Temperatury od -200°C do 3500°C - czym mierzyć?

| Prezentacje firmowe Artykuły

Duży zakres temperatur mierzonych w przemyśle, różne środowiska pracy czujników oraz wysokie wymagania co do ich trwałości sprawiają, że dobór elementów pomiarowych do konkretnego zastosowania nie jest oczywisty. Warto w tym momencie sięgnąć po wyroby z oferty polskiego producenta, którym jest Termo- Precyzja. Szeroka gama wytwarzanych czujników temperatury sprawia, że można je dobrać precyzyjnie do aplikacji, a przy tym zagwarantować długi czas bezawaryjnej pracy i niskie koszty wdrożenia.

Temperatury od -200°C do 3500°C - czym mierzyć?

Pomiary temperatury wykonywane są najczęściej z wykorzystaniem czujników kontaktowych. Tego typu elementy, w zależności od zastosowanego elementu pomiarowego, realizować mogą pomiary temperatur z różnych zakresów. Stosując przykładowo wersje rezystancyjne - np. Pt100 czy Pt1000, można mierzyć temperatury od -200°C do 850°C. Dokładność pomiarów z ich wykorzystaniem określona została w normie PN- EN 60751+A2. W przypadku aplikacji specjalnych, gdzie zachodzi konieczność zapewnienia większej dokładności, firma Termo- Precyzja proponuje wykonania rezystancyjnych czujników płaszczowych już od średnicy 1,5 mm oraz wykonania w klasach 1/3 B oraz 1/10 B. Jeżeli zaś chcemy mierzyć temperatury wyższe niż 850°C, można do tego celu użyć termopar. W zależności od rodzaju pokrywają one różne zakresy pomiarowe od -200°C do 2200°C. Najbardziej rozpowszechnionymi termoelementami są termopary typu J, T, K, N, S oraz B.

Termo-Precyzja, wytwarzając swoje czujniki, stosuje wiele różnych materiałów izolacyjnych i osłonowych, które pozwalają na osiągnięcie założonego celu pomiarowego oraz wpływają na trwałość elementów. Możliwości produkcyjne firmy, znacznie zwiększone po przeprowadzeniu się w 2010 roku do nowego zakładu produkcyjnego, pozwalają na wytwarzanie zarówno elementów katalogowych, jak też konstrukcyjnie nowatorskich rozwiązań oraz wersji specjalistycznych. Do tych ostatnich niewątpliwie należą termopary płaszczowe o średnicy wynoszącej 0,5 mm.

Drugą z metod służących do określania poziomu temperatury są pomiary bezdotykowe. Wykorzystuje się tutaj przenośne oraz stacjonarne pirometry i kamery termowizyjne. Mogą one, w zależności od użytego detektora oraz zastosowanych filtrów, realizować pomiary w różnych zakresach temperatur, w tym też bardzo wysokich. Tak jest też w przypadku proponowanych przez firmę Termo-Precyzja pirometrów firmy IRCON. W ofercie znajdują się specjalistyczne wersje przenośne z serii Ultimax, które mierzą temperatury nawet do 3000°C, oraz pirometry stacjonarne z serii Modline, dla których pomiar temperatury 3500°C nie stanowi problemu. Termo-Precyzja dostarcza również kamery termowizyjne, które dobierane są pod względem technicznym i ekonomicznym do aplikacji klientów, a ich zakres pomiarowy sięga 2000°C.

W celu zapoznania się z produktami oferowanymi przez firmę zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej (podano poniżej) oraz stoiska Termo- Precyzja podczas najbliższej edycji targów Automaticon (Warszawa, od 20 do 23 marca, stoisko A11).

Termo-Precyzja
www.termo-precyzja.com.pl