wersja mobilna
Online: 795 Wtorek, 2017.03.28

Technika

AS-interface - odpowiednie rozwiązanie do wielu zastosowań

środa, 28 stycznia 2015 13:26

Koncepcja sieci AS-i została opracowana w roku 1992, kiedy konsorcjum 11 firm, w tym Siemens AG, postanowiło stworzyć uniwersalną magistralę do przesyłu danych i zasilania, która umożliwi podłączenie najprostszych urządzeń do systemu automatyki. Od tego czasu około 300 firm z całego świata rozwija ten system komunikacji, opracowuje nowe produkty i rozwiązania wychodzące naprzeciw oczekiwaniom klientów. Sieć AS-i jest zgodna z międzynarodowymi standardami dla magistral komunikacyjnych EN50295 oraz IEC 62026-2. Reprezentuje ona system otwarty i niezależny od producenta.

Sama idea sieci As-i nie zmienia się, ale kolejna odsłona tego rozwiązania w specyfikacji 3.0 (AS-i Spec. 3.0) oferuje większe możliwości. Niezmiennie do budowy sieci potrzebujemy mastera sieci AS-i, który obecnie może obsłużyć aż do 62 urządzeń typu slave. Biorąc pod uwagę, że każdy slave może mieć przypisanych 8 wejść i 8 wyjść, daje to łącznie możliwość obsługi niemalże 500 wejść i 500 wyjść.

Do sieci AS-i przyłączony jest specjalny zasilacz 30 V, aby możliwe było za pomocą jednego dwuprzewodowego kabla zarówno obsłużenie wymiany danych, jak i zasilanie urządzenia podłączonego do sieci. Ostatnim elementem systemu są urządzenia wykonawcze (slave), takie jak układy rozruchowe, falowniki, zawory, kolumny sygnalizacyjne lub urządzenia zbierające dane z obiektu - wejścia/wyjścia analogowe, binarne, kasety sterujące i inne.

Standardowa długość segmentu sieci As-i bez dodatkowych komponentów może wynosić 100 metrów. Jeśli chcemy zwiększyć tę długość do 200 metrów, należy zastosować tzw. extension plug. Maksy malnie długość sieci AS-i może wynosić aż 600 metrów przy zastosowaniu repeaterów oraz dodatkowych zasilaczy do każdego segmentu.

AS-I SAFE

Na szczególną uwagę zasługuje możliwość realizacji systemów bezpieczeństwa w oparciu o sieć AS-i tzw. ASIsafe. Dzięki zastosowaniu tylko jednego dodatkowego urządzenia w sieci - monitora bezpieczeństwa - uzyskujemy system, którego niezawodność pozwala na certyfikację aż do poziomu PLe - kat. 4 lub SIL 3 (zgodnie z PN-EN 62061 oraz PN-EN ISO 13849-1).

Mamy wtedy możliwość bezpiecznego wyłączenia w sposób, który zaprogramowaliśmy w monitorze bezpieczeństwa. Do sieci ASIsafe możemy podłączyć elementy detekcji, czyli stopy awaryjne, krańcówki itp., jak również elementy reakcji, np. wyjścia bezpieczne, rygle, kolumny syg nalizacyjne.

MOTOSTARTERY AS-I M200D

Motostartery Sirius M200D to trwałe i kompaktowe urządzenia skrojone na miarę wymagających rynków. Są one wykorzystywane m.in. w transporcie, liniach produkcyjnych, systemach magazynowych i zapewniają wszystko to, co jest potrzebne, gdy nie można zastosować standardowego rozwiązania bazującego na szafach sterowniczych, a celem jest montaż systemu rozproszonego, unikanie zbędnych przestojów, maksymalna dostępność urządzeń oraz zapewnienie elastyczności w przypadku przebudowy systemu.

Motostartery M200D w połączeniu z siecią AS-i tworzą kompletne rozwiązanie w rozsądnych cenach. Motostartery, dostępne w dwóch wersjach Basic i Standard, pozwalają na szybkie i łatwe uruchomienie aplikacji. Dzięki podłączeniu ich do sieci AS-i uzyskujemy przejrzyste informacje diagnostyczne o układzie rozruchowym. Dodatkowo wersja Standard może być całkowicie parametryzowana przez TIA Portal i możemy czytać wartości pomiarowe prądu pobieranego przez silnik. Wersja Standard może być wyposażona w rozruch elektroniczny umożliwiający łagodny start silnika.

ZALETY MOTOSTARTERÓW SIRIUS M200D:
  • pełna ochrona silnika dzięki zintegrowanej ochronie przeciążeniowej i ochronie termistorowej,
  • dostępne w wersji rozruchu bezpośredniego lub nawrotnego do mocy 5,5 kW przy 400 V,
  • mechaniczne lub elektroniczne załączanie dla zwiększenia częstotliwości łączeń,
  • wysoki stopień ochrony I P65 - możliwość stosowania bez szafy sterowniczej,
  • podłączenie do sieci AS-i poprzez wtyczkę M12 (dostępne również z Profibusem i Profinetem),
  • prosta i szybka integracja w STEP7 lub TIA Portal,
  • możliwość sterowania ręcznego bezpośrednio przy motostarterze,
  • wyłącznik remontowy zintegrowany z motostarterem,
  • elastyczne zarządzanie parametrami i szczegółowa diagnostyka poprzez sieć AS-i; aż do 15 różnych informacji diagnostycznych z jednego urządzenia.

Siemens
www.siemens.com/as-interface

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Komputer embedded o wymiarach 86 x 81 x 33 mm

2017-03-28   |
Komputer embedded o wymiarach 86 x 81 x 33 mm

ADLEPC-1500 to ultraminiaturowy komputer embedded PC o wymiarach 86 x 81 x 33 mm, którego parametry pozwalają na zastosowania w pojazdach zdalnie sterowanych (UAV, UUV), robotyce, systemach zarządzania ruchem drogowym, przemysłowych systemach sterowania, kamerach oraz innych aplikacjach pracujących w wymagających warunkach środowiskowych.
czytaj więcej

Kurtyna pomiarowa z IO-Link

2017-03-28   | BALLUFF Sp. z o.o.
Kurtyna pomiarowa z IO-Link

Kurtyna pomiarowa z interfejsem IO-Link stosowana może być do identyfikacji różnych obiektów podczas produkcji, pakowania lub kontroli jakości. Pozwala na pomiar wielu wielkości, takich jak średnica, położenie obiektu, szerokość szczeliny, położenie szczeliny lub krawędzi. Ma również dodatkowe tryby pracy, w tym porównanie wartości nominalnych i rzeczywistych, które mogą być stosowane w tym samym czasie.
czytaj więcej

Nowy numer APA