Przegląd przekaźników do nadzoru prądu firmy Relpol

| Technika

Przekaźniki do nadzoru prądu to kolejna grupa urządzeń kontrolno-sterujących, oprócz przekaźników do nadzoru napięcia, kontroli faz, zaniku napięcia oraz asymetrii, które są w ofercie firmy Relpol. Pozwalają one na stosunkowo prostą kontrolę prądu płynącego w obwodzie i jednocześnie informują o sytuacjach niepożądanych lub awaryjnych. Poniżej prezentujemy ich możliwości i główne funkcje.

Przegląd przekaźników do nadzoru prądu firmy Relpol

PRZEKAŹNIK MR-EI1W1P

Przekaźnik MR-EI1W1P służy do kontroli natężenia prądu przemiennego w jednej fazie. Prąd maksymalny można nastawiać w zakresie od 0,1<IN<1,0, a prąd minimalny w zakresie od 0,05<IN<0,95. Urządzenie ma możliwość nastawy czasu opóźnienia wyłączenia. Obudowa modułowa i zasilanie 230 VAC pozwalają na zastosowanie go w typowych aplikacjach.

Rys. 1. Przekaźnik do nadzoru prądu AC MR-EI1W1P

Rys. 2. Przekaźnik do nadzoru prądu DC i prądu AC w jednej fazie

Rys. 3. Przekaźnik do nadzoru prądu w trzech fazach MR-GI3M2P-TR2

Przekaźnik ten oferuje sześć funkcji do wyboru: Over, Over+Latch, Under, Under+Latch, Win, Win+Latch (szczegółowy ich opis przedstawiono dla przekaźnika MR-GI3M2P-TR2). Jedna z typowych aplikacji to zastosowanie go do nadzoru prądu kilkunastu lamp oświetleniowych (funkcja Under). Zakres minimalny IN nastawiony jest wówczas na np. 8 A. Jeżeli przepali się kilka żarówek i prąd w obwodzie kontrolowanym spadnie poniżej 8 A, włączy się automatycznie przekaźnik nadzorczy, informując o potrzebie wymiany żarówek w instalacji.

PRZEKAŹNIK MR-GI1M2P-TR2

Drugi z przekaźników ma większą funkcjonalność. Przekaźnik ten oferuje sześć funkcji do wyboru: Over, Over+Latch, Under, Under+Latch, Win, Win+Latch i pozwala kontrolować natężenie prądu AC (zakres częstotliwości 16,6...400 Hz) w jednej fazie i jednocześnie wartość prądu stałego.

Można ustawić w nim czas nieczułości na prąd rozruchowy, co zapobiega zadziałaniu przy sterowaniu silnikami i lampami żarowymi itp. Przekaźnik pozwala ponadto na regulację czasu opóźnienia wyłączenia. Jego konstrukcja wewnętrzna zapewnia galwaniczne oddzielenie od zasilania poprzez barierę galwaniczną w wewnętrznym transformatorze zasilającym.

Przekaźnik MR-GI1M2P-TR2 można zastosować również w aplikacjach kontrolujących prąd stały. Jednym z przykładów takiego użycia jest kontrola prądu dostarczanego przez UPS. Przekaźnik nadzoruje prąd płynący z akumulatorów do układu w zakresie od minimum 5 A do maksimum 8 A. W przypadku przekroczenia wartości poniżej lub powyżej przekaźnik daje informacje o nieprawidłowym poborze prądu przez układ.

MR-GI3M2P-TR2

Jest to przekaźnik do nadzoru wartości prądu AC w sieci 3-fazowej z nastawianymi progami pomiarowymi. Dla progu maksymalnego nadzorowany prąd można nastawić w zakresie od 0,1 do 1,0 IN. Dla progu minimalnego nadzorowany prąd można ustawić w zakresie od 0,05 do 0,95 IN. Podobnie jak poprzednik element ma izolację galwaniczną od zasilania poprzez transformator zasilający.

Identycznie jak w dwóch pozostałych komponentach dostępnych jest sześć funkcji kontrolnych: Over, Over+Latch - nadzór wartości maksymalnej prądu, nadzór wartości maksymalnej prądu z pamięcią błędu; Under, Under+Latch - nadzór wartości minimalnej prądu, nadzór wartości minimalnej prądu z pamięcią błędu. Win, Win+Latch - nadzór prądu w funkcji okna pomiędzy wartościami Min i Max, nadzór prądu w funkcji okna pomiędzy wartościami Min i Max z pamięcią błędu. Wykrywane różnice prądu dotyczą co najmniej jednej z faz.

Rys. 4. Nadzór wartości maksymalnej (Over, Over+Latch)

Rys. 5. Nadzór wartości minimalnej (Under, Under+Latch)

Rys. 6. Nadzór prądu w funkcji okna (Win, Win+Latch

Za pomocą opisanych rozwiązań można wykonać obwód kontroli prądu o dowolnej funkcjonalności i pasujący do każdej spotykanej na rynku instalacji. Do dyspozycji klientów są przekaźniki nadzorujące prąd stały bądź zmienny, nadzór w jednej lub w trzech fazach a wybrane funkcje pozwalają z dużą różnorodnością kontrolować badany obwód. Wysoka jakość oferowanych urządzeń zapewnia niezawodność działania i bezpieczeństwo użytkowania.

Szczegółowe karty techniczne wszystkich nowych przekaźników można pobrać ze strony www.relpol.pl lub zamówić e-mailem: marketing@relpol.com.pl.

Relpol S.A.
www.relpol.com.pl