wersja mobilna
Online: 387 Wtorek, 2017.05.23

Technika

Redundancja komunikacji bezprzewodowej: radiomodem + GSM

środa, 14 grudnia 2016 09:36

Firma Racom to czeski producent profesjonalnych systemów do bezprzewodowej transmisji danych. Radiomodemy, routery i łącza mikrofalowe Racom wyróżnia niezawodność i przemysłowe wykonanie, które potwierdzają setki aplikacji na wszystkich kontynentach, na lądzie i morzu, w tak wymagających branżach jak energetyka cieplna i zawodowa, przemysł petrochemiczny oraz gospodarka wodna.

Rys. 1. Przykładowy schemat topologii hybrydowej, redundantnej sieci komunikacyjnej zbudowanej z użyciem urządzeń Racom

W przypadku większości krytycznych instalacji istotnym wymogiem wobec systemów automatyki jest zapewnienie ciągłości przesyłu danych. Jednym z lepszych rozwiązań, które gwarantuje realizację bezpiecznej i redundantnej transmisji jest połączenie komunikacji radiowej z przesyłem danych w sieci GSM, z zastosowaniem kompatybilnych radiomodemów i routerów komórkowych.

Wszystkie urządzenia Racom niezawodnie ze sobą współpracują, elastycznie łącząc komunikację radiową z GSM i innymi standardami w sieci o dowolnej topologii. Znakomity przykład wydajnej, hybrydowej sieci komunikacji bezprzewodowej tworzą radiomodemy RipEX w połączeniu z routerami GSM M! DGE.

Urządzenia Racom zapewniają automatyczne przełączenie pomiędzy kanałami komunikacji - z sieci radiowej na GSM (z możliwością konfiguracji warunków przełączania). Aby dodatkowo zabezpieczyć komunikację, można tworzyć sieci redundantne.

KORZYŚCI Z ZASTOSOWANIA HYBRYDOWYCH SIECI RADIOWYCH I GSM RACOM:
  • zwiększona niezawodność transmisji
  • optymalizacja przesyłu danych - automatyczny wybór lepszego kanału komunikacji (np. z sieci GSM korzystamy tylko wówczas, gdy mamy problem z siecią radiową, ograniczając koszty pakietowej transmisji GSM)
  • bezpieczeństwo przesyłanych danych (szyfrowanie, wykrywanie i korekcja błędów)
  • obsługa protokołów SCADA, protokołów na interfejsach szeregowych, konwersja protokołów
  • elastyczność - budowa sieci o dowolnej topologii i jej rozbudowa w dowolnym czasie
  • możliwość budowania sieci redundantnych z opcją definiowania wielu zastępczych ścieżek komunikacji
  • automatyczne przełączanie ścieżek komunikacji w przypadku awarii sieci
  • konfiguracja sieci z poziomu strony www
  • zdalny serwis i diagnostyka.
KOMPONENTY SYSTEMU

Fot. 1. Radiomodem RipEX na pasma licencjonowane

Radiomodemy RipEX to najbardziej zaawansowane technologicznie produkty firmy Racom i jednocześnie najskuteczniejsze radiomodemy w swojej klasie - prędkość przesyłu danych wynosi 166 kbps przy szerokości kanału 50 kHz. Dwuzakresowe radiomodemy VHF/UHF (pasma licencjonowane) z funkcją routera i konwertera protokołów obsługują różne szybkości transmisji i standardy modulacji, mogą także pracować w trybie transparentnym.

Wysoka czułość i konfigurowalna moc wyjściowa do 10 W pozwalają RipEXom utrzymywać połączenia w odległości ponad 50 km bez konieczności widoczności anten. Każda jednostka może pracować jednocześnie jako klasyczny radiomodem, repeater (z nielimitowaną liczbą przekazań) i jako interfejs między siecią radiową a dowolną siecią IP (WLAN, Internet itp.)

Z wykorzystaniem RipEX-ów można budować sieci o różnej topologii, w tym hybrydowe.

Fot. 2. Router GSM M!DGE

M!DGE jest profesjonalnym, przemysłowym routerem bezprzewodowym przeznaczonym do transmisji danych w aplikacjach SCADA i telemetrycznych. Doskonale realizuje zadania wszędzie tam, gdzie konieczna jest pewna i stabilna bezprzewodowa komunikacja, także na dużych instalacjach, w których pracują setki urządzeń.

Wbudowany podwójny port Ethernetowy (10/100), port szeregowy RS- 232 i USB umożliwiają routerowi współpracę z wieloma różnymi urządzeniami. Przykładowo, przez port RS-232 można podłączyć do platformy SCADA sterowniki PLC, falowniki etc., i uzyskać do nich zdalny, bezprzewodowy dostęp. M!DGE ma także zintegrowane 2 wyjścia i 2 wejścia cyfrowe, którymi można zarządzać przez program lub stronę www.

Do transmisji danych router używa standardów LTE, GPRS, EDGE, HSPA+, UMTS i innych. Bezpieczeństwo gwarantują dwie różne technologie realizujące zaszyfrowane połączenia: IPsec oraz Open VPN. M!DGE może pracować jako serwer w sieci VPN i korzystać ze standardu VRRP (Virtual Router Redundancy Protocol), a także zabezpieczać sieci LAN jako firewall. Urządzenie realizuje również zaawansowane routowanie pakietów (z opcją wyznaczania wielościeżkowych tras dla pakietów przesyłanych między routerami).

Solidne, metalowe obudowy, przemysłowe komponenty, a także szeroki zakres temperatury pracy (od -25 °C do +70 °C) pozwalają stosować radiomodemy i routery Racom w trudnych warunkach i gwarantują ich trwałość oraz poprawną pracę przez wiele lat. Parametr MTBF (Mean Time Between Failure) wynosi ponad 220 000 godzin (> 25 lat). Urządzenia mają 3-letnią gwarancję producenta.

ŁATWA KONFIGURACJA URZĄDZEŃ I SIECI

Za pomocą przeglądarki internetowej (dostęp zabezpieczony hasłem i https, wbudowany firewall) w prosty sposób można skonfigurować zarówno radiomodemy RipEX, jak i routery M!DGE. Z poziomu przeglądarki można także uzyskać dostęp do dokumentacji (porady w dymkach, pomoc on-line, instrukcja obsługi, noty aplikacyjne).

Użytkownik z podstawową wiedzą o komunikacji IP może uruchomić radiomodem lub router w ciągu kilku minut. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników producent udostępnił możliwość konfiguracji za pomocą linii poleceń (CLI).

Sabur
www.sabur.com.pl

 

 

Szukaj w serwisie Semicon

zobacz wszystkie Nowe produkty

Lampki kontrolne RLK-1 i RLK-3

2017-05-22   | Relpol S.A.
Lampki kontrolne RLK-1 i RLK-3

W ofercie Relpolu klienci znajdą urządzenia modułowe, takie jak przekaźniki czasowe, przekaźniki nadzorcze do nadzoru prądu i napięcia, przekaźniki instalacyjne, styczniki instalacyjne. W ostatnim czasie do oferty dołączyła nowa grupa urządzeń: lampki kontrolne.
czytaj więcej

Przepływomierze ultradźwiękowe do niewymagających aplikacji

2017-05-22   | AEA Technique
Przepływomierze ultradźwiękowe do niewymagających aplikacji

Przepływomierz ultradźwiękowy KATflow 100 jest kompaktowym urządzeniem przeznaczonym do stacjonarnych pomiarów na pojedynczych rurociągach. Cechuje się on uproszczoną specyfikacją oraz dostępnością różnych typów sond.
czytaj więcej

Nowy numer APA