wersja mobilna
Online: 523 Czwartek, 2017.10.19

Wywiady

Rozmowa ze Zbigniewem Piątkiem, prezesem zarządu Beckhoff Automation w Polsce

środa, 05 czerwca 2013 11:01

Rozwijamy działalność w branży maszynowej, sięgając jednocześnie po nowe rynki

  • Osoby regularnie śledzące opisy nowości produktowych publikowanych przez Beckhoffa mogą zauważyć, że ostatnio regularnie pojawiają się te dotyczące podzespołów z zakresu automatyki budynkowej. Czy jest to nowy obszar działalności firmy?

Budowany obecnie warszawski apartamentowiec Cosmopolitan to największa dla firmy inwestycja w Polsce, w której wykorzystywane są produkty Beckhoffa z zakresu automatyki budynkowej

Pod względem biznesowym automatyka budynkowa nie ma jeszcze dużego udziału w całych obrotach firmy, gdyż ten bezsprzecznie związany jest z produktami dla przemysłu, jednak obszar ten należy do rozwijających się. W strukturach Beckhoffa wydzielony został dział Building Automation Technology, od kilku lat działa również odrębna spółka zajmująca się usługami związanymi z budynkami - Elektro Beckhoff.

Do zastosowań jak omawiane oferujemy przede wszystkim moduły komunikacyjne w standardach takich jak m.in. M-Bus, Modbus, LON, EnOcean, DMX oraz DALI. Nowością są wersje interfejsowe do sieci SMI, która wykorzystywana jest do precyzyjnego sterowania pracą żaluzji i zasłon. Drugim z niedawno wprowadzonych do oferty produktów jest kontroler do pomieszczeń BC9191. W odróżnieniu od urządzeń konkurencyjnych, ma on zarówno zintegrowane we/wy i wbudowane różne funkcje, jak też może być modułowo rozbudowywany.

Rozszerzeniami są standardowe dla nas moduły z interfejsem K-bus - dokładnie takie same, jak te stosowane w sterownikach i komputerach przemysłowych. Uniwersalność dotyczy również środowiska TwinCAT, które jest jednolitym narzędziem dla całego ekosystemu produktów Beckhoffa. Odbiorcom wykorzystującym go w aplikacjach automatyki budynkowej proponujemy przy tym biblioteki programistyczne zarówno dla systemów HVAC, jak też do obsługi funkcji związanych z kontrolą klimatu oraz pracą urządzeń w pomieszczeniach.

Sądzę, że omawiany temat i związany z nim rynek jest ciekawy również z polskiej perspektywy. Nasz kraj, jak się okazuje, znajduje się na przeciwległym końcu skali pod względem budownictwa niż państwa zachodnie. Wprawdzie statystyki dotyczące rynku budowlanego nie są obecnie pozytywne, ale i tak jest u nas zdecydowanie lepiej, niż w innych krajach w Europie.

W ostatnim okresie nasi partnerzy wdrożyli systemy bazujące na komponentach Beckhoffa w kilku obiektach hotelowych w Polsce, aczkolwiek największą inwestycją jest ta związana z apartamentowcem Cosmopolitan przy ul. Twardej w Warszawie. Do końca września wdrożony i uruchomiony zostanie tam system sterowania obejmujący ponad 250 apartamentów. Będzie to pierwsze tej wielkości wdrożenie w kraju, które w pełni wykonane zostało z użyciem naszych urządzeń.

  • Cały czas rozwijacie działalność w obszarze automatyki maszynowej, która jest dla Beckhoffa core businessem. Jak ocenia Pan perspektywy rynkowe w tym zakresie?

Branża maszynowa rzeczywiście jest dla nas cały czas najważniejszym obszarem działalności i, w mojej ocenie, na tym rynku jest w Polsce relatywnie nieźle. Niedawno przykładowo jedna z naszych firm partnerskich stworzyła do wypalarki laserowej CNC nowatorski system kontroli pracy bazujący na komponentach Beckhoffa.

Z optymizmem patrzę również w przyszłość, gdyż powstaje u nas coraz więcej firm zajmujących się zaawansowaną automatyką maszynową. O ile bowiem dawniej nasz kraj omijało wiele projektów - głównie ze względu na niewystarczające kompetencje techniczne, o tyle ostatnio sytuacja stopniowo się zmieniała. Nie jesteśmy już traktowani jako rynek, gdzie jest tania siła robocza, a pod względem automatyki robi się u nas głównie mechanikę, podczas gdy już szafy elektryczne wykonywane są za naszą zachodnią granicą.

Teraz produkowanych jest tutaj coraz więcej kompletnych maszyn i instalacji. Innym przykładem zachodzących zmian jest to, że niedawno skontaktował się z nami norweski oddział Beckhoffa, który szuka polskiego partnera mogącego współpracować z tamtejszym producentem OEM. Sądzę zatem, że powinniśmy się wyzbyć kompleksów i uwierzyć, że jesteśmy krajem, gdzie z powodzeniem można wytwarzać nowoczesne maszyny.

  • Czy do ich producentów adresujecie nowości takie jak system mechatroniczny XTS, który prezentowany był podczas tegorocznego Automaticonu?

Tak - i wierzymy, że z tej oferty rodzime firmy skorzystają. XTS to rozwiązanie innowacyjne, które zapewnia możliwość przemieszczania liniowego i po łuku, a właściwie po krzywej o dowolnym kształcie. Sam produkt jest wprawdzie stosunkowo drogi, ale należy na niego patrzeć przez pryzmat kosztów stworzenia całego systemu mechatronicznego. Nie trzeba w tym przypadku stosować osobnych napędów, przekładni do przenoszenia napędu, układów łożyskowania czy sterowników innych dostawców - z jednego źródła dostępny jest bowiem cały komplet.

Przekonanie klientów, że za takim właśnie produktem stoją konkretne korzyści, może być dla nas jednak niełatwym zadaniem. Niemniej dokonywaliśmy już różnych rzeczy - jak choćby popularyzacji wykorzystania w systemach sterowania komputerów przemysłowych z Windows Embedded. XTS to w mojej ocenie również pewnego rodzaju drogowskaz pokazujący kierunek rozwoju technologii przemieszczeń.

  • Czy sądzi Pan, że wyznaczacie trendy?

Jesteśmy relatywnie niewielką firmą, szczególnie w porównaniu z koncernami działającymi w branży automatyki, ale jeżeli chodzi o zaawansowanie technologiczne, to raczej nie mamy się czego wstydzić. Wprowadziliśmy na rynek kilka ważnych rozwiązań - oprócz wspomnianych komputerów były to m.in. "plasterkowe" moduły I/O oraz sieć EtherCAT, która dała początek wykorzystaniu Ethernetu w systemach pracujących w czasie rzeczywistym. Staramy się być innowacyjni i jest to w mojej ocenie główną siłą Beckhoffa.

  • Dziękuję za rozmowę.

Zbigniew Piątek

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Pierwsze kamery z czujnikiem obrazu Sony Pregius CMOS o czasie naświetlania 1 µs

2017-10-18   | BAUMER Sp. z o.o.
Pierwsze kamery z czujnikiem obrazu Sony Pregius CMOS o czasie naświetlania 1 µs

Baumer poszerza ofertę cyfrowych kamer przemysłowych serii CX o nowe wersje z czujnikami obrazu CMOS Sony Pregius 2. generacji, jako pierwsze oferujące czas naświetlania już od 1 µs. Mogą one znaleźć zastosowanie w aplikacjach o dużej intensywności światła (np. spawanie laserem) oraz tam, gdzie ze względu na dużą szybkość przemieszczania obiektów ruch mógłby być rozmazany (np. maszyny do automatycznego rozmieszczania podzespołów).
czytaj więcej

Bezwentylatorowy komputer panelowy 12,1" dla kolejnictwa

2017-10-18   |
Bezwentylatorowy komputer panelowy 12,1

Firma MEN Micro dodała do oferty komputerów panelowych nowy model DC17 zaprojektowany do zastosowań w kolejnictwie. Jest on zgodny z wymogami normy EN 50155. Charakteryzuje się stopniem ochrony IP65 od frontu, szerokim zakresem dopuszczalnych temperatur pracy od -40 do +70°C (do +85°C przez maks. 10 minut), dużą odpornością na udary i wibracje oraz solidną konstrukcją mechaniczną z przemysłowymi złączami M12.
czytaj więcej

Nowy numer APA