wersja mobilna
Online: 340 Piątek, 2017.11.24

Gospodarka

Renault będzie produkować w Iranie 300 tysięcy samochodów rocznie

czwartek, 17 sierpnia 2017 12:09

W ubiegłym tygodniu koncern Renault podpisał w Iranie kontrakt o rekordowej wartości 660 mln euro. W wyniku umowy powstanie fabryka, w której 60% udziałów obejmą Francuzi, 20% akcji należeć będzie do państwowej Organizacji na Rzecz Odbudowy i Rozwoju Przemysłowego Iranu, i pozostałe 20% do prywatnego irańskiego przedsiębiorstwa Negin Group. Inwestycja Renault stała się możliwa dzięki zawartemu w 2015 r. porozumieniu Iranu i grupy światowych mocarstw, w którym w zamian za stopniowe zniesienie części międzynarodowych sankcji władze w Teheranie wycofały się z programu zbrojeń nuklearnych.

W wyniku umowy zmodernizowana i rozbudowana zostanie istniejąca fabryka w Sawe, położona około 120 km na południowy zachód od Teheranu, gdzie produkowane będą modele Renault Symbol i Dacia Duster. W pierwszej fazie produkcja sięgnie 150 tys. pojazdów rocznie, a docelowo - 300 tys. Pierwsze samochody opuszczą fabrykę na przełomie roku 2018 i 2019.

Renault jest obecny w Iranie od 2003 roku, lecz działalność koncernu została zawieszona w wyniku wprowadzenia sankcji związanych z programem nuklearnym. Firma Renault produkowała w Iranie 200 tys. aut rocznie - należy do niej 10% irańskiego rynku.

Umowa z firmą Renault to dla Iranu największa w historii umowa dotycząca produkcji samochodów. Zamiarem Irańskich władz jest osiągnięcie do 2025 r. wielkości produkcji na poziomie 3 mln aut rocznie. Obecnie w większości zakładów składane są samochody z Chin i Korei Płd., a łącznie bramy fabryk opuszcza co roku 1,35 mln samochodów.

W 2016 roku porozumienie w sprawie uruchomienia w Iranie produkcji samochodów zawarł inny francuski koncern - PSA Peugeot Citroen. PSA ma wytwarzać rocznie 200 tys. pojazdów.

źródło: WNP

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Sprzęgła do pracy w strefach Ex i bardzo niskich temperaturach

2017-11-23   | SIEMENS Sp. z o.o.
Sprzęgła do pracy w strefach Ex i bardzo niskich temperaturach

Siemens zaprezentował nową serię wykonanych ze stali sprzęgieł tarczowych N-ARPEX. Zoptymalizowany układ tarcz oraz nowa konstrukcja pozwalają na przenoszenie większych momentów obrotowych i pracę z większymi prędkościami niż w przypadku poprzednich wersji, w szczególności w aplikacjach z przesunięciem wału.
czytaj więcej

Tablet przemysłowy z wyświetlaczem Full HD 11,6" odporny na udary i wibracje

2017-11-23   | AAEON TECHNOLOGY B. V.
Tablet przemysłowy z wyświetlaczem Full HD 11,6

Najnowszy tablet przemysłowy firmy Aaeon, oznaczony symbolem RTC-1200SK jest w stanie pracować w różnych warunkach środowiskowych jako przenośny terminal HMI. Zawiera wyświetlacz 11,6" o rozdzielczości Full HD wyposażony w pojemnościowy ekran wielodotykowy z możliwością obsługi również w deszczu i w rękawiczkach.
czytaj więcej