wersja mobilna
Online: 581 Poniedziałek, 2017.09.25

Technika

20-ty stopień zasilania - "Wyłączamy!"

czwartek, 17 marca 2016 11:14

Każda firmy produkcyjna, której zarząd myśli długoterminowo o rozwoju działalności, musi mieć zagwarantowane dostawy energii elektrycznej. Te gwarancje owocują skutecznością działania przedsiębiorstwa i jednocześnie umożliwiają stabilizację produkcyjną.

Odpowiedzialny i rozsądny zarząd wydaje pokaźne sumy pieniędzy na prawidłowe funkcjonowanie własnego układu zasilania. Jest świadomy, jak wielkie zagrożenie finansowe ciąży na chwilowej lub długotrwałej utracie dostępności energii elektrycznej. Bez wahania inwestuje w zasilacze awaryjne dużej mocy oraz w agregaty prądotwórcze. Coraz częściej to standard w zakładach produkcyjnych, gdzie przerwanie procesu to realne straty finansowe.

W zeszłym roku wysokie temperatury oraz niski stan wód spowodował, że zakłady produkcyjne otrzymały kolejny powód do zmartwień. Wprowadzenie 20. stopnia zasilania doprowadziło do ogromnych strat finansowych, ale również do przekonania, że nie jest łatwo utrzymać swoje chwilowe zużycie energii na tak niskim pułapie.

Wszyscy odbiorcy zużywający powyżej 300 kW otrzymali nakaz ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Rada Ministrów w drodze rozporządzenia wprowadziła te ograniczenia, aby zapobiec wystąpieniu zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego w kraju.

Na hasło "Wyłączamy!" nie było jednak jednoznacznej odpowiedzi. Brak wiedzy na temat własnego zużycia energii elektrycznej okazał się jednoznaczny. Wieloletnie zaniedbania inwestycji w zakresie systemów bilansowania mediów spowodowały, że odpowiednie służby nie miały wiedzy, co "wyłączyć", aby utrzymać się poniżej deklarowanego progu zużycia energii elektrycznej. Szukanie na ślepo optymalnego rozwiązania nie było dobrym pomysłem.

W trakcie trwania 20. stopnia zasilania wygrały firmy, które użytkowały system monitoringu mediów ze "Strażnikiem Mocy Zamówionej". Okazało się, że rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdza się również i w tym przypadku. Wizualizacja chwilowego zużycia mocy na przyłączu głównym z funkcją "Pokaż, prognozuj, ostrzegaj" okazała się strzałem w dziesiątkę.

Każdy odbiorca dzięki prognozowaniu mógł w sposób dynamiczny sterować procesami i zagwarantować im dostęp do odpowiedniej ilości energii elektrycznej. Wizualizacja Strażnika Mocy na wewnętrznych stronach WWW spowodowała, że do tej informacji miał dostęp każdy pracownik. To ważne wszędzie tam, gdzie istnieje dużo samodzielnych gniazd produkcyjnych i bardzo trudno zorganizować jednoczesne wyłączenie odbiorów.

Wartości mocy w poszczególnych minutach w każdym kwadransie dają bardzo dużą rozdzielczość, a co z tym się wiąże, ogromną wiedzę. Instalacja aplikacji wizualizacji mocy na przyłączu głównym nie wymaga zgody dostawcy energii elektrycznej - możliwa jest bezinwazyjna instalacja. W tego typu realizacjach najczęstszą niedogodnością jest brak sieci LAN w pobliżu licznika rozliczeniowego.

Dyspozycja wprowadzenia 20. stopnia zasilania to także dobry czas, aby zastanowić się nad własną niegospodarnością wynikającą z podpisania umowy na zbyt wysoką moc zamówioną. Dzieje się to często na zasadzie "zamawiamy tyle, aby nie płacić kar". Pole działań w zakresie zwiększania efektywności energetycznej jest bardzo duże.

Długoterminowe ograniczenie zużycia wiąże się z ciągłą kontrolą wydajności energetycznej, efektywnym oraz dynamicznym zarządzaniem. Realizując te sugestie systematycznie, wasz zakład produkcyjny, firma z dużym poborem mocy, przestanie mieć problemy z nadmiernym przekraczaniem mocy zamówionej, jak również z 20. stopniem zasilania, który może również pojawić się latem 2016 roku.

Jakub Jędrzejewski
Kierownik projektu
Astat
www.astat.com.pl

 

Firmy w artykule

zobacz wszystkie Nowe produkty

Komputery jednopłytkowe x86, 10-krotnie szybsze od Raspberry Pi 3

2017-09-25   |
Komputery jednopłytkowe x86, 10-krotnie szybsze od Raspberry Pi 3

Mouser Electronics wprowadza na rynek serię jednopłytkowych komputerów x86 z oferty firmy UDOO, łączących dużą elastyczność prototypowania, typową dla Arduino 101 z 10-krotnie krótszym czasem wykonywania instrukcji od Raspberry Pi 3. Dzięki architekturze X86, inżynierowie mogą uruchamiać na nich szeroką gamę oprogramowania, począwszy od gier i aplikacji do streamingu wideo po edytory graficzne i profesjonalne platformy deweloperskie.
czytaj więcej

Komputer przemysłowy do zastosowań w transporcie kolejowym i drogowym

2017-09-25   |
Komputer przemysłowy do zastosowań w transporcie kolejowym i drogowym

Komputer przemysłowy BL51E zaprojektowano do zastosowań w transporcie, m.in. wagonach kolejowych, autokarach i innych pojazdach komercyjnych, gdzie może on pełnić funkcję serwera multimedialnego, zapewniać pasażerom dostęp do Internetu czy też nadzorować pracę systemów nadzoru wizyjnego. Jest to komputer bezobsługowy, chłodzony pasywnie, mogący pracować w szerokim zakresie temperatur otoczenia od -40 do +85°C.
czytaj więcej

  • H2P1R1A
    2017-09-25  | VDC Automatic

Nowy numer APA