wersja mobilna
Online: 383 Wtorek, 2018.03.20

Gospodarka

Jest zgoda na budowę kolejnej potężnej farmy wiatrowej na Bałtyku

poniedziałek, 03 kwietnia 2017 07:52

W duńskiej części Morza Bałtyckiego powstanie farma wiatrowa Kiegers Flak o mocy 600 MW - Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję, stwierdzając, że projekt jest zgodny z unijnym prawem, a proponowany mechanizm wsparcia finansowego pozwoli uniknąć zakłóceń w zakresie konkurencji na rynkach energii elektrycznej. Inwestycja pochłonie około 1,3 mld euro. Elektrownia wytwarzać będzie energię, która zaspokoi potrzeby 600 tys. gospodarstw domowych, czyli niemal jednej czwartej wszystkich gospodarstw w Danii.Farmę zbuduje koncern Vattenfall, który przez duńskie władze został wybrany dzięki zaproponowaniu rekordowo niskiej ceny za energię - około 50 euro za MWh. Wstępnie zakontraktowano w tej cenie zakup 30 TWh energii elektrycznej. Według prognoz elektrownia wytworzy taką ilość energii w ciągu 12 lat od uruchomienia produkcji.

Duńczycy zobowiązali się do utworzenia infrastruktury elektroenergetycznej łączącej duńską wyspę Zelandia z farmą Kriegers Flak, a także działającymi w niemieckiej części Morza Bałtyckiego farmami wiatrowymi Baltic 1 o mocy 48,3 MW i Baltic 2 o mocy 288 MW, w pobliżu których powstaje kolejna farma - Arkona - o mocy 385 MW.

W ubiegłym roku szwedzki Vattenfall otrzymał od Danii licencję na budowę farmy wiatrowej o mocy 350 MW w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej. Z kolei w czerwcu 2016 r. podjął ostateczną decyzję o realizacji trzeciej duńskiej inwestycji - morskiej farmy wiatrowej Horns Rev 3 o mocy 400 MW, która kosztować będzie 1 mld euro, a jej uruchomienie nastąpi w roku 2018.

Moc duńskich odnawialnych źródeł energii, na które składają się głównie morskie i lądowe elektrownie wiatrowe, wynosi obecnie 4,89 GW. W 2050 r. cała energia zużywana w Danii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Już teraz Duńczycy zaspokajają dzięki OZE niemal połowę swojego zapotrzebowania, co według przyjętej strategii miało być osiągnięte do roku 2030.

źródło: gramwzielone.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Złącza światłowodowe do pracy w trudnych warunkach

2018-03-19   | HARTING Polska Sp. z o.o.
Złącza światłowodowe do pracy w trudnych warunkach

HARTING wprowadził do oferty elementy łączeniowe Expanded Beam Cable Assembly do sieci światłowodowych pozwalające na transmisję danych w trudnych środowiskach. Takimi są tunele, wykopaliska i podobne aplikacje, gdzie mamy do czynienia z dużymi odległościami transmisji, dużą ilością przesyłanych danych oraz występującymi zabrudzeniami.
czytaj więcej

Komputer jednopłytkowy COM Express Type 10 z mikroprocesorem Intel Core ULT 7. generacji

2018-03-19   | AAEON TECHNOLOGY B. V.
Komputer jednopłytkowy COM Express Type 10 z mikroprocesorem Intel Core ULT 7. generacji

NANOCOM-KBU to najbardziej obecnie zaawansowany na rynku komputer jednopłytkowy formatu COM Express Type 10 (84 x 55 mm), wyposażony w jeden z mikroprocesorów Intel Core ULT 7. generacji (do i7-7600U 2,8/3,9 MHz). Zawiera 4 GB pamięci DDR4 2133 i kontroler graficzny obsługujący rozdzielczość 4K.
czytaj więcej