz pomiarowy USBPGF-S1 z wbudowanym filtrem dolnoprzepustowym oraz model USBPIA-S1 w wersji o wzmocnieniu zwiększonym do x10000.
czytaj więcej