wersja mobilna
Online: 476 Niedziela, 2017.04.23

Technika

Nowe funkcje w zaawansowanych softstartach PSTX firmy ABB

środa, 25 marca 2015 10:35

ABB poszerza swoją ofertę rynkową o nowe softstarty typu PSTX. Jest to grupa zaawansowanych technologicznie aparatów, wyposażonych w wiele użytecznych funkcji niezbędnych do pełnej optymalizacji rozruchu silnika asynchronicznego. Softstarty PSTX są przeznaczone dla silników napędzających rozmaite maszyny w różnych warunkach pracy. Doskonale współpracują z trójfazowymi silnikami asynchronicznymi i posiadają pełną regulację trójfazową, zapewniającą możliwość zastosowania w tzw. wewnętrznym trójkącie. Aktualnie zakres mocy silników współpracujących z tym typem softstartów obejmuje jednostki do 200 kW / 400 VAC. W połowie 2015 roku linia PSTX-ów zostanie wzbogacona o dalsze modele dla silników o większych mocach.

KOLOROWY WYŚWIETLACZ GRAFICZNY

Fot. 1. Typoszereg softstartów PSTX

Elektroniczny interfejs softstartu PSTX składa się z wyświetlacza graficznego z podświetleniem oraz zestawu klawiszy funkcyjnych (fot. 2). Wykonano go w ujednoliconym standardzie ABB. Komunikaty tekstowe mogą być wyświetlane w 14 językach (również po polsku), z opcją tworzenia własnych, dedykowanych ekranów.

Pozwala to dopasować funkcjonowanie wyświetlacza do potrzeb danej aplikacji poprzez wizualizację informacji ważnych dla procesu i ukrywanie danych zbędnych. Ponadto panel ten może być zdemontowany z przedniej ścianki urządzenia i zamontowany np. na elewacji. Funkcja wbudowanego asystenta upraszcza i ułatwia obsługę soft startu, a także wspomaga personel podczas nauki.

SYMULATOR WYŚWIETLACZA GRAFICZNEGO

Ciekawym i przyjaznym dla użytkownika narzędziem jest symulator wyświetlacza graficznego. Znaleźć go można na stronie ABB poświęconej soft startom PSTX. Daje on możliwość poznania soft startu oraz metod wprowadzania nastaw urządzenia.

WBUDOWANE STYCZNIKI OBEJŚCIOWE W CAŁYM TYPOSZEREGU

Fot. 2. Zdejmowany wyświetlacz graficzny softstartu PSTX

Aby zminimalizować straty cieplne w każdym soft starcie PSTX wbudowane są styczniki obejściowe. Płytki drukowane wewnątrz soft startów pokrywa warstwa ochronna, która zabezpiecza połączenia i elementy elektroniczne. Zapewnia to urządzeniu niewrażliwość na wilgoć, pył i atmosferę korozyjną.

Komunikacja elektroniczna z zewnętrznymi systemami nadzoru i wizualizacji może odbywać się za pośrednictwem wszystkich popularnych protokołów (Modbus RTU - wbudowany, Profibus, DeviceNet, EtherNet/IP, Modbus/TCP). Do połączeń służą złącza FieldbusPlug oraz nowe moduły Anybus (fot. 3). Dla potrzeb klasycznych przyrządów pomiarowych wskazówkowych (pomiary wartości prądów, napięć, współczynnika mocy itp.) przygotowano specjalne wyjście.

FUNKCJA CZYSZCZENIA POMP

Funkcja czyszczenia pomp i rurociągów zapewnia możliwość utrzymywania instalacji hydraulicznej we właściwym stanie technicznym wydłużając tym samym czas bezawaryjnej eksploatacji. Dodatkowym elementem optymalizacji współpracy z pompami (szczególnie dużymi) jest opcja kontroli momentu. Zapewnia ona płynne zatrzymanie silnika pompy nawet w warunkach dużego naporu cieczy, który pojawia się podczas spadku obrotów wirnika pompy. Zapobiega to powstawaniu tzw. uderzeń wodnych, mogących w skrajnych przypadkach niszczyć armaturę.

FUNKCJA WOLNYCH OBROTÓW PRZÓD/TYŁ

Dla taśmociągów, dźwigów i innych maszyn przewidziano funkcję wolnych obrotów "w tył" i "w przód", która umożliwia pozycjonowanie określonych elementów w celu zapewnienia pełnej kontroli procesu. Możliwość korzystania z funkcji asystenta, który podpowiada nastawy poszczególnych parametrów dla określonych aplikacji użytkowych jest szczególnym ułatwieniem obsługi tych wyrobów.

KOMPLETNY SYSTEM ZABEZPIECZEŃ

Fot. 3. Moduły Anybus do zewnętrznej komunikacji elektronicznej softstartu PSTX

Softstarty PSTX wyposażono w kompletny system zabezpieczeń dla silników elektrycznych. W jego skład wchodzi zabezpieczenie przeciążeniowe elektroniczne EOL (4 klasy do wyboru), podwójne zabezpieczenie przeciążeniowe (o nastawach niezależnych dla klasy rozruchu i klasy pracy), obsługa czujników PTC i PT100, zabezpieczenie przed zablokowaniem wirnika, zabezpieczenie przed niedociążeniem, zabezpieczenie przed asymetrią prądową, zabezpieczenie przed niedociążeniem, zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem lub nadmierną obniżką napięcia, zabezpieczenie ziemnozwarciowe, a także inne przydatne moduły zabezpieczeniowe.

Podwójne zabezpieczenia przeciążeniowe umożliwiają bardzo elastyczne nastawy, dzięki którym możliwa jest współpraca również z siecią słabszą, o niezbyt sztywnych parametrach. Większość z funkcji zabezpieczeniowych można aktywować bądź odstawiać, a także regulować i dopasowywać parametry działania do określonych zastosowań silników.

Bardzo użyteczna może okazać się wbudowana diagnostyka. Dzięki bogatemu systemowi monitorowania i sygnalizacji określonych stanów soft starty PSTX mogą wysyłać informację o alarmach wstępnych, stanie zabezpieczeń, ostrzeżenia oraz dane (np. czas pracy silnika, pomiary elektryczne, itp.).

SZEROKA GAMA APLIKACJI

Soft starty PSTX nie są dedykowane do określonych maszyn lub obszarów stosowania. Są to aparaty wszechstronne i uniwersalne. Można je stosować we wszelkich gałęziach przemysłu, rolnictwa lub w obiektach użyteczności publicznej do sterowania silnikami wentylatorów, pomp, kruszarek, mieszadeł, krajalnic, sterów strumieniowych, pił, wind, dźwigów, schodów ruchomych, sprężarek i wielu, wielu innych maszyn. Jedynym ograniczeniem jest rodzaj silnika, który musi być trójfazowy, asynchroniczny z wirnikiem zwartym. Silniki wyposażone w pierścienie, komutatory, szczotki nie będą właściwie współpracować z soft startami.

ABB
www.abb.pl

 

 

Szukaj w serwisie Semicon

zobacz wszystkie Nowe produkty

Przemysłowa drukarka termiczna do etykietowania pojedynczego i seryjnego

2017-04-21   |
Przemysłowa drukarka termiczna do etykietowania pojedynczego i seryjnego

Przemysłowa drukarka termiczna wieprint z oferty Wieland Electric może służyć zarówno do drukowania pojedynczych etykiet, jak i do seryjnego etykietowania listew zaciskowych, kabli, przycisków i innych elementów w szafach sterowniczych. Współpracuje ze wszystkimi terminalami Wielend Electric oraz z wieloma terminalami innych marek.
czytaj więcej

Konsola przemysłowa z 27-calowym wyświetlaczem LCD o rozdzielczości UHD 4K

2017-04-21   |
Konsola przemysłowa z 27-calowym wyświetlaczem LCD o rozdzielczości UHD 4K

KD80274 to kolejna konsola z oferty firmy Acnodes, wykonana ze stali nierdzewnej i przeznaczona do montażu w szafie przemysłowej, w której zajmuje wysokość 1U i głębokość 720 mm. Zawiera 27-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli), klawiaturę i touch pad, a opcjonalnie może być dostarczana z wbudowanymi głośnikami stereofonicznymi 2 x 2 W.
czytaj więcej

Nowy numer APA