wersja mobilna
Online: 745 Czwartek, 2018.02.22

Gospodarka

Mercedes-Benz zainwestuje na Dolnym Śląsku

wtorek, 14 lutego 2017 12:48

W wyniku zakończenia kilkumiesięcznych negocjacji z zarządem firmy Mercedes-Benz Cars ogłoszono decyzję dotyczącą lokalizacji w Polsce fabryki silników niemieckiego koncernu - zakład powstanie w Jaworze na Dolnym Śląsku. Będzie to pierwsza fabryka Mercedesa w Polsce. Firma wybierała spośród siedmiu możliwych lokalizacji. W nowej fabryce mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne. W pierwszej fazie koncern zainwestuje około 500 mln euro.

W rejonie przyszłej fabryki notowane jest obecnie duże bezrobocie. Jak deklaruje członek zarządu Mercedes-Benz Cars - Markus Schaefer, w samej fabryce utworzone zostanie 500 nowych miejsc pracy, a w całym regionie pośrednio powstanie ich kilka tysięcy.

Wstępne informacje na temat możliwości inwestycji w Polsce niemieckiego potentata publikowaliśmy w marcu 2016 r. Obecnie Mercedes otrzymał już zezwolenie na działalność w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Według inwestycyjnych założeń budowa obiektu w Jaworze ma być zakończona w roku 2019, a w roku 2020 zakład osiągnąć ma pełne zdolności produkcyjne.

Markus Schaefer podkreślił, że fabryka silników w Jaworze, wytwarzając kilkaset tysięcy silników rocznie, będzie istotnym filarem przyszłego wzrostu firmy. Wszystkie produkowane w polskiej fabryce silniki mają być eksportowane, a stanowiąc około 1% całego eksportu z Polski przyczynią się do poprawy bilansu handlowego.

źródło: TVN24BiS

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Czujniki prądów wirowych eddyNCDT 3001 o zakresie 6 i 8 mm w nowych obudowach M18

2018-02-22   | WObit E.K.J.Ober s.c.
Czujniki prądów wirowych eddyNCDT 3001 o zakresie 6 i 8 mm w nowych obudowach M18

Czujniki prądów wirowych znanej serii eddyNCDT 3001 firmy Micro-Epsilon są obecnie dostępne w nowych wersjach na zakresy pomiarowe 6 i 8 mm, zamykanych w obudowach M18. Są to czujniki skompensowane temperaturowo, zapewniające krótki czas i dużą dokładność pomiaru w aplikacjach ze wszystkich dziedzin przemysłu.
czytaj więcej

Moduł COM Express Type 6 z mikroprocesorami Core 7. generacji

2018-02-22   |
Moduł COM Express Type 6 z mikroprocesorami Core 7. generacji

Najnowszy komputer jednopłytkowy formatu COM Express z oferty firmy IBASE Technology, ET975 został wyposażony w niskonapięciowy mikroprocesor Core i7/i5/i3 7. generacji (Kaby Lake-U) produkowany w procesie 14 nm. Jest to komputer energooszczędny o dużej mocy obliczeniowej, mogący znaleźć zastosowanie w automatyce przemysłowej, kioskach multimedialnych i aparaturze medycznej.
czytaj więcej