wersja mobilna
Online: 437 Wtorek, 2017.01.24

Technika

To nie ewolucja, to rewolucja! Prezentacja robotów Stäubli TX2 na targach Hannover Messe 2016

poniedziałek, 09 maja 2016 12:36

Pomimo że na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie do swoich poprzedników, roboty z nowej serii TX2 stanowią dla firmy Stäubli punkt zwrotny. Charakteryzują się wzrostem wszystkich parametrów, wbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa oraz możliwością bezpośredniej współpracy z ludźmi.

Pierwsze wersje urządzeń z rodziny TX2 zostały już pokazane na międzynarodowych targach, ciesząc się dużym uznaniem wśród specjalistów branżowych. Wiele z innowacji, które mają modele TX2-40, TX2-60 i TX2-90, nie jest jednak od razu widocznych. Pomimo dużego zewnętrznego podobieństwa do poprzedniej generacji robotów, wewnętrza budowa ramion została zaprojektowana praktycznie od nowa. Mają ultrakompaktową konstrukcję i szeroki zakres parametrów nośności - od 2 do 15 kg, a także zasięgu - od 515 do 1450 mm. Ponadto roboty wyjątkowo dobrze radzą sobie w nawet najbardziej ograniczonych przestrzeniach.

Nowe maszyny są lżejsze i bardziej wytrzymałe niż poprzednio oferowane, są też wyposażone w mocniejsze serwosilniki, co czyni je jeszcze bardziej dynamicznymi. Wdrożono w nich ponadto rozwiązania umożliwiające zwiększenie efektywności energetycznej. Prawdziwy przełom technologiczny nastąpił jednak w dziedzinie bezpieczeństwa, gdzie firma Stäubli połączyła innowacyjność serii TX2 z systemem bezpieczeństwa CS9. Pozwoliło to Stäubli Robotics otworzyć nowy rozdział w dziedzinie współpracy człowieka z maszyną.

WYSOKOWYDAJNE ROBOTY PRZEMYSŁOWE WSPÓŁPRACUJĄCE Z LUDŹMI

Fot. 1. Roboty sześcioosiowe TX2 mają wbudowane cyfrowe enkodery dla każdej osi i zintegrowany system bezpieczeństwa

"Przyjęliśmy zupełnie inne podejście niż większość naszych konkurentów rynkowych", stwierdził Gerald Vogt, prezes Stäubli Robotics. "Świadomie postanowiliśmy nie rozwijać żadnych kosztownych rozwiązań kinematycznych, które miałyby ograniczenia w zakresie obciążenia lub prędkości ruchu, jak ma to miejsce w typowych robotach współpracujących. Chcieliśmy za to, aby nasze roboty były kwalifikowane jako mogące współpracować z ludźmi w określonych warunkach, a jednocześnie zachowywały pełną zdolność ruchu. Dzięki zastosowaniu naszej własnej, nowoczesnej technologii bezpieczeństwa udało się tego dokonać".

Sześcioosiowe roboty TX2 mają cyfrowe enkodery dla każdej osi oraz zintegrowany system bezpieczeństwa. Wszystkie funkcje bezpieczeństwa są certyfikowane przez TÜV i spełniają rygorystyczne wymagania odpowiadające poziomowi nienaruszalności bezpieczeństwa SIL 3 / PLe. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa każdy ruch robota jest monitorowany przez czujniki, ponadto wszystkie informacje dotyczące ruchu (współrzędne w przestrzeni, prędkości poruszania się ramion oraz przyspieszenia) są rejestrowane w czasie rzeczywistym.

Projektując serię TX2, inżynierowie Stäubli postawili na konfigurowalne i niezawodne moduły I/O, a także sieć komunikacyjną Ethernet czasu rzeczywistego, co zapewnia nie tylko maksymalny poziom bezpieczeństwa, ale też kompatybilność z innymi systemami. Dzięki tym cechom bezpośrednia lub pośrednia współpraca pomiędzy człowiekiem a maszyną jest nie tylko możliwa, ale i osiągalna.

REDEFINICJA PARAMETRÓW I WYDAJNOŚCI

Fot. 2. Nową generację produktów TX2 charakteryzuje wzrost wszystkich parametrów, nowe funkcje bezpieczeństwa oraz możliwość współpracy z ludźmi

Innowacje w dziedzinie bezpieczeństwa to nie wszystko - firma Stäubli zadbała również o zapewnienie wysokich parametrów mechanicznych. Podobnie jak dotychczas oferowane roboty, również te nowe cechują się zamkniętą konstrukcją zapewniającą stopień ochrony IP65. Jeżeli chodzi o nadgarstek, to w praktyce jego szczelność jest nawet większa - stopień ochrony to IP67, co oznacza wodoodporność.

Z tego również powodu maszyny z serii TX2 idealnie nadają się do zastosowań, gdzie występują wysokie wymagania higieniczne oraz w zakresie czystości, a także do pracy w trudnych warunkach przemysłowych - np. w systemach obrabiarkowych. Wszystkie jednostki TX2 mają jako opcję możliwość podłączenia przewodów u podstawy robota. Miejscem instalacji ramienia podobnie jak w poprzedniej generacji może być podłoga, ściana lub sufit.

"Seria TX2 to nowy wymiar pod względem jakości, precyzji, szybkości, dynamiki i bezpieczeństwa", dodał Vogt. "Nowatorski system bezpieczeństwa tych sześcioosiowych maszyn otwiera przed naszymi klientami nowe możliwości w zakresie projektowania cel robotycznych, zadań stawianych pracownikom i robotom, a nawet pełnej współpracy pomiędzy maszyną a człowiekiem.

Dzięki wysokim parametrom i doskonałej wydajności, nowa seria robotów wniesie znaczący wkład w rozwój produktywności zarówno w przypadku zastosowań standardowych, jak też w aplikacjach HRC (współpraca człowieka z maszyną), prowadząc do większej wydajności we wszystkich dziedzinach przemysłu".

Stäubli Łódź Sp. z o.o.
www.staubli.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Seria komputerów panelowych z wyświetlaczem 15"...24" i wielodotykowym interfejsem Projected Capacitive

2017-01-24   |
Seria komputerów panelowych z wyświetlaczem 15

Arista Corporation powiększa ofertę komputerów panelowych o nową serię ARP-3800AP-E01 obejmującą modele o przekątnej ekranu 15, 17, 19, 21 i 24" i rozdzielczości od 1024x768 pikseli do Full HD. Zawierają one pojemnościowy ekran dotykowy Projected Capacitive umożliwiający intuicyjną obsługę systemów przemysłowych za pomocą gestów typowych dla smartfonów i tabletów, zamiast korzystania ze standardowych przycisków.
czytaj więcej

Kompaktowe, wektorowe przemienniki częstotliwości

2017-01-24   | Eldar
Kompaktowe, wektorowe przemienniki częstotliwości

Eldar oferuje nowe, wektorowe przemienniki częstotliwości o mocach 0,75 kW. Urządzenia z serii EVO6000 cechują się dużą kompaktowością, zasilaniem jednofazowym 230 VAC oraz możliwością wykorzystania zarówno sterowania U/f, jak też bezczujnikowego sterowania wektorowego (SVC).
czytaj więcej

Nowy numer APA