wersja mobilna
Online: 649 Wtorek, 2017.07.25

Technika

Inteligentne miasta - mit czy rzeczywistość? Schneider Electric na XXII Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdrój

niedziela, 14 października 2012 13:14

W dniach od 4 do 6 września firma Schneider Electric, która specjalizuje się w zarządzaniu energią elektryczną, wzięła udział w XXII Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju. Przedstawiciele firmy, politycy, ekonomiści i czołowi działacze społeczni dyskutowali o aktualnych problemach gospodarczych świata. Na forum Schneider Electric zaprosił międzynarodowych ekspertów m.in. do dyskusji w debacie "Inteligentne miasta - mit czy rzeczywistość?".

Debata Europejski model ESCO i efektywność energetyczna

Miasta, które zajmują zaledwie 2% powierzchni Ziemi, są miejscem zamieszkania 50% ludzi na świecie. Przypada na nie 80% globalnej emisji CO2 oraz 75% globalnego zużycia energii. Zwiększenie efektywności energetycznej staje się więc największym wyzwaniem, z którym musimy się zmierzyć. Na czym polega koncepcja inteligentnego miasta?

W jaki sposób władze miejskie, branże IT i mobilnych e-technologii mogą połączyć siły, aby skutecznie wdrożyć rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną miast? Jak mogłyby wyglądać konkretne wdrożenia? Między innymi, właśnie z takimi pytaniami musieli zmierzyć się zaproszeni do rozmowy goście.

W panelu wzięli udział: Florian Lennert, Dyrektor ds. Inteligentnych Miast, Innowacyjne Centrum Mobilności i Zmian Społecznych (Innoz) - Niemcy, Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Marcelo Soria - Rodriguez, dyrektor ds. inteligentnych miast, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, S.A (BBVA) - Hiszpania, Nicola Bruening, dyrektor przedstawicielstwa w Niemczech, BMW oraz Leonid Mukhamedov, prezes Schneider Electric na Europę Centralną i Wschodnią.

SAMOCHODY ELEKTRYCZNE

Koncepcja promowana przez Schneider Electric zakłada, że miasta powinny być nie tylko inteligentne. Powinny stać się zielone, efektywne, przyjemne do życia, jednym słowem zrównoważone. Przyniesie to szereg korzyści, tj. usprawnienie wymiany informacji, odporność na zakłócenia, lepszą kontrolę nad systemami miejskimi, mniejszą emisję dwutlenku węgla oraz zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.

Inwestycja w inteligentne rozwiązania również zwiększa konkurencyjność miasta w skali globalnej i przyciąga inwestorów - podkreślił Leonid Mukhamedov. Niezwykle ważnym elementem inteligentnego miasta są samochody elektryczne i infrastruktura do ich ładowania. Masowe wprowadzenie pojazdu elektrycznego jest równoznaczne ze stworzeniem prawdziwej, nowej kultury mobilności.

To rewolucja porównywalna z wejściem na rynek np. telefonu komórkowego, który na zawsze zmienił sposób telekomunikacji. Nowa koncepcja przewiduje, że samochód elektryczny będzie nie tylko pojazdem, ale wielofunkcyjnym urządzeniem.

Eksploatacja i użytkowanie takiego auta mogą być monitorowane on-line przez system, który czuwa nad stanem technicznym, stanem akumulatora, przestrzega przed niebezpieczeństwem przekroczenia zasięgu, zarządza ładowaniem akumulatora po najkorzystniejszej cenie energii, itp.

Kierowca może również przekazywać swoje życzenia do systemu: przygotowanie do jazdy, żądany stan naładowania akumulatora na określoną godzinę czy podgrzanie wnętrza samochodu, itd. Dodatkowo system może poinformować nas o tym, że akumulator auta jest już naładowany do żądanego poziomu - wysyłając wiadomość na telefon komórkowy. Stan naładowania akumulatorów można zobaczyć także w Internecie - dodał Leonid Mukhamedov.

LICZY SIĘ WSPÓŁDZIAŁANIE

Schneider Electric na XXII Forum Ekonomicznym

Współczesne miasta to skomplikowany łańcuch, dlatego warunkiem stworzenia zrównoważonego środowiska miejskiego jest współdziałanie między organami administracji, biznesem, przemysłem i obywatelami.

Każde miasto jest inne - nasza firma oferuje indywidualnie zaadoptowane rozwiązania w tym najwyższej klasy usługi i produkty w pięciu sektorach: energii, komunikacji, gospodarki wodnej, usług publicznych, budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej - zaznaczył Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric Polska.

Przedstawiciele firmy wzięli udział ponadto w sesji plenarnej "Świat w poszukiwaniu strategii rozwoju" oraz w dyskusji "Europejski model ESCO, a efektywność energetyczna". Z inicjatywy Schneider Electric zorganizowano również śniadanie prasowe pod hasłem "Smart City - Smart Generation", podczas którego dziennikarze mogli obejrzeć rozwiązania i wizualizacje inteligentnego miasta. Zwieńczeniem obecności Schneider Electric na XXII Forum Ekonomicznym był koktajl dla klientów i gości firmy.

Schneder Electric
www.schneider-electric.com

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Wyłączniki wielokanałowy dla obwodów 24 VDC

2017-07-24   | Phoenix Contact Sp. z o.o
Wyłączniki wielokanałowy dla obwodów 24 V<sub>DC</sub>

Phoenix Contact oferuje wielokanałowe, elektroniczne wyłączniki zabezpieczające CBM, które przeznaczone są do zastosowań w maszynach, urządzeniach technologicznych oraz w aplikacjach elektroinstalacyjnych. Są one stosowane do odłączania obwodów powodujących zwarcie, tak aby całość systemu mogła nadal bezpiecznie pracować.
czytaj więcej

Zaawansowany czujnik zbliżeniowy do systemów monitorowania dostępu

2017-07-24   |
Zaawansowany czujnik zbliżeniowy do systemów monitorowania dostępu

Sentinel to nowy, zaawansowany czujnik zbliżeniowy do systemów monitorowania dostępu, spełniający najwyższe standardy niezawodności i bezpieczeństwa (UL 634 Level 2). Może być stosowany m.in. w bankach, serwerowniach czy też budynkach rządowych. Dzięki zastosowaniu wewnętrznych czujników Halla, specjalnego algorytmu pracy i aluminiowej obudowy wytrzymałej na narażenia mechaniczne, jest odporny na fizyczne, elektryczne i magnetyczne próby manipulacji.
czytaj więcej

Nowy numer APA