wersja mobilna
Online: 240 Sobota, 2017.12.16

Gospodarka

Najważniejsze trendy wzrostowe w przemyśle w 2017 roku

środa, 01 lutego 2017 12:57

Zdaniem analityków IHS Markit, po dwóch latach tendencji zniżkowych, światowy rynek automatyki powróci w bieżącym roku do wzrostów. IHS opublikował listę przewidywanych siedmiu najlepszych branżowych trendów produkcyjnych na rok 2017. Analizy i wynikające z nich prognozy zebrane zostały w nowej Białej Księdze IHS Markit. Kolejność przedstawionych w artykule przewidywań jest przypadkowa i nie odzwierciedla żadnego rankingu trendów.

Globalny rynek automatyki wzrośnie, pomimo przeciwności

Światowy rynek urządzeń automatyki przemysłowej (IAE - Industrial Automation Equipment) wzrośnie w 2017 roku o około 1,5%, po "rozczarowującym" roku 2016, w którym spadły przychody wielu dostawców sprzętu, a inwestycje na wielu rynkach były niepewne. Perspektywy wzrostu będą się kształtować różnie, w zależności od sektora, przy czym powrót do wzrostu nastąpi pomimo ciągłych przeciwności, głównie w postaci niskich cen ropy, a także zmniejszenia sprzedaży ciężkich maszyn.

Operacje chmurowe będą ograniczane na rzecz działań lokalnych oraz edge computingu

W 2016 roku wiele platform chmurowych wprowadzono w celu wsparcia Internetu Rzeczy w produkcji przemysłowej. Zdalne operacje w chmurze mogą przynieść znaczne korzyści pod względem skalowalności i kosztów, jednak wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa cybernetycznego wywołały wśród użytkowników końcowych obawy przed wejściem w tę technologię.

IHS przewiduje, że niepewność w stosunku do cloud computingu przyniesie w rezultacie rozwój miejscowych systemów o charakterze chmurowym oraz zwrócenie się w kierunku edge computingu, czyli operacji wykonywanych przez tzw. krawędzie sieci, bez przesyłania danych do chmury. Jednocześnie, według analityków, w 2017 roku postępować będzie wzrost rynkowej świadomości dotyczącej funkcjonowania w chmurze i edukacja ta spowoduje, że firmy będą coraz bardziej pewne zalet i korzyści, jakie może dostarczyć zdalne działanie w chmurze.

Automatyka przemysłowa będzie miała większy wpływ na outsourcing i relokację produkcji

Od 2014 roku zmiany kursów walut, koszty transportu oraz stojące pod znakiem zapytania długoterminowe oferowane i istniejące umowy handlowe, osłabiły niegdyś solidne uzasadnienie dla delokalizacji fabryk - przynajmniej na razie. IHS przewiduje, że w 2017 roku, zamiast produkcji na zasadach offshoringu, większa liczba dostawców wybierze inwestowanie w automatyzację w celu wykorzystania zachęt podatkowych i pozyskania wykwalifikowanej siły roboczej.

Oprogramowanie będzie polem bitwy

Choć jedną z dróg do połączenia przez firmy wiedzy z zakresu IT i OT (Operations Technology) jest partnerstwo, aby osiągnąć ten cel w ubiegłym roku część producentów automatyki dokonała przejęć dostawców oprogramowania. IHS spodziewa się w 2017 roku przyspieszenia akwizycji i nawiązywania relacji partnerskich, ponieważ firmy z branży automatyki walczą o dostawców oprogramowania, którzy pozwolą im na poszerzenie ich ofert.

Nastąpi konsolidacja na rynkach wyposażenia produkcyjnego

Rok 2017 będzie rokiem wzmożonej konsolidacji rynku w kilku sektorach urządzeń, takich jak silniki, generatory, turbiny czy agregaty prądotwórcze. Dla liderów utrzymanie lub ewentualnie ekspansja rynkowego udziału pozostanie priorytetem, ponieważ wzrost rynku w 2017 roku pozostanie raczej stłumiony.

Zatryumfuje standaryzacja łączności

Wraz z ciągłą presją ze strony użytkowników końcowych i rozwojem łączności za pośrednictwem przemysłowych systemów opartych o Internet Rzeczy, pojawiły się nowe możliwości dla ustanowienia standardów komunikacyjnych. Rozpowszechnienie OPC-UA (Open Platform Communications Unified Architecture) wraz z wydaniem norm TSN (Time-Sensitive Networking) przyniesie w bieżącym roku dalszą standaryzację łączności.

Do fabryk zdecydowanie wkroczy sztuczna inteligencja

W 2017 roku roboty z ulepszonymi funkcjami łączności i zdolnościami detekcyjnymi będą nadal napędzać postęp w zakresie inteligentnej produkcji. Wraz z dalszym rozwojem sztucznej inteligencji roboty przemysłowe staną się bardziej zdolne do postrzegania otoczenia, uczenia się, a także do podejmowania decyzji na własną rękę.

źródło: Drives & Controls

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Nowa aparatura modułowa do zastosowań przemysłowych

2017-12-15   | RS Components Sp. z o.o.
Nowa aparatura modułowa do zastosowań przemysłowych

RS Components oferuje nową generację aparatury modułowej Sirius firmy Siemens. Obejmuje ona aparaty o rozmiarach S00, S0, S2 i S3 i mocach do 55 kW. Nowy system modułowy obejmuje pełen asortyment produktów panelowych - od prostych zasilaczy po jednostki, które odpowiadają za przełączanie, ochronę, rozruch i kontrolę silników o mocach do 250 kW.
czytaj więcej

Wielowyjściowe zasilacze z ekranami LCD

2017-12-15   | Farnell element 14
Wielowyjściowe zasilacze z ekranami LCD

Firma Farnell element14 dodała do oferty 3-wyjściowe zasilacze Keysight z serii E36300. Są to urządzenia laboratoryjne ogólnego przeznaczenia, które cechują się niskim poziomem tętnień na wyjściu i licznymi funkcjami. Ich centralnymi elementami są panele przednie LCD 4,3", które wyświetlają m.in. wartości prądów i napięć.
czytaj więcej