wersja mobilna
Online: 585 Czwartek, 2017.10.19

Technika

DataVS2 - elastyczne i wydajne czujniki wizyjne

piątek, 11 stycznia 2013 14:41

Czujniki wizyjne DataVS2 mają właściwości pozwalające w elastyczny i intuicyjny sposób sprostać wymaganiom stawianym systemom wizyjnym w wielu procesach produkcyjnych. Stosowane są w maszynach i liniach pakujących w przemyśle spożywczym, przemyśle farmaceutycznym, elektronicznym oraz w zakładach motoryzacyjnych. DataVS2 jest odpowiednim rozwiązaniem, gdy standardowe czujniki fotoelektryczne nie są w stanie sprostać wymaganiom aplikacji, oraz ekonomiczną i prostą alternatywą dla tradycyjnych systemów wizyjnych.

Rys. 1. Pole widzenia czujnika

DataVS2 to kompaktowe, kompletne urządzenie składające się z układu optycznego, wbudowanego oświetlacza z czerwoną diodą LED oraz układu elektronicznego. Niewielkie wymiary czujnika (70 × 52 × 40 mm) pozwalają na jego montaż nawet w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Standardowe obiektywy o ogniskowych 6, 8, 12 i 16 mm dają szerokie możliwości dostosowania pola widzenia czujnika do aplikacji, natomiast pokrętło nastawy ostrości na panelu przednim pozwala precyzyjnie wyregulować ostrość. Czujnik działa na zasadzie porównywania pozyskanego w danym momencie obrazu cyfrowego (o rozdzielczości 640×480 pikseli) z obrazem wzorcowym.

Jego konfiguracja odbywa się w sposób intuicyjny z wykorzystaniem komputera poprzez sieć Ethernet. Czujnik wyposażony jest w 14 różnych algorytmów do kontroli, w tym dopasowanie wzorca w obrębie 360° oraz umożliwia zapisanie do 20 różnych projektów. W zależności od zainstalowanych algorytmów do kontroli czujnik wizyjny DataVS2 dostępny jest w czterech różnych wersjach:

 • Object Recognition (OBJ) - rozpoznawanie obiektów,
 • Advanced Object Recognition (AOR) - zaawansowane rozpoznawanie obiektów,
 • Identification (ID) - odczyt kodów kreskowych oraz OCV,
 • Professional (PRO) - rozbudowany czujnik ze wszystkimi funkcjonalnościami z wersji AOR i ID.

Najważniejszymi cechami czujników wizyjnych są rodzaje zaimplementowanych typów algorytmów do kontroli. Wśród nich znajdują się:

 • Brightness - badanie poziomu jasności obiektu,
 • Contrast - kontrola kontrastu,
 • Width - pomiar szerokości obiektu,
 • Edge Count - liczenie krawędzi wzdłuż linii,
 • 360°Pattern match - odnajdywanie wzorca w obrębie 360°,
 • Contour Match - odnajdywanie kształtu wewnątrz danego obszaru (ROI),
 • 360°Contour Counter - zliczanie, ile razy kontur odniesienia został odnaleziony w danym obszarze (ROI),
 • 360°Defect Finder - wykrywa nawet najmniejsze wady kontrolowanej części,
 • Barcode reader - odczytuje i dekoduje jeden (lub więcej) kodów kreskowych,
 • Datamatrix reader - odczytuje kody dwuwymiarowe datamatrix,
 • OCV - sprawdzanie jakości drukowanych znaków.
OPROGRAMOWANIE

Do czujnika dołączone jest oprogramowanie konfiguracyjne, które krok po kroku prowadzi przez kolejne etapy konfiguracji, dzięki czemu staje się ona szybka i prosta nawet dla początkujących użytkowników:

Rys. 2. Przykładowe aplikacja: (a) kontrola kierunku położenia śruby, (b) kontrola położenia korka, (c) kontrola poziomu cieczy

Krok 1: Ustawianie obrazu

Pierwszy krok polega na nawiązaniu połączenia z czujnikiem oraz skonfigurowaniu parametrów jakości obrazu (ostrość, czas naświetlania), tak aby uzyskać ostry i jasny obraz. Po uzyskaniu wymaganych wyników użytkownik może zapisać obraz, który będzie służył jako wzorzec podczas pracy czujnika.

Krok 2: Uczenie się

Drugi krok polega na ustawieniu narzędzi do lokalizacji i kontroli danych obszarów z obrazu, które pozwalają na odróżnienie obiektów poprawnych od wadliwych. Możliwy jest wybór maksymalnie jednego typu lokalizatora oraz jednego lub więcej typów narzędzi do kontroli.

Krok 3: Działanie

W trzecim kroku konfiguruje się wyjścia cyfrowe czujnika, symuluje działanie czujnika na komputerze w celu sprawdzenia poprawności wyboru algorytmów do kontroli. Czujnik zostaje uruchomiony, natomiast komputer służy do sterowania diagnostyką.

Wszystkie modele DataVS2 są kompatybilnie z panelem operatorskim VSM, który umożliwia wyświetlanie przetworzonych obrazów wraz z wynikami kontroli, zmianę projektów, jak również dokładne doprecyzowanie parametrów czujnika.

Panel ten składa się z 3,5" kolorowego wyświetlacza LCD i 8 przycisków. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą produktową firmy Datalogic na stronie internetowej www.oemautomatic. pl oraz zamówienia bezpłatnego katalogu papierowego w języku polskim.

Mariusz Szabłowski
OEM Automatic

www.oemautomatic.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Pierwsze kamery z czujnikiem obrazu Sony Pregius CMOS o czasie naświetlania 1 µs

2017-10-18   | BAUMER Sp. z o.o.
Pierwsze kamery z czujnikiem obrazu Sony Pregius CMOS o czasie naświetlania 1 µs

Baumer poszerza ofertę cyfrowych kamer przemysłowych serii CX o nowe wersje z czujnikami obrazu CMOS Sony Pregius 2. generacji, jako pierwsze oferujące czas naświetlania już od 1 µs. Mogą one znaleźć zastosowanie w aplikacjach o dużej intensywności światła (np. spawanie laserem) oraz tam, gdzie ze względu na dużą szybkość przemieszczania obiektów ruch mógłby być rozmazany (np. maszyny do automatycznego rozmieszczania podzespołów).
czytaj więcej

Bezwentylatorowy komputer panelowy 12,1" dla kolejnictwa

2017-10-18   |
Bezwentylatorowy komputer panelowy 12,1

Firma MEN Micro dodała do oferty komputerów panelowych nowy model DC17 zaprojektowany do zastosowań w kolejnictwie. Jest on zgodny z wymogami normy EN 50155. Charakteryzuje się stopniem ochrony IP65 od frontu, szerokim zakresem dopuszczalnych temperatur pracy od -40 do +70°C (do +85°C przez maks. 10 minut), dużą odpornością na udary i wibracje oraz solidną konstrukcją mechaniczną z przemysłowymi złączami M12.
czytaj więcej

Nowy numer APA