wersja mobilna
Online: 496 Poniedziałek, 2016.09.26

Gospodarka

Co zobaczymy na Hannover Messe 2016?

piątek, 08 kwietnia 2016 12:40

Wiosenne targi w Hanowerze to największa na świecie przemysłowa impreza wystawiennicza, która ze względu na rozmach i premiery nowych produktów stanowi centralny punkt corocznej aktywności marketingowej bardzo wielu firm z naszej branży. W tym roku w centrum wystawy, która odbędzie się od 25 do 29 kwietnia, znajdzie się tematyka cyfrowych, zintegrowanych fabryk produkcyjnych. Organizatorzy zapowiadają uczestnictwo w imprezie około 200 tys. osób, w tym wielu ze Stanów Zjednoczonych.

Zintegrowany przemysł

Industrie 4.0, digitalizacja przemysłu, integracja systemów produkcyjnych i zarządzania przedsiębiorstwami - te tematy od kilku lat są kluczowymi zagadnieniami na targach hanowerskich. Nie inaczej będzie w tym roku! - Digitalizacja jest dominującym trendem w sektorze produkcyjnym 21. wieku - powiedział podczas spotkania prasowego przed targami Marc Siemering, dyrektor Hannover Messe. - Integracja maszyn, urządzeń i systemów informacyjnych ma pozwolić podmiotom produkcyjnym wytwarzać również niewielkie partie towarów w sposób równie wydajny, jak w przypadku produkcji masowej - dodał. Trendy takie jak omawiane występują nie tylko w Niemczech i innych krajach zachodnioeuropejskich, ale też za oceanem. Ma to również miejsce w Stanach Zjednoczonych - największej gospodarce świata i jednocześnie tegorocznym kraju partnerskim Hannover Messe.

Tegoroczna wystawa odbywa się pod hasłem "Integrated Industry - Discover Solutions" i ma być nie tylko platformą do wymiany doświadczeń, ale też okazją do porównania amerykańskiej i europejskiej wizji inteligentnego przemysłu. Jeżeli zaś chodzi o samo Industrie 4.0, to w Hanowerze ma być zaprezentowane ponad sto przykładów realnych wdrożeń bazujących na integracji automatyki oraz IT, która leży u podstaw idei Przemysłu 4.0.

Barack Obama na targach Hannover Messe

Osobami otwierającymi wystawę są tradycyjnie kanclerz Niemiec i głowa państwa będącego partnerem wystawy, stąd też w tym roku będą to Angela Merkel i Barack Obama. Spotkanie polityków będzie również okazją do omówienia tematyki porozumienia handlowego TTIP.

Tegoroczne partnerstwo Stanów Zjednoczonych ma również wymierne znaczenie jeżeli chodzi o liczbę spodziewanych gości targowych z tego kraju, a także firm zza oceanu, które zaprezentują się w Hanowerze. Tych ostatnich będzie aż 400, czyli kilkakrotnie więcej niż w poprzednich edycjach imprezy.

"Zainteresowani amerykańskim know-how w dziedzinie technologii powinni skierować swoje pierwsze kroki do US-Technologiepavilion, zaś planujących interesy w USA - do Investment Pavilion w hali nr 3" - zachęcał podczas prezentacji Marc Siemering. Warto dodać, że specjalną powierzchnię na targach zarezerwowała organizacja Industrial Internet Consortium, która zajmuje się rozwojem technologii i standardów komunikacyjnych w przemyśle.

Obszary tematyczne targów Hannover Messe

Najważniejszymi segmentami i jednocześnie imprezami branżowymi w ramach targów hanowerskich są automatyzacja, energetyka, Digital Factory oraz Research&Technology. Ponieważ elementem niezbędnym dla nowoczesnej produkcji są inteligentne procesy w łańcuchu dostaw i logistyce, tej ostatniej również poświęcono odrębne targi w ramach Hannover Messe, którymi są Industrial Supply. Uzupełnienie stanowią wystawy interdyscyplinarne (np. bionika) oraz specjalne - poświęcone m.in. nanotechnologiom, drukowi 3D, lekkim konstrukcjom, a także popularyzującemu się w ostatnim czasie prewencyjnemu utrzymaniu ruchu.

W tym roku szczególny nacisk położony będzie na rozwiązania w zakresie systemów cyfrowych i komunikacyjnych w energetyce. Pod hasłem "Integrated Energy" zostaną wyeksponowane rozwiązania z zakresu magazynowania i dystrybucji energii oraz łączenia całego łańcucha energetycznego w jedną sieć. W Hanowerze pojawi się też nowy obszar wystawienniczy, którym będzie "Young Tech Enterprise", a także temat konferencyjny poświęcony startupom. Mają one pozwolić zaprezentować innowacyjne projekty i nowe biznesy, które są rozwijane przez młodych przedsiębiorców.

Hannover Messe w liczbach

W ramach podsumowania przytaczamy krótką statystykę liczbową podaną przez organizatorów. Tegoroczna impreza zapowiada się imponująco - ponad 5 tys. wystawców, tysiąc seminariów, warsztatów i podobnych wydarzeń. Przedstawiciele zarządu targów prognozują również pojawienie się około 200 tys. odwiedzających. Ponad 90% z nich będą osoby będące inżynierami, zaś około 2/3 gości - decydentami, którzy odpowiadają za zakupy w swoich przedsiębiorstwach.

Jak wygląda statystyka w przypadku firm polskich? Typowo na targach jest ich kilkadziesiąt - przykładowo dwa lata temu było 89 wystawców z Polski. Tym razem będzie ich mniej - pod koniec marca zarejestrowanych było jedynie 55 podmiotów, przy czym po selekcji i odrzuceniu przedstawicielstw urzędów oraz specjalnych stref ekonomicznych, pozostaje około 40 firm. Do reprezentantów naszego kraju zaliczyć można m.in. firmy (podano alfabetycznie): Alf-Sensor, Apator, Aplisens, Asket, Elektrometal Energetyka, Ergom, Fabryka Reduktorów i Motoreduktorów, Hydromechanika, Kopex Foundry, Lumel, Relpol, Saks-Pol, Simex, Sonel, Z.P.H. Elektro-Plast, ZPUE i ZREW Transformatory.

Zbigniew Piątek

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Pakiet oprogramowania do symulacji i testów produktów

2016-09-26   | SIEMENS Sp. z o.o.
Pakiet oprogramowania do symulacji i testów produktów

Siemens PLM Software wprowadził do oferty nową rodzinę produktów Simcenter - rozbudowany pakiet rozwiązań programowych do symulacji i testów. Simcenter łączy te ostatnie z inteligentnym raportowaniem i analityką danych, tak aby móc przedstawić produkt na wszystkich etapach jego rozwoju, a także jego przewidywaną wydajność działania.
czytaj więcej

Linkowy czujnik przemieszczenia o zakresie pomiarowym do 10,2 mm

2016-09-26   |
Linkowy czujnik przemieszczenia o zakresie pomiarowym do 10,2 mm

Wachendorff Automation udostępnia nową serię precyzyjnych linkowych czujników przemieszczenia SZG140, których zakres pomiaru zwiększono do 10,2 m. Mogą być one wykorzystywane do pomiaru położenia, szybkości liniowej i odległości np. w dźwigach, cylindrach hydraulicznych i przenośnikach ślimakowych.
czytaj więcej