wersja mobilna
Online: 698 Poniedziałek, 2017.10.16

Technika

Schneider Electric Polska w nowej, wydajnej energetycznie siedzibie

środa, 22 października 2014 10:06

Współczesne miasta stoją przed dużymi wyzwaniami związanymi z postępującą urbanizacją, którym sprostanie wymaga zastosowania inteligentnych technologii i zaawansowanych rozwiązań. Schneider Electric zaprezentował na przykładzie swojego nowego biura zlokalizowanego w Parku Rozwoju przy ulicy Konstruktorskiej 12 w Warszawie, jak wizja inteligentnych miast staje się rzeczywistością.

We wrześniu podczas spotkania z prasą Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric, omówił koncepcje efektywnego zarządzania energią. Goście mogli również przyjrzeć się zastosowanym w biurowcu systemom zwiększającym jego efektywność energetyczną, a także porozmawiać z przedstawicielami dewelopera - firmy Echo Investment, oraz projektanta obiektu - JEMS Architekci.

Aktualnie miasta zajmują zaledwie 2% powierzchni Ziemi, a zamieszkuje w nich 50% światowej populacji. Oczekuje się, że do 2050 roku w miastach będzie żyć 70% ludzi. W chwili obecnej odpowiadają one za 75% całkowitego zużycia energii. Zwiększenie efektywności energetycznej staje się więc największym wyzwaniem, z którym aglomeracje muszą się zmierzyć. Park Rozwoju to obiekt, który w rzeczywistości pokazuje, jak sprostać takim wymaganiom oraz jak podejść do koncepcji budowy inteligentnych miast.

Najważniejsze fakty dotyczące budynku
  • Lokalizacja: Warszawa Mokotów
  • Powierzchnia: 31683 m²; liczba miejsc pracy: 300
  • Certyfikat budownictwa zrównoważonego: BREEAM (bardzo dobry)
  • Architekt: biuro JEMS Architekci; deweloper: Echo Investment

Realne oszczędności dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań:

  • 43% obniżka zużycia energii na oświetleniu zewnętrznym
  • 47% na systemie nawiewów wewnętrznych
  • 41% oszczędność na ogrzewaniu
  • 57% zmniejszenie zużycia energii wykorzystywanego do ogrzania wody
INTELIGENTNE POMIARY I STEROWANIE

Park Rozwoju został wyposażony w rozwiązania, które połączono w jeden zintegrowany system zarządzania budynkiem. Tylko dzięki temu możliwe jest uzyskanie wysokiego poziomu efektywności obiektu. Na inteligencję budynku składa się system pomiarów zużycia i zarządzania energią realizowany przez 20 inteligentnych liczników, które dokonują pomiarów zużycia zarówno dla przyłączy energetycznych budynku, jak i dla najistotniejszych odbiorów technicznych. Zebrane dane są podstawą do optymalizacji poboru energii, a także do diagnostyki urządzeń.

Wrześniowe spotkanie z prasą w nowej siedzibie

Komfort pracy zapewnia system wentylacji i klimatyzacji w budynku. Czujniki mierzą poziom dwutlenku węgla, a system zapewnia wymianę powietrza w przypadku przekroczenia dopuszczalnego limitu. Ponadto każde pomieszczenie, gdzie mogą przebywać ludzie, wyposażone jest w niezależne, strefowe sterowanie temperaturą. Duże znaczenie odgrywają również kwestia bezpieczeństwa. W całym budynku zainstalowany został zintegrowany system bezpieczeństwa Schneider Electric obejmujący system telewizji dozorowej oraz kontroli dostępu.

SYSTEM AUTOMATYKI BUDYNKOWEJ

Zarządzanie budynkiem odbywa się przez system automatyki budynkowej, który umożliwia użytkownikom oraz właścicielom i administratorom zarządzanie urządzeniami w bardziej optymalny i sprawny sposób, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Oprogramowanie zapewnia inteligentne monitorowanie, sterowanie oraz zarządzanie instalacjami takimi jak ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, zasilanie elektryczne czy oświetlenie z jednego miejsca.

Eliminuje to konieczność stosowania wielu systemów i związanego z nimi oprogramowania, jak również przeprowadzania szkoleń i zwiększania kosztów utrzymania. Wszystkie parametry budynku mierzone są przez liczniki z możliwością zdalnego odczytu poprzez magistrale komunikacyjne systemu BMS (Building Management System). Możliwy jest również odczyt zużytej energii z wentylatorów i central wentylacyjnych.

Jacek Łukaszewski

Schneider Electric Polska

Jesteśmy liderem w zarządzaniu energią i promotorem inteligentnych miast, dlatego absolutnym priorytetem było dla nas znalezienie budynku, który będzie zgodny z wizerunkiem i filozofią naszej firmy. Nowa siedziba Schneider Electric Polska jest nowoczesnym biurowcem klasy "A", opartym na innowacyjnych rozwiązaniach Schneider Electric, w którym kluczową rolę odgrywa praktyczna realizacja idei efektywnego zarządzania energią.

W ZGODZIE Z NATURĄ

Park Rozwoju jest przykładem tego, jak dziś należy podchodzić do nowoczesnego i zrównoważonego budownictwa, wykorzystując przy tym najnowsze technologie. Nowa siedziba Schneider Electric zapewnia pracownikom firmy doskonałe warunki pracy. Dzięki konstrukcji fasady i rodzaju zastosowanego szkła gwarantuje optymalny dostęp do naturalnego świata.

Do dyspozycji pracowników zostały oddane także pomieszczenia biurowe z otwieranymi, dźwiękoszczelnymi oknami, a także szatnie dla rowerzystów. Poza zapewnieniem odpowiedniego komfortu użytkownikom obiektu trzeba również uwzględniać aspekty środowiskowe. Z tego względu na parkingu zainstalowana została stacja ładowania aut elektrycznych, a także stojaki dla rowerów, przez co pracownicy mogą dojeżdżać do pracy ekologicznym środkiem transportu.

Schneider Electric
www.schneider-electric.com

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Detektor wielogazowy X-am 8000

2017-10-16   | Dräger Safety Polska Sp. z o. o.
Detektor wielogazowy X-am 8000

Dräger X-am 8000 mierzy do siedmiu toksycznych lub palnych gazów i par oraz tlenu jednocześnie - w trybie pracy z pompą lub dyfuzji. X-am 8000 wspiera typowe aplikacje oferując specjalnie opracowane funkcje asystenta, które prowadzą użytkownika krok po kroku. Podczas pomiaru przed wejściem do pomieszczeń ograniczonych, z różnych parametrów, jak mierzone gazy, granice temperatury czy długość węża, urządzenie oblicza wymagany czas pomiaru.
czytaj więcej

Tester kabli do kamer

2017-10-16   | Semicon Sp. z o.o.
Tester kabli do kamer

Semicon oferuje własnej produkcji tester kabli kamerowych TK-100. Umożliwia on szybkie sprawdzanie kabli wizyjnych, zasilających oraz sterujących kamerami. Tester może pracować w trybie ciągłym (umożliwia sprawdzenie kabla podczas poruszania nim, zwijania, itp.) oraz sekwencyjnym (możliwość identyfikacji zwarć pomiędzy żyłami, żyłą i ekranem, itp.).
czytaj więcej

Nowy numer APA