wersja mobilna
Online: 1019 Środa, 2017.10.18

Technika

Wieże sygnalizacyjne serii WS-Ad w systemach automatyki

sobota, 13 września 2014 10:31

Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie wież sygnalizacyjnych serii WS-Ad firmy W2. Wieże sygnalizacyjne serii WS-Ad są kolejnym (po kolumnach serii KS-Ad) sygnalizatorem przeznaczonym do systemów automatyki przemysłowej, informującym o stanie pracy maszyn lub o stanie procesu.

KONSTRUKCJA WYROBU

Fot. 1. Wieża WS-Ad/4_b_p_125 (4 kolory, kolor obudowy biały, mocowanie proste, wysokość rurki 125)

Wieże serii WS-Ad wykonane są z tworzywa ABS, PC wraz z metalowym elementem mocującym. Konstrukcja wyrobu oparta jest na wysokosprawnych diodach LED. Wszystkie moduły (kolory) połączone są ze sobą w sposób trwały, bez możliwości późniejszej zamiany. Wieża może być wykonana w wersji z modułem dźwiękowym lub bez. W module dźwiękowym funkcję źródła dźwięku pełni przetwornik piezoceramiczny. Urządzenie może pracować w trybie pełnej głośności lub obniżonej głośności. Wieża WS-Ad umożliwia generowanie sygnałów alarmowych optycznych oraz dźwiękowych.

DOSTĘPNE WERSJE WYROBU

Wieża WS-Ad dostępna jest w kilku wersjach dostosowanych do potrzeb użytkownika. Standardowo wieża wykonywana jest w wersji od 1 do 5 kolorów z modułem dźwiękowym lub bez. Użytkownik może również wybrać rodzaj mocowania wieży do podłoża (proste lub kątowe, każde o dwóch długościach), a także kolor wieży biały lub czarny. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że wieża może być wykonana w wersji niestandardowej, np. wszystkie klosze czerwone, tak aby sygnał alarmowy był bardziej dostrzegalny. Przykładowe wersje wyrobów przedstawione są na zdjęciach.

PROSTE STEROWANIE PRACĄ WIEŻY SYGNALIZACYJNEJ

Fot. 2. Wieża WS-Ad/5d_cz_k_125 (5 kolorów, dźwięk, kolor obudowy czarny, mocowanie kątowe, wysokość rurki 125)

WS-Ad nie ma wbudowanego układu sterowania. Użytkownik we własnym zakresie steruje sygnałem alarmowym. Do dyspozycji użytkownika są dwa złącza sterujące (w przypadku wieży bez modułu dźwiękowego tylko jedno) umieszczone w podstawie wieży. Wyzwolenie sygnału optycznego odbywa się przez zwarcie wejścia sterującego kolorem do masy (tego typu rozwiązanie umożliwia sterowanie wieżą bezpośrednio z wyjść sterownika PLC lub innego modułu automatyki wyposażonego w wyjścia OC lub przekaźnikowe). Sygnał optyczny pozostaje aktywny tak długo, jak długo wejście sterujące zwierane jest do masy. W przypadku modułu dźwiękowego zwarcie wejścia sterującego do masy powoduje generowanie sygnału akustycznego.

WSPÓŁPRACA WS-AD Z MODUŁAMI MA-03, MA-02 - ZAAWANSOWANE MOŻLIWOŚCI STEROWANIA

W przypadku, gdy użytkownik chciałby sterować pracą wieży sygnalizacyjnej za pomocą interfejsów analogowych stosowanych w systemach automatyki (np. bezpośrednio z przetwornika pomiarowego), może zastosować moduł MA-03.

Moduł ma jedno wejście sterujące. Wejście może pracować w dwóch trybach: pętli prądowej lub sygnału sterującego napięciowego. Sygnał sterujący prądowy rozumiany jest jako pętla prądowa 4-20 mA lub 0-20 mA. Sygnał napięciowy natomiast rozumiany jest jako sygnał 0-10 VDC. MA-03 zawiera dziesięć wyjść typu OC.

Fot. 3. Moduły pozwalające na sterowanie wieżą sygnalizacyjną z serii WS-Ad

W zależności od wartości sygnału sterującego użytkownik może w prosty sposób definiować poziomy, dla których aktywowane jest wyjście modułu (kolor lub dźwięk wieży WS-Ad). Użytkownik może dla każdego z 10 wyjść modułu definiować dolną wartość sygnału sterującego (wartość, przy której wyjście modułu zostanie włączone - zwarte do masy), jak również górną wartość sygnału sterującego (wartość, przy której wyjście modułu zostanie wyłączone - rozwarcie wyjścia). W przypadku sygnału sterującego prądowego możliwe jest ustawienie progu z rozdzielczością 0,1 mA, natomiast w przypadku sygnału sterującego napięciowego z rozdzielczością 0,1 V.

Użytkownik ma również możliwość sterowania wieżą za pomocą magistrali, bezpośrednio z poziomu sterownika PLC, stosując pomiędzy magistralą a wieżą sygnalizacyjną moduł MA-02. Moduł MA-02 przeznaczony jest do sterowania wieżą sygnalizacyjną serii WS-Ad za pomocą interfejsu szeregowego. Fizyczna warstwa interfejsu to RS-485, protokół transmisji Modbus RTU.

Możliwe są dwa tryby pracy modułu: full-duplex oraz half-duplex. MA-02 został opracowany jako uniwersalne urządzenie wyjściowe, umożliwia sterowanie jedenastoma wyjściami typu OC (Open Colector). Interfejs RS-485 jest odseparowany galwanicznie od pozostałej części urządzenia.

Więcej informacji na temat wież sygnalizacyjnych WS-Ad oraz modułów automatyki serii MA znajduje się na stronie www.w2.com.pl.

W2
www.w2.com.pl

 

Firmy w artykule

zobacz wszystkie Nowe produkty

Pierwsze kamery z czujnikiem obrazu Sony Pregius CMOS o czasie naświetlania 1 µs

2017-10-18   | BAUMER Sp. z o.o.
Pierwsze kamery z czujnikiem obrazu Sony Pregius CMOS o czasie naświetlania 1 µs

Baumer poszerza ofertę cyfrowych kamer przemysłowych serii CX o nowe wersje z czujnikami obrazu CMOS Sony Pregius 2. generacji, jako pierwsze oferujące czas naświetlania już od 1 µs. Mogą one znaleźć zastosowanie w aplikacjach o dużej intensywności światła (np. spawanie laserem) oraz tam, gdzie ze względu na dużą szybkość przemieszczania obiektów ruch mógłby być rozmazany (np. maszyny do automatycznego rozmieszczania podzespołów).
czytaj więcej

Bezwentylatorowy komputer panelowy 12,1" dla kolejnictwa

2017-10-18   |
Bezwentylatorowy komputer panelowy 12,1

Firma MEN Micro dodała do oferty komputerów panelowych nowy model DC17 zaprojektowany do zastosowań w kolejnictwie. Jest on zgodny z wymogami normy EN 50155. Charakteryzuje się stopniem ochrony IP65 od frontu, szerokim zakresem dopuszczalnych temperatur pracy od -40 do +70°C (do +85°C przez maks. 10 minut), dużą odpornością na udary i wibracje oraz solidną konstrukcją mechaniczną z przemysłowymi złączami M12.
czytaj więcej

Nowy numer APA