Logowanie danych na karcie SD w sterownikach SIMATIC S7-1200/1500

| Technika

Alarmy, zliczanie uszkodzonych elementów, kontrola parametrów procesowych - to dane, które zakłady przemysłowe muszą archiwizować w celu polepszania wydajności produkcji. Jednocześnie ważne są również prosta konfiguracja systemu i łatwy dostęp do danych przy możliwie minimalnych nakładach finansowych. Wszystko to jest możliwe dzięki funkcji logowania danych w sterownikach.

Logowanie danych na karcie SD w sterownikach SIMATIC S7-1200/1500

Archiwizacja danych w sterownikach S7-1200 i S7-1500 konfigurowana jest w programie TIA Portal. Na rysunku 1 przedstawiono przepływ danych i sposób uzyskania dostępu do nich.

Rys. 1. Przepływ i dostęp do archiwizowanych danych

Rys. 2. Wbudowany serwer WWW

Wykonanie instrukcji odpowiedzialnych za logowanie danych powoduje ich zapis w wewnętrznej pamięci sterownika lub na zewnętrznej karcie pamięci SMC w formacie CSV. Aby uzyskać dostęp do danych, trzeba wyjąć kartę SMC i odczytać dane za pomocą czytnika kart SD. Takie rozwiązanie jest jednak niewygodne, gdyż wyjęcie karty ze sterownika w trybie "run" spowoduje jego przejście do trybu "stop". Dlatego dostęp do archiwum możliwy jest również przez wbudowany serwer WWW (rys. 2).

Takie rozwiązanie pozwala na dostęp do danych bez względu na tryb pracy sterownika. Dodatkową zaletą jest możliwość odczytania zapisanego na karcie pliku z dowolnego komputera podłączonego do sieci zakładowej, jeśli sterownik również zostanie do tej sieci podłączony. Dzięki opcji tworzenia własnych stron dla sterowników S7-1200 i S7-1500 (potrzebna znajomość HTML i JavaScript), możliwe jest wyświetlanie danych w przeglądarce, a nawet wyświetlanie trendów wskazujących aktualną wartość procesową (rys. 3).

Rys. 3. Prezentacja logowanych danych za pomocą przeglądarki WWW

Rys. 4. a) Funkcja tworzenia rekordu danych; b) Funkcja zapisu danych

Konfiguracja logowania danych odbywa się w następujący sposób. W projekcie sterownika tworzy się blok danych DB, w którym odpowiednie dane będą zapisywane w strukturze. Następnie w programie wstawiane są instrukcje odpowiedzialne za obsługę archiwum. Na początku należy wstawić blok odpowiedzialny za utworzenie archiwum "DataLogCreate" (rys. 4a), w którym konfiguruje się m.in. liczbę zapisywanych rekordów, nazwę archiwum, jego numer ID oraz blok DB, z którego będą pobierane dane.

Następnie należy wstawić instrukcję "Data LogWrite" (rys. 4b), zapisującą archiwizowane wartości z bloku DB. Ważne jest, aby w trakcie zapisywania danych archiwum było otwarte. Nowo utworzone archiwum jest otwierane automatycznie, zaś istniejące archiwa - przez wykonanie bloku "DataLogOpen".

Adam Czarzasty
Siemens

www.siemens.pl/sitrain

Zobacz również