wersja mobilna
Online: 233 Niedziela, 2016.09.25

Technika

Czujniki magnetyczne i indukcyjne firmy .steute - do najbardziej wymagających zastosowań

wtorek, 25 czerwca 2013 09:14

Brud, wilgoć, agresywne środowisko, zagrożenie wybuchem pyłów lub gazów, wibracje czy udary mechaniczne - to czynniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na pracę czujników magnetycznych i indukcyjnych stosowanych w przemyśle lub też skutkować określonymi wymaganiami certyfikacyjnymi. Firma .steute produkuje swoje czujniki właśnie z myślą o złożonych i trudnych aplikacjach, a oferta jest stale rozszerzana, także o... wersje bezprzewodowe.

Fot. 1. Miniaturowy czujnik Halla HS Si 4

Od czujników magnetycznych i indukcyjnych stosowanych w automatyce przemysłowej i systemach bezpieczeństwa oczekuje się wysokiej trwałości, uniwersalności i pewności działania. Nawet jeśli warunki środowiskowe są bardzo niekorzystne. Dlatego też .steute udostępnia swoim klientom specjalnie zaprojektowane urządzenia, obejmujące wersje bezprzewodowe, przeciwwybuchowe (ATEX), odporne na wibracje oraz o wysokim stopniu ochrony (IP69K). Przeznaczone są one zarówno do pozycjonowania elementów maszyn i urządzeń, jak też do zastosowań związanych z bezpieczeństwem pracy.

MAGNETYCZNE CZUJNIKI BEZPIECZEŃSTWA

Firma .steute oferuje dwa podstawowe typoszeregi czujników bezpieczeństwa: RC Si M30 (obudowa cylindryczna Ø30 mm, gwintowana, wykonana z niklowanego aluminium lub ze stali nierdzewnej, stopień ochrony IP67 lub IP69K, kodowany magnes) oraz RC Si 56 (obudowa prostokątna do montażu na typowych profilach aluminiowych, wykonana z tworzywa sztucznego, IP67 lub IP69K, kodowany magnes).

Ponadto, w ofercie znajdują się czujniki wykorzystujące efekt Halla i przez to całkowicie odporne na wibracje i wstrząsy: miniaturowy HS Si 4 (fot. 1) oraz większy BZ 16, do kontroli zamknięcia osłon. Ten drugi ma zabudowane dwa przekaźniki bezpieczeństwa i może funkcjonować samodzielnie, bez dodatkowego modułu bezpieczeństwa. Wszystkie wyżej wymienione czujniki, z wyjątkiem BZ 16, dostępne są także w wersji przeciwwybuchowej (ATEX).

MAGNETYCZNE CZUJNIKI POZYCYJNE

Kolejna grupa urządzeń to czujniki służące do pozycjonowania elementów maszyn i urządzeń. Oferta obejmuje 18 typoszeregów takich urządzeń, w obudowach cylindrycznych (średnica od 8 do 18 mm) oraz prostokątnych (w tym przystosowanych do współpracy z siłownikami). Czujniki dostępne są w wersji z tworzywa sztucznego, niklowanego aluminium/mosiądzu, a także ze stali nierdzewnej.

Stopień ochrony to minimalnie IP67 (także w przypadku wersji z wtyczką) lub IP69K. Trzy wersje czujników cylindrycznych (RC 13.5, RC 15 oraz RC M20) dostępne są w wersji przeciwwybuchowej (ATEX). Te ostatnie stosowane są bardzo często w przemyśle naft owym, gazowym oraz w przemyśle okrętowym i morskim.

MAGNETYCZNE CZUJNIKI BEZPRZEWODOWE

Fot. 2. Bezprzewodowe czujniki magnetyczne z odbiornikiem

Jedną z rewolucyjnych nowości firmy .steute bezprzewodowe, magnetyczne czujniki pozycyjne RF RC 10 EN868 (kompaktowa obudowa prostokątna z tworzywa sztucznego), RF GS M25 EN868 oraz RF GS M30 (obudowa cylindryczna odpowiednio fi 25/30 mm, z tworzywa sztucznego/metalu, gwintowana), wykorzystujące technologię EnOcean (fot. 2).

Czujniki wyposażone są w baterie litowe o dużej żywotności, przy czym w przypadku wersji RF RC 10 są one wymienne. Po zbliżeniu magnesu czujnik wysyła kodowany telegram (na częstotliwości 868,3 MHz), który może być odbierany przez jeden z czterech typów odbiorników, wyposażonych w wyjścia przekaźnikowe lub pnp/npn, a w opcji dodatkowo w interfejs RS232, służący do komunikacji z systemem sterowania.

Zasięg transmisji to odpowiednio 300 m w terenie otwartym oraz 30 m w typowej hali fabrycznej. Zasięg może być podwajany dzięki zastosowaniu przekaźników sygnału. Czujniki tego typu predystynowane są do zastosowania w maszynach z elementami ruchomymi, a szczególnie wirującymi, gdzie zwykłe czujniki wymagałyby użycia kłopotliwych w eksploatacji szczotkozbieraczy.

CZUJNIKI INDUKCYJNE W WYKONANIU EXTREME

Fot. 3. Nowość w ofercie - czujniki indukcyjne standardowe i Extreme

Absolutną nowością firmy .steuteczujniki indukcyjne w wykonaniu Extreme (fot. 3), przeznaczone do pracy w najtrudniejszych warunkach środowiskowych. Charakteryzują się one bardzo szerokim zakresem dopuszczalnej temperatury otoczenia (od -40 °C do +120 °C) oraz wysokim stopniem ochrony IP68.

Dostępne są w średnicach 8, 12, 18 i 30 mm, a odległość działania mieści się w zakresie od 2 do 10 mm. Obudowy wykonane są we wszystkich przypadkach ze stali nierdzewnej. Czujniki te są dostępne także w wykonaniu standardowym, przeznaczonym do pracy w temperaturach od -25 °C do +85 °C, przy stopniu ochrony IP67. Wszystkie czujniki dostępne są zarówno w wersjach z kablem, jak i przyłączem konektorowym.

BEZPRZEWODOWE CZUJNIKI INDUKCYJNE

Fot. 4. Bezprzewodowe czujniki indukcyjne z modułem radiowym i odbiornikiem

Dzięki opracowaniu uniwersalnego nadajnika RF 96 ST możliwe stało się wprowadzenie do portfolio urządzeń bezprzewodowych także czujników indukcyjnych (fot. 4). Czujniki o średnicy 12, 18 lub 30 mm i zasięgu od 4 do 15 mm podłączane są za pomocą przewodu z wtyczką do nadajnika, stanowiącego jednocześnie źródło energii (oparte na baterii o długiej żywotności).

Po aktywacji czujnika nadajnik przesyła sygnał w standardzie EnOcean do odbiornika radiowego, podobnie jak dzieje się to w przypadku bezprzewodowych sensorów magnetycznych. Co warte uwagi, nadajnik RF 96 ST może współpracować także z dowolnymi zestykowymi wyłącznikami elektromechanicznymi, przekształcając je tym samym w urządzenia radiowe.

Ciekawym uzupełnieniem oferty sensorów bezdotykowych jest czujnik optyczny serii RF 96 LT EN868, służący do wykrywania obiektów lub, w jednej z wersji, rozróżniający dziesięć poziomów szarości.

Adam Więch
steute Polska

www.steute.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Bramka dostępowa Modbus TCP - RTU/ASCII z portami PoE i 3 x RS-485

2016-09-23   |
Bramka dostępowa Modbus TCP - RTU/ASCII z portami PoE i 3 x RS-485

ISP DAS dodaje do oferty nowy typ bramki dostępowej Modbus TCP - RTU/ASCII o symbolu tGW-735i bazującej na konstrukcji wcześniejszych bramek serii tGW-700. W odróżnieniu od nich nowy model zapewnia izolację na poziomie 2500 VDC oraz zawiera więcej wbudowanych interfejsów, w tym porty PoE i 3 x RS-485.
czytaj więcej

Kamera termowizyjna do obrazowania rozkładu temperatur z zakresu -40...+330°C

2016-09-23   | Conrad Electronic Sp. z o.o.
Kamera termowizyjna do obrazowania rozkładu temperatur z zakresu -40...+330°C

Conrad Business Supplies wprowadza na rynek nową kamerę termowizyjną Reveal FF (Fast Frame) firmy Seek Thermal z systemem z wbudowaną silną latarką LED o mocy 300 lumenów. Model ten umożliwia obrazowanie rozkładu temperatur z zakresu od -40°C do +330°C przy częstotliwości odświeżania równej 19 Hz.
czytaj więcej

Nowy numer APA