wersja mobilna
Online: 874 Wtorek, 2017.11.21

Gospodarka

Polska kapsuła Hyperloop już czeka na testy w USA

środa, 16 sierpnia 2017 11:15

Polska kapsuła Hyperloop, zaprojektowana i zbudowana przez studentów z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, została samolotem LOT Cargo, we współpracy z operatorem logistycznym DB Schenker, przetransportowana z Warszawy do Los Angeles. Polskie Linie Lotnicze LOT są strategicznym partnerem projektu. Za niespełna dwa tygodnie kapsuła weźmie udział w międzynarodowych testach organizowanych przez firmę Elona Muska - SpaceX.

Projekt Hyperloop jest przedsięwzięciem mającym na celu opracowanie superszybkiego transportu naziemnego, który w przyszłości ma umożliwić przemieszczanie ludzi i ładunków z prędkością około 1000 km/h. Hyper Poland University Team to jedyny naukowy zespół z Polski, który bierze udział w tej międzynarodowej rywalizacji, do udziału w której, zgłosiło się ponad tysiąc zespołów z całego świata. Do finału awansowały 24 zespoły badawcze - 18 ze Stanów Zjednoczonych, cztery z Europy i dwa z Azji.

- W budowę pierwszego polskiego prototypu kapsuły Hyperloop zaangażowane były dwie uczelnie, sześć kół naukowych i 25 studentów. To dla nas wyróżnienie i sukces, że weźmiemy udział w finale zawodów SpaceX jako jedyny team z Europy Środkowo-Wschodniej - mówił Paweł Radziszewski, koordynator projektu Hyper Poland University Team.

Próby kapsuły przeprowadzone zostaną w specjalnie zbudowanej stalowej rurze o długości 1,5 km i średnicy dwóch metrów. W rurze utrzymywane będzie obniżone ciśnienie, a kapsuła poruszać się będzie z wykorzystaniem magnetycznej lewitacji. Warunki te pozwolą na znaczne zmniejszenie zużycia energii.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

 

Pozostałe

UDT certyfikuje personel ochrony katodowej
UDT certyfikuje personel ochrony katodowej
wtorek, 21 listopada 2017 07:55
Nowy prezes PTPiREE
Nowy prezes PTPiREE
poniedziałek, 20 listopada 2017 07:53
Deloitte ocenia sytuację polskich start-upów
Deloitte ocenia sytuację polskich start-upów
piątek, 17 listopada 2017 07:55
Ruszyła rejestracja na konferencję Safety Automation
Ruszyła rejestracja na konferencję Safety Automation
czwartek, 16 listopada 2017 11:15
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Oprogramowanie do nadzoru procesów i jednoczesnego uruchamiania dwóch systemów operacyjnych

2017-11-21   | B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
Oprogramowanie do nadzoru procesów i jednoczesnego uruchamiania dwóch systemów operacyjnych

B&R wprowadził do swojego systemu automatyzacji oprogramowanie do nadzoru procesów (hipervisor). Pozwala ono na równoległą pracę Windowsa lub Linuksa z systemami operacyjnymi czasu rzeczywistego B&R, tak że działają one niezależnie i nie wpływają na siebie. Dzięki temu można np. łączyć aplikacje sterowania i HMI na jednym urządzeniu lub wykorzystywać komputer przemysłowy zarówno jako sterownik czasu rzeczywistego oraz IPC, który wysyła przetworzone dane do systemów wyższego rzędu i do chmury poprzez OPC UA.
czytaj więcej

Niebieski czujnik laserowy do pomiaru odległości od obiektów wypolerowanych i połyskliwych

2017-11-21   | WObit E.K.J.Ober s.c.
Niebieski czujnik laserowy do pomiaru odległości od obiektów wypolerowanych i połyskliwych

optoNCDT 2300-2DR (Direct Reflection) to czujnik odległości z niebieskim laserem i zintegrowanym kontrolerem, wyróżniający się ekstremalnie małą powierzchnią plamki (11 x 8,5 mm) pozwalającą na pomiar odległości od bardzo małych obiektów. Nadaje się idealnie do precyzyjnego pomiaru odległości od powierzchni silnie wypolerowanych, połyskliwych i lustrzanych, jak również może znaleźć zastosowanie do pomiaru odległości i grubości obiektów przeźroczystych, np. szkła optycznego.
czytaj więcej