System sterowania oświetleniem oraz temperaturą w akwarium słodkowodnym bazujący na sterowniku LOGO! v 8.0.

| Technika

Pomysł zbudowania systemu sterowania do akwarium był następstwem kilku wydarzeń, które zbiegły się w czasie. Wszystko zaczęło się od postanowienia, by wrócić do pasji jeszcze z lat szkoły średniej - to właśnie wtedy po raz pierwszy zetknąłem się z akwarystyką - którą zarzuciłem w czasie studiów.

System sterowania oświetleniem oraz temperaturą w akwarium słodkowodnym bazujący na sterowniku LOGO! v 8.0.

Powrót do hobby przebiegał powoli. Na początku uruchomiłem swoje stare akwarium, które odnalazłem w zakamarkach domu. Był to mały zbiornik o pojemności 30 litrów. Po długich, pełnych argumentacji rozmowach z rodziną zapadła decyzja o uruchomieniu większego biotopu. I tak stałem się posiadaczem mojego obecnego akwarium o pojemności 160 l.

Jak wiadomo, w pracy człowiek spędza sporą część swojego czasu, a akwarium wymaga opieki. Ktoś musi włączyć i wyłączyć światło, włączyć grzałkę, nakarmić ryby. Ponieważ mniej więcej w tym samym czasie do sprzedaży wchodziła nowa wersja sterownika Siemensa Logo! 8.0, stwierdziłem, że może to jest dobry sposób na rozwiązanie problemu.

Postanowiłem sam zaprogramować taki sterownik. Jako że nie jestem z zawodu automatykiem i na co dzień nie zajmuję się systemami sterowania, miałem obawy, czy sobie poradzę. Jednak okazało się, że programowanie sterownika LOGO! jest bardzo proste, szczególnie gdy użyjemy oprogramowania LOGO! Soft Comfort V8 dostępnego również w polskiej wersji.

Zaopatrzyłem się w sterownik LOGO! w wersji 12/24 RCE, zasilacz 24 VDC, moduł do pomiaru temperatury RTD, niezbędne przewody, listwy i obudowę. Większość powyższych elementów dostępna jest jako pakiet w zestawie startowym LOGO! 8. Zakupiłem dodatkowo odpowiedni czujnik temperatury PT100 oraz kilka gniazd zasilających.

Kilka godzin zabawy przyniosło całkiem niezły efekt - powstał mój pierwszy system sterownia. I to nie byle jaki, tylko zapewniający pełną obsługę akwarium!

Aktualnie całość pracuje już kilka tygodni bez awarii. System załącza oświetlenie w akwarium o godzinie 9.00 rano i wyłącza je wieczorem, o godzinie 21.00. Moduł temperatury wraz z czujnikiem temperatury PT100 mierzy nieustannie temperaturę wody w akwarium. Gdy temperatura wody spada poniżej 24°C, sterownik uruchamia grzałkę, która podgrzewa wodę do 26°C. Gdy poziom temperatury zostanie osiągnięty, LOGO! wyłącza grzałkę. Dzięki temu mam pewność, że w przypadku awarii ogrzewania sterownik utrzyma temperaturę wody na odpowiednim poziomie.

Całość kontroluję zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej LOGO! App lub przez Internet, ponieważ Logo ma wbudowany serwer stron WWW, który można bardzo łatwo skonfigurować.

System planuję rozbudować o mechanizm automatycznej podmiany wody z wykorzystaniem sondy pH. W momencie, gdy parametry wody ulegną pogorszeniu (wzrośnie lub zmaleje pH), Logo! uruchomi system przepompowy, który wymieni część wody w zbiorniku. Dzięki temu rybom nie grozi zatrucie.

Paweł Truszczyński
Siemens

www.siemens.pl/logo

Zobacz również