wersja mobilna
Online: 491 Czwartek, 2017.05.25

Gospodarka

Control-Tech 2007, czyli w świecie techniki pomiarowej

środa, 24 października 2007 14:14

Coroczne targi Control-Tech to okazja do spotkania kilku branż związanych z szeroko rozumianą branżą pomiarową. Tegoroczna, wrześniowa edycja obfitowała w liczne nowości, ciekawe seminaria i spotkania nauki z biznesem.

Podczas siódmej edycji Control-Tech – imprezy organizowanej przez Targi Kielce, w dwóch obszernych pawilonach odbywały się równocześnie cztery imprezy targowe:

  • Targi Metal poświęcone branży odlewniczej, które zgromadziły 380 firm,
  • Targi Spawalnictwo w ramach których na 1340m2 zaprezentowało się 52 wystawców,
  • Wystawa Technologii, Przetwórstwa i Zastosowania Metali Nieżelaznych Nonfermet,
  • Targi Przemysłowej Techniki Pomiarowej Control-Tech.

W przypadku tych ostatnich na powierzchni ponad 800m² zaprezentowały się 164 firmy z 18 krajów. Według szacunków organizatorów przez trzy dni ekspozycję zwiedziło blisko 3 tys. osób, a łączna powierzchnia wystawiennicza była o 15% większa, w stosunku do zagospodarowanej w roku ubiegłym, co świadczy o stale rosnącym zainteresowaniu tą wystawą.

Na targach...

Targi Control-Tech nie przewyższały pozostałych tego typu imprez liczbą stoisk czy zajmowaną powierzchnią. Nie były one też specjalnie wyróżnione spośród pozostałych targów. Co więcej – należące do nich stoiska zlokalizowano w dwóch sąsiadujących pawilonach. Jednak jako targi metrologii przemysłowej były tematycznie komplementarne z pozostałymi i w związku z tym wyróżnianie ich nie było potrzebne. Mimo to, dawało się zauważyć zagęszczenie zwiedzających w obszarze Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej. Stoiska te prezentowały się bowiem okazale i zawierały bardzo często interesujące oraz atrakcyjne wizualne i nowoczesne produkty. Z tego względu koncentrowały na sobie uwagę przedstawicieli wielu branż.

Technologie

Na wystawie licznie reprezentowana była branża termowizyjna. Kamery termograficzne wystawiane były w stoiskach Flir, InfraTec, IrTech, Testo i Vigo. Uwagę zwracały poręczne kamery FlexCam firmy Fluke, szybkie urządzenia Titanium (Cedip), przyrządy wysokorozdzielcze, w tym nagrodzona medalem targowym VarioCAM (Jenoptik Laser), oraz kamery Testo 660 i polska kamera VIGOcam v50. Drugą dziedziną bardzo widoczną na targach były systemy pomiarowe 3D. Wliczają się w to urządzenia do pomiarów współrzędnościowych realizowane często na potężnych maszynach pomiarowych, ale i także na systemach przenośnych. Produkty te można było oglądać na stoiskach Carl Zeiss, Faktor, Faro, Hexagon, ITA i Smarttech.

Bogato reprezentowaną dziedziną pomiarów przemysłowych były przyrządy do pomiaru czynników środowiskowych, a przede wszystkim temperatury. W tej dziedzinie liczne były produkty polskie wytwarzane przez firmy takie jak np. Alf-Sensor, Ampero Thermo-Est, Czaki Thermo-Product i Termo-precyzja. Wśród modeli zagranicznych wyróżniały się urządzenia firmy Yokogawa. Ciekawie prezentował się monitor temperatury w obróbce cieplnej Datapaq na stoisku Eurotom oraz cyfrowy Digitemp-E do pomiaru temperatury w płynnych metalach (stoisko Hereaus). Nie brakowało ofert w zakresie czujników i ich aplikacji, czego przykładem było stoisko Wobit z czujnikami MicroEpsilon.

Na targach nie mogło zabraknąć pomiarów i badań optycznych, a w tym mikroskopii. Warto wymienić atrakcyjnie zaaranżowane stoisko Olympus Polska z wyróżnionym już w zeszłym roku konfokalnym mikroskopem skaningowym i tegorocznym – wyróżnionym przenośnym wideoskopem przemysłowym. Japońskie mikroskopy firmy Meiji Techno zaprezentowano na stoiskach Ecotone. Szeroką i ciekawą ofertę optycznych systemów kontrolnych przedstawiono również w stoisku Pixel. Bogata była także oferta targowa aparatury do badań materiałów, poprzez pomiary rentgenowskie, maszyny wytrzymałościowe i twardościomierze.

Control-Tech 2007 - medale i wyróżnienia

W ramach targów Control-Tech wręczono kilka wyróżnień dla najlepszych produktów.

Surfcom 2000 - urządzenie do pomiaru konturu, chropowatości i odchyłek kształtu

Carl Zeiss – Warszawa

Złoty Medal Targów Kielce

Urządzenie wyposażono w jedną głowicę z przetwornikiem indukcyjnym mierzącą zarówno kontur oraz chropowatość w jednym przebiegu pomiarowym. Jej rozdzielczość w osi z wynosi 8nm dla zakresu 0,5mm, 32nm dla zakresu 2mm i 80nm dla zakresu 5mm. Dzięki eliminacji konieczności wymiany wielu głowic uproszczono obsługę urządzenia i zmniejszono czas pomiaru, umożliwiając zautomatyzowany proces kalibracji. W napędzie użyty został silnik liniowy dzięki czemu poziom generowanych drgań jest niewielki, przy jednoczesnej zachowaniu dużej prędkości pomiarowej. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń SF&G (Surface Finish & Geometry) firmy Carl Zeiss ich programowanie i obsługa odbywa się za pomocą pakietu TIMS działającego pod kontrolą Windows XP.

VarioCAM – kamera termograficzna o dużej rozdzielczości

InfraTec – Wrocław

Złoty Medal Targów Kielce

Mobilna kamera termograficzna o dużej rozdzielczości jest najnowszym urządzeniem z serii produktów VarioCAM High Resolution niemieckiego producenta Jenoptik Laser. Wyposażono ją w niechłodzony mikrobolometryczny detektor FPA umożliwiający wraz z zastosowaną precyzyjna optyką światłoczułą uzyskiwanie obrazów o rozdzielczości geometrycznej od 786x576 do 1280x960 pikseli. Kamera z pełnym wyposażeniem waży 1,5kg i ma liczne funkcje automatyczne. Zaprojektowana została ona z myślą o intuicyjnej, jednoręcznej obsłudze. Jej funkcje pozwalają na zaawansowaną multimedialną analizę pomiarów termograficznych, urządzenie ma zintegrowaną pamięć do zapisu termogramów, umożliwia zapis komentarzy w formie plików audio.

Equotip 3 – przenośny twardościomierz do metali

Viateco – Katowice

Wyróżnienie

Twardościomierz produkcji szwajcarskiej firmy Proceq to poręczny przyrząd, który pozwala na pomiary w trudno dostępnych miejscach o ograniczonej przestrzeni. Umożliwia on szybkie badanie twardości z dużą dokładnością (±4HL) i możliwością konwersji do wszystkich powszechnie używanych skal twardości dla różnych, w tym nietypowych materiałów. W zestawie dołączana jest duża liczba wymiennych wbijaków. Przyrząd ma pamięć o pojemności do ok. 100 tys. wartości pomiarowych i duży, podświetlany wyświetlacz QVGA LCD. Umożliwia transmisję danych do komputera, a także bezpośredni wydruk z transmisją poprzez porty USB, Ethernet lub RS-232.

Iplex FX – wideoskop przemysłowy

Olympus Polska – Warszawa

Wyróżnienie

Wyróżniony wideoskop to przenośne urządzenie o ciężarze 6,4kg, czyli znacznie lżejsze niż typowe wideoskopy stacjonarne, które ważą ponad 20kg. Służy on do szybkiej stereowizualizacji endoskopowej z użyciem giętkich sond optycznych, pozwalając na oglądanie obiektów, miejsc i obszarów trudno dostępnych. Stosowany może być m.in. w energetyce, motoryzacji oraz przy badaniach silników lotniczych. Wideoskop ma wymienne obiektywy z wbudowanymi białymi diodami HBLED. Przyrząd wyposażony jest również w wymienne sondy endoskopowe o średnicach zewnętrznych 4mm i 6mm. Mechanizm sterowania wyginaniem końcówki sondy pozwala na precyzyjne ustawienie. Zapewniona jest możliwość rejestracji wyników inspekcji na różnego rodzaju nośnikach pamięci z zachowaniem bardzo dobrej jakości i dokładności zapisów postaci filmów lub zdjęć.

HandyScan – ręczny, samopozycjonujący się skaner laserowy

Smartech – Łomianki

Wyróżnienie

Ręczny system pomiarowy produkcji kanadyjskiej firmy HandyScan 3D – umożliwia on wykonywanie bezdotykowych pomiarów obiektów trójwymiarowych. System wspomaga między innymi szybkie prototypowanie, kontrolę jakości oraz ma zastosowanie w technikach multimedialnych – np. do archiwizacji dzieł sztuki czy w medycynie. Urządzenie ma niewielkie wymiary i waży 980g. Jego wydajność pomiarowa to 18 tys. pomiarów na sekundę z rozdzielczością 0,1mm i dokładnością do 0,05mm.

Niewielkie, ale wartościowe

Podsumowując skromne pod względem liczby stoisk targi Control-Tech należy zwrócić uwagę na ich bogactwo w obszarze reprezentowanych firm, metod i systemów pomiarowych. Szkoda tylko, że targi nie objęły aparatury do metrologii elektronicznej, która idealnie wpasowałaby się w ich tematykę.

Andrzej Tumański

 

 

Szukaj w serwisie Semicon

zobacz wszystkie Nowe produkty

Specjalizowana płytka rozwojowa dla robotyki

2017-05-24   | Farnell element 14
Specjalizowana płytka rozwojowa dla robotyki

Farnell element14 oferuje nową płytkę projektową BeagleBone Blue opracowaną przez fundację BeagleBoard.org i przeznaczoną do tworzenia aplikacji z obszaru robotyki i pojazdów autonomicznych. BBB bazuje na komputerze BeagleBone i systemie Linux oraz na dodatkowych układach peryferyjnych pozwalających na wygodne sterowanie silnikami, urządzeniami wykonawczymi i odczyt czujników wchodzących w skład robotów.
czytaj więcej

Monitorowanie miniaturowych systemów lutowania na fali

2017-05-24   | Fluke Europe B. V.
Monitorowanie miniaturowych systemów lutowania na fali

Fluke Process Instruments prezentuje najmniejszy na rynku system profilowania termicznego zaprojektowany specjalnie do monitorowania miniaturowych systemów lutowania selektywnego na fali. Datapaq SelectivePaq korzysta z czterech termopar mierzących temperaturę modułu elektronicznego przechodzącego przez fazy nagrzewania wstępnego i lutowania.
czytaj więcej