wersja mobilna
Online: 1146 Środa, 2017.10.18

Technika

Nowe przetworniki-sterowniki w ofercie firmy Produal

wtorek, 25 czerwca 2013 08:59

Od 1 czerwca dostępne są nowe wersje dobrze już znanych na naszym rynku przetworników dwutlenku węgla i temperatury firmy Produal. Wydawać by się mogło, że na tym polu nic więcej wymyślić się nie da - a jednak... Te dobrze znane przetworniki dwutlenku węgla z serii HDH oraz temperatury powietrza (TEK), wody (TENA i TEAT) oraz pomieszczeniowy (TEHR) w wersjach LU zostały od nowa zaprojektowane i wyposażone w dodatkowe funkcje.

Przetworniki dwutlenku węgla przeprojektowano, stosując w nich nowe, lepsze czujniki CO2 oraz czujnik temperatury. Dodano elementy takie jak:

  • potencjometr w dwóch wersjach: pasywnej (wyjście rezystancyjne) lub aktywnej (wyjście napięciowe 0...10 V),
  • przekaźnik.

Potencjometry w obu wersjach są przeznaczone do ustawiania wartości zadanej. Ponieważ styki potencjometrów są wyprowadzone na zaciski kablowe, ich wykorzystanie jest zależne do sposobu okablowania: mogą służyć zarówno jako zadajniki temperatury, stężenia dwutlenku węgla, jak i dowolnej innej wielkości podłączonej z zewnątrz.

Przekaźnik ma styk przełączny o obciążalności 1 A i służy do sygnalizacji przekroczenia ustawionej wartości stężenia dwutlenku węgla. Poziom zadziałania przekaźnika można ustawić indywidualnie. Każdy z nowych przetworników ma nowy mikroprocesor sterujący, umożliwiający realizację algorytmu regulatora P/PI mierzonej wartości.

Idea jest następująca: w prostych (lub budżetowych) instalacjach, gdzie zastosowanie sterownika zewnętrznego (swobodnie programowalnego lub dedykowanego) wiąże się z kosztem nie tylko dodatkowego urządzenia, ale także jego okablowania i oprogramowania, o wiele bardziej opłaca się zastosować regulatora, wbudowany w przetwornik. Dodatkowo, jeśli mamy przetwornik z komunikacją Modbus (opcja dla HDH), bez problemu można podłączyć przetwornik do wizualizacji w systemie BMS. Wybór i parametry regulatora można zmieniać za pomocą ręcznego narzędzia do konfiguracji ML-SER lub poprzez Modbus.

Przetworniki mogą mieć, oprócz standardowej białej obudowy, także obudowę z wyświetlaczem LCD, na którym wyświetlane są zmierzone wartości stężenia dwutlenku węgla i temperatury albo obudowę z trzema diodami LED sygnalizującymi aktualny poziom stężenia dwutlenku węgla. Diody LED oznaczają przekroczenie poziomów stężenia dwutlenku węgla: czerwona: od 1251 do 2000 ppm, żółta: od 751 do 1250 ppm, zielona: od 0 do 750 ppm. Poziomy te są ustawione fabrycznie, ale można jest zmienić za pomocą ML-SER.

Przetworniki HDH mają funkcję autokalibracji ABC Logic, która pozwala na eliminację błędów pomiarowych wynikających z dryftu punktu zerowego.

Autokalibracja znajduje też zastosowanie w sytuacji, gdy stężenie dwutlenku węgla spada poniżej wartości 400 ppm (poziom warunków zewnętrznych) co najmniej dwukrotnie w tygodniu, np. w budynkach niezamieszkanych. Funkcja ta może być wyłączona, a kalibracja może być dokonywana ręcznie za pomocą ML-SER, przy czym w takiej sytuacji konieczna jest ręczna kalibracja wykonywana regularnie co 6-12 miesięcy i kontrola działania przetwornika co 5 lat. Moduły HDH mogą być opcjonalnie wyposażone w interfejs Modbus RTU, za pomocą którego można odczytywać pomiary, ale także zmieniać ich konfigurację: wybór i parametry regulatora, próg przełączenia przekaźnika itp.

Przetworniki temperatury TEL LU, TENA LU, TEAT LU oraz TEHR LU (LU - wyjście 0...10 V), podobnie jak przetworniki HDH, mają odnowioną elektronikę. Umożliwia to również wykorzystanie wbudowanego regulatora P/PI do bezpośredniego sterowania instalacją, kalibracji przetworników czy konfiguracji parametrów komunikacji Modbus.

Konfigurator ML-SER, który także pojawił się w ofercie Produal jest wygodnym, uniwersalnym narzędziem do konfiguracji i obsługi serwisowej odnowionych przetworników. Jego uniwersalność wynika z faktu, że za pomocą jednego narzędzia można odczytywać wartości pomiarów i ustawiać parametry pracy dowolnych przetworników. Narzędzie to przydaje się zwłaszcza w czasie wizyt serwisowych, kiedy konieczne jest odczytanie bieżących wartości mierzonych w instalacji za pomocą przetworników bez wyświetlacza lub w przypadku konieczności przeprowadzenia kalibracji przetworników bezpośrednio na instalacji.

Opisane powyżej przetworniki to zaledwie początek odnowienia naszych przetworników. Pod koniec roku zostaną wprowadzone przetworniki wilgotności i ciśnienia z nową elektroniką i podobną funkcjonalnością.

Adrian Jastrzębski
Produal

www.produal.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Pierwsze kamery z czujnikiem obrazu Sony Pregius CMOS o czasie naświetlania 1 µs

2017-10-18   | BAUMER Sp. z o.o.
Pierwsze kamery z czujnikiem obrazu Sony Pregius CMOS o czasie naświetlania 1 µs

Baumer poszerza ofertę cyfrowych kamer przemysłowych serii CX o nowe wersje z czujnikami obrazu CMOS Sony Pregius 2. generacji, jako pierwsze oferujące czas naświetlania już od 1 µs. Mogą one znaleźć zastosowanie w aplikacjach o dużej intensywności światła (np. spawanie laserem) oraz tam, gdzie ze względu na dużą szybkość przemieszczania obiektów ruch mógłby być rozmazany (np. maszyny do automatycznego rozmieszczania podzespołów).
czytaj więcej

Bezwentylatorowy komputer panelowy 12,1" dla kolejnictwa

2017-10-18   |
Bezwentylatorowy komputer panelowy 12,1

Firma MEN Micro dodała do oferty komputerów panelowych nowy model DC17 zaprojektowany do zastosowań w kolejnictwie. Jest on zgodny z wymogami normy EN 50155. Charakteryzuje się stopniem ochrony IP65 od frontu, szerokim zakresem dopuszczalnych temperatur pracy od -40 do +70°C (do +85°C przez maks. 10 minut), dużą odpornością na udary i wibracje oraz solidną konstrukcją mechaniczną z przemysłowymi złączami M12.
czytaj więcej

Nowy numer APA