wersja mobilna
Online: 248 Sobota, 2017.12.16

Gospodarka

Jest zgoda na budowę kolejnej potężnej farmy wiatrowej na Bałtyku

poniedziałek, 03 kwietnia 2017 07:52

W duńskiej części Morza Bałtyckiego powstanie farma wiatrowa Kiegers Flak o mocy 600 MW - Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję, stwierdzając, że projekt jest zgodny z unijnym prawem, a proponowany mechanizm wsparcia finansowego pozwoli uniknąć zakłóceń w zakresie konkurencji na rynkach energii elektrycznej. Inwestycja pochłonie około 1,3 mld euro. Elektrownia wytwarzać będzie energię, która zaspokoi potrzeby 600 tys. gospodarstw domowych, czyli niemal jednej czwartej wszystkich gospodarstw w Danii.

Farmę zbuduje koncern Vattenfall, który przez duńskie władze został wybrany dzięki zaproponowaniu rekordowo niskiej ceny za energię - około 50 euro za MWh. Wstępnie zakontraktowano w tej cenie zakup 30 TWh energii elektrycznej. Według prognoz elektrownia wytworzy taką ilość energii w ciągu 12 lat od uruchomienia produkcji.

Duńczycy zobowiązali się do utworzenia infrastruktury elektroenergetycznej łączącej duńską wyspę Zelandia z farmą Kriegers Flak, a także działającymi w niemieckiej części Morza Bałtyckiego farmami wiatrowymi Baltic 1 o mocy 48,3 MW i Baltic 2 o mocy 288 MW, w pobliżu których powstaje kolejna farma - Arkona - o mocy 385 MW.

W ubiegłym roku szwedzki Vattenfall otrzymał od Danii licencję na budowę farmy wiatrowej o mocy 350 MW w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej. Z kolei w czerwcu 2016 r. podjął ostateczną decyzję o realizacji trzeciej duńskiej inwestycji - morskiej farmy wiatrowej Horns Rev 3 o mocy 400 MW, która kosztować będzie 1 mld euro, a jej uruchomienie nastąpi w roku 2018.

Moc duńskich odnawialnych źródeł energii, na które składają się głównie morskie i lądowe elektrownie wiatrowe, wynosi obecnie 4,89 GW. W 2050 r. cała energia zużywana w Danii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Już teraz Duńczycy zaspokajają dzięki OZE niemal połowę swojego zapotrzebowania, co według przyjętej strategii miało być osiągnięte do roku 2030.

źródło: gramwzielone.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Nowa aparatura modułowa do zastosowań przemysłowych

2017-12-15   | RS Components Sp. z o.o.
Nowa aparatura modułowa do zastosowań przemysłowych

RS Components oferuje nową generację aparatury modułowej Sirius firmy Siemens. Obejmuje ona aparaty o rozmiarach S00, S0, S2 i S3 i mocach do 55 kW. Nowy system modułowy obejmuje pełen asortyment produktów panelowych - od prostych zasilaczy po jednostki, które odpowiadają za przełączanie, ochronę, rozruch i kontrolę silników o mocach do 250 kW.
czytaj więcej

Wielowyjściowe zasilacze z ekranami LCD

2017-12-15   | Farnell element 14
Wielowyjściowe zasilacze z ekranami LCD

Firma Farnell element14 dodała do oferty 3-wyjściowe zasilacze Keysight z serii E36300. Są to urządzenia laboratoryjne ogólnego przeznaczenia, które cechują się niskim poziomem tętnień na wyjściu i licznymi funkcjami. Ich centralnymi elementami są panele przednie LCD 4,3", które wyświetlają m.in. wartości prądów i napięć.
czytaj więcej