wersja mobilna
Online: 506 Piątek, 2017.04.28

Technika

Nowe przetworniki-sterowniki w ofercie firmy Produal

wtorek, 25 czerwca 2013 08:59

Od 1 czerwca dostępne są nowe wersje dobrze już znanych na naszym rynku przetworników dwutlenku węgla i temperatury firmy Produal. Wydawać by się mogło, że na tym polu nic więcej wymyślić się nie da - a jednak... Te dobrze znane przetworniki dwutlenku węgla z serii HDH oraz temperatury powietrza (TEK), wody (TENA i TEAT) oraz pomieszczeniowy (TEHR) w wersjach LU zostały od nowa zaprojektowane i wyposażone w dodatkowe funkcje.

Przetworniki dwutlenku węgla przeprojektowano, stosując w nich nowe, lepsze czujniki CO2 oraz czujnik temperatury. Dodano elementy takie jak:

  • potencjometr w dwóch wersjach: pasywnej (wyjście rezystancyjne) lub aktywnej (wyjście napięciowe 0...10 V),
  • przekaźnik.

Potencjometry w obu wersjach są przeznaczone do ustawiania wartości zadanej. Ponieważ styki potencjometrów są wyprowadzone na zaciski kablowe, ich wykorzystanie jest zależne do sposobu okablowania: mogą służyć zarówno jako zadajniki temperatury, stężenia dwutlenku węgla, jak i dowolnej innej wielkości podłączonej z zewnątrz.

Przekaźnik ma styk przełączny o obciążalności 1 A i służy do sygnalizacji przekroczenia ustawionej wartości stężenia dwutlenku węgla. Poziom zadziałania przekaźnika można ustawić indywidualnie. Każdy z nowych przetworników ma nowy mikroprocesor sterujący, umożliwiający realizację algorytmu regulatora P/PI mierzonej wartości.

Idea jest następująca: w prostych (lub budżetowych) instalacjach, gdzie zastosowanie sterownika zewnętrznego (swobodnie programowalnego lub dedykowanego) wiąże się z kosztem nie tylko dodatkowego urządzenia, ale także jego okablowania i oprogramowania, o wiele bardziej opłaca się zastosować regulatora, wbudowany w przetwornik. Dodatkowo, jeśli mamy przetwornik z komunikacją Modbus (opcja dla HDH), bez problemu można podłączyć przetwornik do wizualizacji w systemie BMS. Wybór i parametry regulatora można zmieniać za pomocą ręcznego narzędzia do konfiguracji ML-SER lub poprzez Modbus.

Przetworniki mogą mieć, oprócz standardowej białej obudowy, także obudowę z wyświetlaczem LCD, na którym wyświetlane są zmierzone wartości stężenia dwutlenku węgla i temperatury albo obudowę z trzema diodami LED sygnalizującymi aktualny poziom stężenia dwutlenku węgla. Diody LED oznaczają przekroczenie poziomów stężenia dwutlenku węgla: czerwona: od 1251 do 2000 ppm, żółta: od 751 do 1250 ppm, zielona: od 0 do 750 ppm. Poziomy te są ustawione fabrycznie, ale można jest zmienić za pomocą ML-SER.

Przetworniki HDH mają funkcję autokalibracji ABC Logic, która pozwala na eliminację błędów pomiarowych wynikających z dryftu punktu zerowego.

Autokalibracja znajduje też zastosowanie w sytuacji, gdy stężenie dwutlenku węgla spada poniżej wartości 400 ppm (poziom warunków zewnętrznych) co najmniej dwukrotnie w tygodniu, np. w budynkach niezamieszkanych. Funkcja ta może być wyłączona, a kalibracja może być dokonywana ręcznie za pomocą ML-SER, przy czym w takiej sytuacji konieczna jest ręczna kalibracja wykonywana regularnie co 6-12 miesięcy i kontrola działania przetwornika co 5 lat. Moduły HDH mogą być opcjonalnie wyposażone w interfejs Modbus RTU, za pomocą którego można odczytywać pomiary, ale także zmieniać ich konfigurację: wybór i parametry regulatora, próg przełączenia przekaźnika itp.

Przetworniki temperatury TEL LU, TENA LU, TEAT LU oraz TEHR LU (LU - wyjście 0...10 V), podobnie jak przetworniki HDH, mają odnowioną elektronikę. Umożliwia to również wykorzystanie wbudowanego regulatora P/PI do bezpośredniego sterowania instalacją, kalibracji przetworników czy konfiguracji parametrów komunikacji Modbus.

Konfigurator ML-SER, który także pojawił się w ofercie Produal jest wygodnym, uniwersalnym narzędziem do konfiguracji i obsługi serwisowej odnowionych przetworników. Jego uniwersalność wynika z faktu, że za pomocą jednego narzędzia można odczytywać wartości pomiarów i ustawiać parametry pracy dowolnych przetworników. Narzędzie to przydaje się zwłaszcza w czasie wizyt serwisowych, kiedy konieczne jest odczytanie bieżących wartości mierzonych w instalacji za pomocą przetworników bez wyświetlacza lub w przypadku konieczności przeprowadzenia kalibracji przetworników bezpośrednio na instalacji.

Opisane powyżej przetworniki to zaledwie początek odnowienia naszych przetworników. Pod koniec roku zostaną wprowadzone przetworniki wilgotności i ciśnienia z nową elektroniką i podobną funkcjonalnością.

Adrian Jastrzębski
Produal

www.produal.pl

 

 

Szukaj w serwisie Semicon

zobacz wszystkie Nowe produkty

Wideoskop do pracy w strefach zagrożonych wybuchem

2017-04-28   |
Wideoskop do pracy w strefach zagrożonych wybuchem

Firma Fiberscope wprowadziła w ostatnim czasie do oferty nowy typ wideoskopu oznaczonego symbolem Videoscope-XT, wyróżniający się możliwością pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Model ten był testowany w oparciu o normę militarną MIL STD 810G (method 511.6). Może znaleźć zastosowanie np. do inspekcji zbiorników paliwa przez wojsko, policję i służby graniczne oraz w lotnictwie, energetyce, przy monitorowaniu turbin gazowych itp.
czytaj więcej

Zmodernizowane wzmacniacze pomiarowe USBPIA-S1 i USBPGF-S1

2017-04-28   |
Zmodernizowane wzmacniacze pomiarowe USBPIA-S1 i USBPGF-S1

Firma Alligator Technologies, specjalizująca się w produkcji modułów USB do akwizycji danych i kondycjonowania sygnałów, zaprezentowała dwa nowe produkty: jednokanałowy wzmacniacz pomiarowy USBPGF-S1 z wbudowanym filtrem dolnoprzepustowym oraz model USBPIA-S1 w wersji o wzmocnieniu zwiększonym do x10000.
czytaj więcej

Nowy numer APA