wersja mobilna
Online: 379 Czwartek, 2017.04.27

Technika

Chrupiące bagietki - to zasługa sieci POWERLINK!

środa, 20 maja 2015 09:31

De la Ballina specjalizuje się w pakowaniu wyrobów przemysłowej produkcji piekarskiej. Francuska firma, przystępując do prac nad najnowszą generacją maszyn, postanowiła zastosować zintegrowane rozwiązania automatyzacji. Postawione wymagania dotyczyły w dużym stopniu protokołu komunikacji. Jednym z kryteriów, dzięki którym wybór padł na sieć POWERLINK, była niezwykła otwartość tego właśnie protokołu bazującego na sieci Ethernet.

De la Ballina wytwarza linie do konfekcjonowania od ponad 20 lat i funkcjonuje na rynku jako dostawca wysoce zaawansowanych rozwiązań, w tym systemów wizualizacji i robotyki do pakowania pieczywa i wyrobów cukierniczych w produkcji przemysłowej. Skanery optyczne i komponenty przetwarzania obrazu, które Francuzi instalują w swoich maszynach, gwarantują wysoką precyzję i szybki czas reakcji na zmienne w procesie technologicznym.

Dobór sieci jest decyzją strategiczną w procesie rozwoju nowej architektury maszyn. POWERLINK doskonale odpowiada naszej wizji zintegrowanego rozwiązania automatyki

Emmanuel Dumas
szef działu projektowania systemów wizualizacji w De la Ballina

WYBÓR NOWEJ ARCHITEKTURY SYSTEMOWEJ

Fot. 1. De la Ballina od 50 lat tworzy maszyny konfekcjonujące do pieczywa produkowanego przemysłowo; francuski producent czerpie z najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologii - dlatego właśnie, szukając optymalnego zintegrowanego rozwiązania automatyki, skorzystał z oferty B&R

W przeszłości De la Ballina realizowała połączenia tych systemów za pomocą standardowych magistrali fieldbus.

W 2008 roku firma postanowiła całkowicie przeorientować architekturę systemów automatyki, które wytwarza. Celem zmian było osiągnięcie długotrwałej przewagi rynkowej oraz nadążenie za nowymi wymaganiami odbiorców. De la Ballina bardzo dobrze wiedziała, czego chce od nowych rozwiązań automatyki w swoich produktach: kluczem do sukcesu projektu miał być dobór odpowiedniego protokołu komunikacji danych - jako fundament zintegrowanej architektury automatyki. Wedle specyfikacji warunków dla technologii sieciowej ta ostatnia miała być deterministyczna (o precyzji poniżej 1 ms) i mieć bardzo dużą wydajność.

Przy precyzji poniżej 10 ns, czasie cyklu równym nawet 100 µs i reakcji znacznie poniżej 1 ms, sieć POWERLINK z naddatkiem spełnia wyżej omówione wymagania. Okazała się ona być idealnym protokołem czasu rzeczywistego dla nowej generacji projektowanych maszyn. Dla porównania, rozwiązania oparte na ASIC okazały się zbyt ryzykowne dla długotrwałego rozwoju produktu.

"Technologia opracowana na ustandaryzowanej sieci zabezpieczyła naszą inwestycję", stwierdził Emmanuel Dumas, szef działu projektowania systemów wizualizacji w De la Ballina, po czym dodał: "przeprojektowanie ASIC w razie przyszłych zmian rozwojowych standardu Ethernet zapędziłoby nas w technologiczny zaułek".

Znalazłszy B&R, De la Ballina uznała, że nie musi już dalej szukać swojego dostawcy. "Dobór sieci jest decyzją strategiczną w procesie rozwoju nowej architektury maszyn. POWERLINK doskonale odpowiada naszej wizji zintegrowanego rozwiązania automatyki", podkreśla Dumas. "W przeciwieństwie do zastrzeżonych rozwiązań technicznych, technologia open source gwarantuje brak ukrytych wad konstrukcyjnych. Na tym polega ogromna zaleta reguły white box, na której opierają się produkty open source", ciągnie dalej Dumas. Od 2010 roku każda maszyna firmy De la Ballina zainstalowana w dowolnym miejscu na świecie bazuje na technologii POWERLINK.

Za pomocą POWERLINK zintegrowano system przetwarzania obrazu zaprojektowany przez De la Ballina na bazie komputera PC z systemem operacyjnym Linux. Otwarta architektura sieci maksymalnie uprościła integrację systemów. "Na całym świecie zainstalowaliśmy 90 systemów na bazie POWERLINK, które pracują 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu" - podsumowuje Dumas.

PROSTA INTEGRACJA APLIKACJI CANOPEN

Rys. 1. HMI przekazuje operatorowi czytelny i zorganizowany przegląd wszelkich istotnych informacji

Protokoły komunikacji obejmują szereg warstw. Model OSI wprowadzony przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) przewiduje siedem warstw, z których każda spełnia określoną funkcję komunikacji danych. Dwie dolne warstwy POWERLINK (1 i 2) pracują w standardzie Ethernet IEEE802.3.

Warstwy od 3 do 6 służą do komunikacji funkcji właściwych dla POWERLINK, tj. transmisji w czasie rzeczywistym oraz hot plugging. Dzięki nim dostęp do sieci ma tylko jeden węzeł jednocześnie. Siódma warstwa opisana jest specyfikacją CANopen. Dzięki niej łatwo jest integrować standardowe aplikacje CANopen w sieciach POWERLINK.

Urządzenie POWERLINK może pełnić funkcję urządzenia nadrzędnego (master) lub podrzędnego (slave). Urządzenie nadrzędne kieruje całą aktywnością w sieci, zaś pozostałe podłączone do niej urządzenia są podrzędne względem niego. Komunikacja w sieci POWERLINK przebiega w cyklach, z których każdy otwiera ramka nadawana przez urządzenie nadrzędne.

Natychmiast po nadaniu pierwszej ramki urządzenie to przesyła zapytanie do każdego z urządzeń podrzędnych. Urządzenia podrzędne, do których zapytanie adresowano, udzielają odpowiedzi, które odebrać może każde urządzenie nadrzędne i podrzędne podłączone do sieci. Zapobiega to kolizjom w sieci i umożliwia taktowanie deterministyczne. Stały odcinek czasu w cyklu pracy sieci jest zastrzeżony dla danych asynchronicznych. Może on zatem służyć na potrzeby przetwarzania obrazu, funkcji diagnostycznych czy aktualizacji firmware. Każda z ramek Ethernet może być nadana jako asynchroniczna.

POWERLINK TO MAKSYMALNA WYDAJNOŚĆ

POWERLINK w pełni odpowiada wszystkim wymaganiom postawionym przez De la Ballina. Przyjęcie tego standardu otworzyło drogę ku w pełni zintegrowanej i wysoce wydajnej architekturze automatyki w nowej generacji maszyn producenta. Ponieważ POWERLINK jest rozwiązaniem otwartym, integracja istniejącego systemu przetwarzania obrazu przebiegła ekonomicznie i bardzo skutecznie zwiększyła jego wydajność.

Następnym krokiem De la Balliny będzie zmiana systemu przetwarzania obrazu na technologię FPGA. Będzie to bardzo proste dzięki POWERLINK. Architektura protokołu sieciowego wymaga tak niewiele miejsca, że francuska firma będzie mogła zastosować jeden FPGA do obsługi algorytmu przetwarzania obrazu oraz połączenia sieciowego POWERLINK.

B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
www.br-automation.com

 

 

Szukaj w serwisie Semicon

zobacz wszystkie Nowe produkty

Jednoosiowy czujnik przyspieszenia MEMS o zakresach pomiarowych od ±2 g do ±400 g

2017-04-27   |
Jednoosiowy czujnik przyspieszenia MEMS o zakresach pomiarowych od ±2 g do ±400 g

Firma Silicon Designs wprowadza na rynek nowy jednoosiowy czujnik przyspieszenia MEMS bazujący na chipie MEMS VC, oznaczony symbolem 2210. Jest to czujnik niskoszumowy dostępny w 8 wersjach o ustalonym fabrycznie zakresie pomiarowym FS, wynoszącym od ±2 g (sufix "-002") do ±400 g (sufix "-400"), wyposażony w wyjście analogowe mogące pracować w trybie asymetrycznym lub różnicowym.
czytaj więcej

Wieloobrotowe absolutne enkodery magnetyczne do aplikacji heavy-duty

2017-04-27   |
Wieloobrotowe absolutne enkodery magnetyczne do aplikacji heavy-duty

Wieloobrotowe, absolutne enkodery magnetyczne Posihall firmy ASM Sensors występują w trzech wariantach różniących się średnicą obudowy: PH36, PH58 i PH68 (odpowiednio Ø36, 58 i 68 mm). Jako elementy adresowane do zastosowań przemysłowych, charakteryzują się szerokim zakresem dopuszczalnych temperatur pracy od -40 do +85°C, odpornością na silne udary (100 g/11 ms) i wibracje (20 g/10 Hz...2 kHz) oraz stopniem ochrony do IP69 zapewniającym ochronę przed kurzem i wilgocią.
czytaj więcej

Nowy numer APA