wersja mobilna
Online: 636 Środa, 2017.04.26

Technika

WinCC v7.4 - up-to-date

środa, 07 września 2016 10:10

Niedawno wprowadzona została do sprzedaży nowa wersja sztandarowego systemu SCADA firmy Siemens - WinCC v7.4. Nowa edycja niesie za sobą sporo zmian w obszarze funkcjonalności, ergonomii oraz wydajności.

Zarówno z punktu widzenia inżyniera, jak i użytkownika końcowego aplikacji - wprowadzone udogodnienia mogą okazać się przydatne, ułatwiające tworzenie projektu, a nawet kluczowe na etapie wyboru systemu wizualizacji lub decyzji o migracji do wersji aktualnej. W niniejszym artykule opisane zostały wybrane elementy, które uległy zmianie w wersji WinCC v7.4 w stosunku do edycji poprzedniej.

KOMPATYBILNOŚĆ OPROGRAMOWANIA

Analizę zmian warto zacząć od komponentów instalacyjnych oraz ich wzajemnej kompatybilności. W dobie wartkich zmian wersji systemów operacyjnych ważną sprawą jest zgodność oprogramowania przemysłowego z aktualnymi środowiskami pracy. W związku z tym - WinCC w wersji v7.4 uzyskało zgodność z Windows 10 (również na serwerze w strukturze rozproszonej). Niezmiennie wspieranymi systemami pozostają Windows 7, 8.1 oraz wersje Server 2008/2012.

Kolejną dużą zmianą związaną z oprogramowaniem firmy Microsoft jest wprowadzenie nowej wersji bazy danych. Zarówno konfiguracja projektu, jak i dane gromadzone w trybie pracy aplikacji, przechowywane będą teraz w SQL Server 2014.

Z punktu widzenia użytkownika WinCC aktualizacja systemu bazodanowego nie ma większego znaczenia. Jeśli jednak mechanizmy przechowywania informacji zostaną rozszerzone o funkcjonalność zaawansowaną - jesteśmy w stanie uzyskać krótsze czasy odpowiedzi, mniejsze zużycie pamięci, a także ciekawe możliwości raportowania.

Patrząc przez pryzmat powiązań WinCC z produktami Microsoft, warto również wspomnieć o aktualizacji w zakresie współpracy z nowszymi wersjami pakietu MS Office, przeglądarki Internet Explorer czy środowiska wirtualnego Hyper-V. Usprawnione zostało również współdziałanie z narzędziem dostępu zdalnego Remote Desktop.

SPOSOBY INSTALACJI

Wiemy już, co i gdzie można zainstalować - pytanie zatem jak? Procedura oczywiście pozostaje niezmienna - nota instalacyjna i do dzieła!

Jednakże ciekawym udogodnieniem jest możliwość instalacji automatycznej, która nie tylko nie wymaga ingerencji użytkownika podczas pracy instalatora, ale również może zostać wywołana na dowolnej stacji w sieci przez utworzony uprzednio plik inicjujący - automatycznie z dysku sieciowego w pełni bezobsługowo przeprowadzona zostanie kompleksowa instalacja systemu.

Mechanizm ten może zaoszczędzić nam wiele czasu, zwłaszcza podczas instalacji w rozbudowanej strukturze klient-serwer.

INSTALACJA SYSTEMU PRZEBIEGŁA SPRAWNIE - STWÓRZMY PROJEKT

Jakie istotne zmiany czekają nas podczas pracy ze środowiskiem inżynierskim? Trudno będzie wymienić wszystkie. Pośród ciekawszych warto z pewnością wspomnieć o rozszerzonym obszarze możliwości zastosowania powszechnie znanej i lubianej funkcji drag & drop (np. bezpośrednio pomiędzy Configuration Studio a Graphics Designer - czyli z listy zmiennych na ekran procesowy), wzbogaconych mechanizmach przeszukiwania danych masowych czy też sposobności tworzenia skryptów VBA bezpośrednio w Configuration Studio (np. w celu automatycznego generowania zmiennych czy archiwów lub kompleksowej zmiany ich parametrów).

W narzędziu Graphics Designer wprowadzona została możliwość wyświetlenia listy ekranów synoptycznych z opcją podglądu, natomiast wśród obiektów ActiveX ukazał się ciekawy element, o który nierzadko pojawiały się zapytania, a mianowicie - systemowa kontrolka prezentacji danych w formie słupkowej (bar chart).

Do listy elementów aktywnych dołączona została również kontrolka diagnostyki systemowej sterowników S7-1200/1500, znana z WinCC Professional V13 oraz paneli operatorskich z rodziny Comfort.

MOŻLIWOŚCI KOMUNIKACYJNE

Strategiczne dla otwartości oraz rozpiętości projektów WinCC są modyfikacje w zakresie możliwości komunikacyjnych. O ile inkluzja całkowicie nowego kanału komunikacyjnego OPC UA Client można nazwać udogodnieniem, o tyle zwiększenie maksymalnej ilości podłączonych do stacji wizualizacyjnej sterowników S7-1500 trzeba już nazwać koniecznością - obecnie liczba ta została zwiększona do 128 równoległych połączeń!

Dla osób lubiących "zabawę" ze skryptami, a zarazem chcących zaoszczędzić ilość zmiennych licencyjnych z pewnością atrakcyjna będzie sposobność zastosowania mechanizmu wymiany danych przez zmienne typu RawData - teraz również dla sterowników z rodziny S7-1500. Interesującym dodatkiem jest możliwość ustanawiania oraz zamykania połączenia w trybie pracy aplikacji.

CO WNOSI NOWA WERSJA WINCC Z PUNKTU WIDZENIA OPERATORA?

Podczas pracy z projektem w trybie Runtime dostrzegalne będą zmiany graficzne takie, jak możliwość dostosowania rozmiaru pasków narzędziowych kontrolek ActiveX czy też rozszerzone funkcje wyboru oraz nazewnictwa ulubionych ekranów procesowych - konfigurowalne w trybie pracy. Uzupełnieniem interesujących innowacji w obszarze elementów aktywnych jest sposobność systemowej indykacji wystąpienia alarmu analogowego bezpośrednio na wykresie wartości zmiennych.

Dla użytkowników korzystających z nowoczesnych rozwiązań sprzętowych z matrycami typu multi-touch (polecamy rozwiązania IPC firmy Siemens), których funkcjonalność jest wspierana przez WinCC już od kilku wersji wstecz, również pojawiły się nowe możliwości.

Gesty wielodotykowe - takie jak powiększanie czy oddalanie widoku oraz przesuwanie obszaru roboczego - są teraz dostępne również w zakresie kontrolek systemowych ActiveX. Matryca dotykowa pozwoli nam również odzwierciedlić zdarzenie kliknięcia prawego przycisku myszy.

W wersji v7.3 ukazał się pakiet dostępu zdalnego do wizualizacji przez niezależne platformy mobilne - WebUX. Funkcjonalność została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez klientów, niestety liczba elementów, które można było przenieść na telefon komórkowy bądź tablet - do teraz była stosunkowo mała. W wersji v7.4 na potrzeby rosnącego zainteresowania niniejszą opcją - wprowadzona została obsługa większości elementów ActiveX, a także akcji skryptowych Visual Basic na urządzeniach klienckich.

W pakiecie RT niezmiennie dołączana jest bez dodatkowych opłat jedna licencja na zdalny podgląd projektu przez WebUX. Warto wspomnieć, że upgrade systemu z wersji v7.x do v7.4 wykonywany jest w jednym kroku zarówno z punktu widzenia licencji, jak i projektu.

Pełny opis zmian wprowadzonych do aktualnej wersji WinCC można znaleźć w dokumentacji systemowej znajdującej się na płycie instalacyjnej systemu. Wersję demonstracyjną oraz więcej informacji na temat wizualizacji, a także innych produktów Simatic można uzyskać w regionalnych biurach sprzedaży Siemens lub pod adresem mailowym simatic.pl@siemens.com.

Radosław Krzyżanowski
Siemens

www.automatyka.siemens.pl

 

 

Szukaj w serwisie Semicon

zobacz wszystkie Nowe produkty

Radarowy przetwornik poziomu Rosemount 5402 w wersji z anteną paraboliczną

2017-04-26   | Emerson Process Management sp. z o.o
Radarowy przetwornik poziomu Rosemount 5402 w wersji z anteną paraboliczną

Emerson Automation Solutions wprowadza dwie nowe opcje do radarowego przetwornika poziomu Rosemount 5402, przeznaczonego do monitorowania poziomu substancji sypkich. Nowa antena paraboliczna skupia energię emitowanej wiązki, pozwalając zwiększyć praktyczny zakres pomiaru, zwłaszcza w wąskich i wysokich silosach.
czytaj więcej

System M-Boss Compact do wytłaczania oznaczeń metalowych

2017-04-26   | HellermannTyton GmbH
System M-Boss Compact do wytłaczania oznaczeń metalowych

Firma HellermannTyton wprowadza do oferty nową drukarkę przemysłową do wytłaczania oznaczeń ze stali nierdzewnej, przeznaczonych do zastosowań w miejscach, w których wymagana jest odporność na ekstremalne warunki pracy. Zapewnia ona trwałe i niezawodne znakowanie kabli, przewodów, rurociągów oraz wszelkich komponentów w miejscach o wyjątkowo trudnych warunkach temperaturowych, chemicznych lub mechanicznych.
czytaj więcej

Nowy numer APA