Przetwornice częstotliwości VLT Aqua Drive FC202 na oczyszczalni ścieków w EC Żerań

| Technika

W ubiegłym roku firma Envirotech zakończyła realizację projektu dotyczącego budowy oczyszczalni ścieków technologicznych ze zrzutem ścieków oczyszczonych do rzeki Wisły dla PGNiG Termika S.A. EC Żerań przy ul. Modlińskiej 15 w Warszawie. Tamtejsza elektrociepłownia to drugi co do wielkości taki obiekt w stolicy. Dysponuje ona mocą cieplną 1560 MW i elektryczną 364 MW, co oznacza, że mogłaby ogrzać około 40% budynków w Warszawie i zaświecić około 5,8 mln żarówek o mocy 60 W.

Przetwornice częstotliwości VLT Aqua Drive FC202 na oczyszczalni ścieków w EC Żerań

Danfoss należy do liderów branży napędowej, a nazwa VLT od lat określa przetwornice częstotliwości o najlepszych parametrach technicznych. W artykule zostało zaprezentowane jedno z energooszczędnych napędowych wdrożeń firmy Envirotech z Poznania, która współpracuje z Danfossem od ponad 20 lat. Envirotech zapewnia kompleksową obsługę klientów - od projektu systemu, po jego realizację, uruchomienie i serwis.

Elektrociepłownia wykorzystuje wody rzeczne na potrzeby technologiczne, a kanał rzeczny pełni funkcję zbiornika zrzutowego ścieków oczyszczonych. Oczyszczalnia została zaprojektowana na wydajność 350 m³/h. W pełni zautomatyzowany proces zapewnia bezpieczne odprowadzanie ścieków z zachowaniem restrykcyjnych parametrów fizyko-chemicznych.

Do aplikacji pompowych wykorzystywanych w technologii oczyszczalni zastosowano 8 przetwornic częstotliwości VLT Aqua Drive FC202 firmy Danfoss o mocach:

  • 11 kW pompy ścieków uśrednionych - 3 sztuki,
  • 18 kW pompy ścieków z odmulania reaktorów i płukania filtrów - 3 sztuki,
  • 37 kW pompy ścieków oczyszczonych - 2 sztuki.

Ze względu na względnie dużą wilgoć w hali technologicznej dostarczono napędy w wykonaniu IP55.

Automatyczna regulacja i sterowanie przetwornic realizowane są przez sterownik PLC zlokalizowany w budynku oczyszczalni. Podczas eksploatacji operatorzy oczyszczalni mogą sterować napędami ręcznie bezpośrednio przy pompie lub zdalnie z nastawni operatorskiej.

Spośród dostępnych na rynku przetwornic częstotliwości wybrano napęd firmy Danfoss VLT Aqua Drive FC202. Powodem było to, że urządzenia te jako jedne z nielicznych mają port do komunikacji Ethernet TCP/IP, co stanowiło główne kryterium doboru. Umożliwił on wpięcie do nadrzędnego systemu kontroli urządzeń energetycznych zainstalowanych na terenie elektrociepłowni.

Wykorzystano do tego wyjście Ethernet, które poprzez konwerter łączy się z magistralą światłowodową. Rozwiązanie to pozwala na kontrolę pracy i parametrów napędów przez wszystkie zainteresowane służby z branży elektrycznej. Istotnym elementem wyboru napędów Danfoss była również możliwość zasilania karty sterującej z niezależnego źródła napięcia gwarantowanego.

Szczegółowe informacje dotyczące przetwornic częstotliwości VLT i innych produktów oferty Danfoss Drives można znaleźć na stronie www.danfoss.pl/napedy.

Łukasz Pietrusiewicz
Envirotech sp. z o.o.

www.envirotech.com.pl

Zobacz również