Zamień nurnik na radar

| Prezentacje firmowe Artykuły

Popraw bezpieczeństwo w zakładzie chemicznym i obniż koszty użytkowania pomiarów poziomu

Zamień nurnik na radar

W okresowych zestawieniach wydatków na utrzymanie ruchu pomiarów nurnikowych poziomu cieczy wysoką pozycję zajmują koszty czyszczenia, kalibracji i wymiany elementów eksploatacyjnych. Jak temu zaradzić?

UCIĄŻLIWE WADY NURNIKOWEGO POMIARU POZIOMU CIECZY

Fot. 1. Uszkodzony, nurnikowy pomiar poziomu w separatorze woda/węglowodory

Nurnik to tradycyjny przetwornik poziomu cieczy w technice elektrycznej lub pneumatycznej. Jest on montowany zwykle w naczyniu połączonym ze zbiornikiem, zwanym komorą nurnikową. Zaletą nurnika jest prosta i zrozumiała zasada działania oraz wieloletnie doświadczenie służb utrzymania ruchu w ich użytkowaniu. Nurniki mają jednak zasadnicze, uciążliwe wady użytkowe:

  • brak odporności na zmiany gęstości cieczy i oblepianie,
  • podatność na zarastanie rdzenia i sprężyn przeciwskrętnych, na których nurnik wisi w komorze,
  • wysokie koszty i nakład pracy podczas napraw uszkodzonych nurników,
  • podatność pomiaru na drgania instalacji,
  • długi czas odpowiedzi pomiarowej.

RADAR USUWA UCIĄŻLIWE WADY NURNIKA

Fot. 2. Separator woda/węglowodory po modernizacji pomiaru poziomu i rozdziału faz z użyciem radarów Levelflex

Bardzo dobrą alternatywą dla nurnika jest pomiar poziomu cieczy radarem falowodowym Levelflex Evolution. Montaż radaru jest możliwy w istniejącej komorze nurnikowej. Nie wymaga to zmian w dokumentacji branży mechanicznej i przechodzenia ponownej kontroli dozorowej.

Radar falowodowy Endress+Hauser jest odporny na:

  • zmiany gęstości cieczy,
  • spienienie,
  • wrzenie cieczy,
  • drgania instalacji pomiarowej.

Jego działanie nie zależy od siły wyporu. Falowód radaru jest zanurzony w cieczy mierzonej, podobnie jak nurnik. Radar jest bardzo szybki - mierzy odległość do lustra cieczy z czasem odpowiedzi pomiarowej już od 0,8 sekundy. Brak części ruchomych (mechanicznego systemu podwieszenia) w przyrządzie gwarantuje zupełną bezobsługowość radaru. Nowy przyrząd pozwala więc zaoszczędzić duże pieniądze, dotąd wydawane na okresowe przeglądy, czyszczenie czy wymianę uszkodzonych elementów pomiaru nurnikowego.

RADAR JEST 100-KROTNIE BARDZIEJ NIEZAWODNY NIŻ NURNIK

Fot. 3. Kompletne rozwiązanie pomiarowe od Endress+Hauser gotowe do użycia: nowy radar Levelflex z komorą pomiarową i wskaźnikiem magnetycznym

Dwuprzewodowy radar falowodowy Levelflex Evolution jest w pełni zgodny z normami poprawy bezpieczeństwa PN-EN 610508:2010 i 61511:2010. Warstwa sprzętowa przetwornika otrzymała atest SIL2, zaś warstwa oprogramowania atest SIL3 nienaruszalności bezpieczeństwa od niezależnej organizacji inżynierskiej TÜV, audytującej jego rozwój i produkcję.

Radar falowodowy jest więc dopuszczony do użytkowania w odpowiedzialnych obwodach blokadowych ESD/SIS, które stoją na straży bezpieczeństwa ludzi, środowiska naturalnego i majątku trwałego zakładu przemysłowego. Atest SIL2/3 stanowi świadectwo unikatowo wysokiej jakości, wydane przez zewnętrznego audytora.

Wysiłek, włożony przez Endress+Hauser w usunięcie błędów systematycznych w warstwach sprzętowej i oprogramowania nowego przetwornika sprawił, że współczynnik jego uszkodzeń bezpiecznych (SFF) jest najlepszy na rynku. Dzięki temu radar Levelflex Evolution może być stosowany w tzw. redundancji homogenicznej obwodów ESD SIL3. Każdy nowy, radarowy przetwornik poziomu Endress+Hauser ma więc udokumentowaną ponad 100-krotnie większą niezawodność w stosunku do tradycyjnych, uciążliwych pomiarów nurnikowych.

MODERNIZACJA KOMÓR NURNIKOWYCH WSPÓLNIE Z ENDRESS+HAUSER

Wysłużona komora nurnikowa niejednokrotnie wymaga wymiany. Jest to doskonała okazja do modernizacji, która polega na zastąpieniu jej nowym naczyniem pomiarowym z radarem falowodowym, zmontowanym i gotowym od użycia. Inwestor otrzymuje od jednego dostawcy gotowe rozwiązanie pomiarowe wraz z projektem i dokumentacją UDT (m.in. certyfikat materiałowy, zdjęcia spawów).

Koszty montażu i uruchomienia są symbolicznie niskie, albowiem wykorzystujemy istniejącą parę króćców łączeniowych w zbiorniku, na których pracowała uprzednio komora nurnikowa oraz istniejącą trasę kablową do podłączenia elektrycznego radaru. Efektem modernizacji jest użytkowanie nowego, bezobsługowego pomiaru poziomu cieczy z radarem Levelflex Evolution, odpornym na zmiany gęstości, temperatury, parowanie, spienienie i wzburzenie lustra cieczy. Praca staje się spokojniejsza i bardziej komfortowa.

Endress+Hauser jest światowym liderem w pomiarach poziomu cieczy i materiałów sypkich z ponad 60-letnim doświadczeniem aplikacyjnym. Produkty firmy są znane na całym świecie i cenione za niezmiennie najwyższą jakość, innowacyjność rozwiązań technicznych i pewność działania.

Endress+Hauser
www.pl.endress.com/levelflex_es