Gwarancja zasilania w branży kolejowej i energetyce

| Prezentacje firmowe Artykuły

MEDCOM to polska firma specjalizująca się w projektowaniu, produkcji i integracji nowoczesnych urządzeń energoelektronicznych przeznaczonych dla pojazdów szynowych, trolejbusów i autobusów elektrycznych oraz systemów zasilania dla energetyki, przemysłu i wojska. Oferowane rozwiązania są odpowiedzialne za napędzanie pojazdów, sterowanie oraz zasilanie wszelkich urządzeń i systemów zamontowanych na pokładzie w celu zapewnienia najwyższego komfortu pasażerów przy minimalizacji zużycia energii. Urządzenia MEDCOM-u przeznaczone dla energetyki i przemysłu pozwalają zaś na zagwarantowanie zasilania awaryjnego oraz zwiększenie efektywności energetycznej.

Gwarancja zasilania w branży kolejowej i energetyce

MEDCOM powstał w 1988 roku i od tego czasu wyprodukował ponad 18 tysięcy urządzeń. Wysoka jakość produktów, ich solidność i niezawodność w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami opartymi na własnych projektach zdobyły uznanie na rynkach zagranicznych. Obecnie firma jest jednym z wiodących producentów urządzeń energoelektronicznych na świecie.

BLISKO TRZY DEKADY ROZWOJU

Początki były skromne - działalność MEDCOM-u sprowadzała się do produkcji urządzeń do rezerwowego zasilania komputerów. W miarę rozwoju przedsiębiorstwo zaczęło wytwarzać urządzenia dla energetyki i przemysłu, a później wkroczyło na rynek pojazdów szynowych. Dzisiaj niemal 80% produkcji firma realizuje właśnie dla branży transportu szynowego i trolejbusowego.

Fot. 1. Inwerter trakcyjny oraz przetwornica statyczna stosowane w tramwajach warszawskich Jazz Duo

We wrześniu 2010 roku zakończyła się budowa nowej siedziby o łącznej powierzchni 4000 m². Prócz nowoczesnej hali produkcyjnej obiekt ma 5 w pełni wyposażonych stanowisk badawczych, umożliwiających próby długotrwałe. Pozwoliło to na znaczne zwiększenie produkcji oraz podniesienie jakości i trwałości produkowanych urządzeń. Przez 27 lat w firmie zmieniło się wiele, jednak idea i strategia rozwoju pozostały takie same: produkować urządzenia w oparciu o najwyższej jakości komponenty, najnowsze dostępne technologie oraz w pełni autorskie projekty przygotowywane przez doświadczonych polskich konstruktorów.

SPECJALIZACJA I NOWE TECHNOLOGIE

Siłą MEDCOM-u są przede wszystkim wysokiej klasy specjaliści - inżynierowie zatrudnieni w dziale badań i rozwoju to aż jedna czwarta wszystkich pracowników firmy. Dzięki temu MEDCOM jest zawsze na bieżąco z najnowszymi zdobyczami technologicznymi, które rozwija na potrzeby własnych konstrukcji. To z kolei sprawia, że końcowy produkt jest innowacyjny i unikatowy.

Warto zaznaczyć, że na świecie jest zaledwie kilkudziesięciu specjalistów, którzy zajmują się urządzeniami trakcyjnymi o tak dużej mocy i są w stanie rozwijać taką technologię. Tak rozbudowane zaplecze pozwala zaprojektować i wdrożyć nowy produkt w rekordowo krótkim czasie - od 6 do 9 miesięcy, co w oczywisty sposób przekłada się na konkurencyjność firmy na rynku. Jest to tym ważniejsze, że każdy nowy czy modernizowany pojazd powstaje na zamówienie konkretnego klienta, każdy więc wymaga indywidualnych rozwiązań technicznych, dostosowania do warunków lokalnych i spełnienia odpowiednich norm.

Fot. 2. Układ odzysku energii wraz z zestawem ultrakondensatorów oraz przyznana mu nagroda targów Energetab: Lew Kazimierza Szpotańskiego za wyrób wysokiej jakości elektrotechnicznej

Jednym z nowych urządzeń opracowanych przez firmę jest oparty na ultrakondensatorach system E-recycler. Odzyskuje on energię powstającą w czasie hamowania pojazdu, przechowuje ją i oddaje do sieci trakcyjnej, dzięki czemu korzystają z niej inne, rozpędzające się pojazdy, a zużycie energii spada nawet o 20%. Rozwiązanie to zostało wdrożone m.in. w Przedsiębiorstwie Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni.

POLSKIE KONSTRUKCJE - MIĘDZYNARODOWE SUKCESY

Fot. 3. Warszawskie tramwaje z przetwornicami statycznymi TRAKO B-20firmy Medcom

Innowacyjne i zaawansowane technologicznie konstrukcje zdobyły uznanie w wielu krajach Unii Europejskiej, na Ukrainie, Białorusi, w Rosji, Brazylii, Kanadzie i USA. Metro w Sao Paulo i Kijowie, pociągi podmiejskie w Rio de Janeiro, tramwaje w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Moskwie, Sofii, Kaliningradzie i Addis Abebie, trolejbusy w Gdyni, Lublinie i Tychach oraz setki innych pojazdów z napędami MEDCOM przewożą miliony pasażerów tygodniowo. Systemy zasilania AC i DC dla przemysłu i energetyki współpracują z systemami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo kluczowych instalacji przemysłowych, energetycznych i telekomunikacyjnych.

Aby zapewnić bezpośredni kontakt z klientami na całym świece, MEDCOM działa w wielu krajach również lokalnie. Proces projektowania i produkcji w całości odbywa się w Polsce i podlega stałej kontroli jakości, a wszystkie oferowane urządzenia to unikalne projekty własne, stworzone z zastosowaniem najnowszych podzespołów i technologii.

MEDCOM
www.medcom.com.pl