wersja mobilna
Online: 555 Środa, 2017.11.22

Gospodarka

Czwarta Rewolucja Przemysłowa szansą dla producentów maszyn

środa, 13 września 2017 12:22

Trwa IV Rewolucja Przemysłowa i chyba nikt już nie ma wątpliwości co do tego faktu. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób skorzystać z nadchodzących zmian. Problem wiedzy i kompetencji jest znacznie większy niż mogłoby się wydawać. Ale jest na to rozwiązanie, w którym główną rolę odegrają producenci maszyn.

Termin Industrie 4.0 pojawił się w Niemczech w 2011 roku i stopniowo pojęcie to zaczęło się popularyzować. Początkowo odnosił się do nieco futurystycznej wizji, ale osoby lepiej rozeznane w rynku automatyki wiedziały, że powiązane z Przemysłem 4.0 koncepcje wcale nie są takie odległe i trudne w realizacji. I faktycznie, idee takie jak Przemysłowy Internet Rzeczy (Industrial IoT) zaczęły być uwzględniane w strategiach firm tworzących elektronikę dla przemysłu, w efekcie czego od około dwóch lat można mówić, że Czwarta Rewolucja Przemysłowa rzeczywiście nabrała tempa.

Rewolucja ta, choć wygląda zupełnie inaczej, ma jeden ważny, wspólny element z poprzednimi wielkimi zmianami w przemyśle. Niezależnie czy do fabryk wprowadzane były mechanizmy parowe, czy zaczęto tworzyć linie produkcyjne, czy też zastępować ludzi robotami, zawsze w centrum tych rewolucji stały maszyny. Tak samo jest i tym razem, gdzie to właśnie maszyny są podstawą rewolucjonizowania zakładów przemysłowych.

Lepiej wcześniej niż później

Czwarta Rewolucja Przemysłowa dzieje się na naszych oczach i dzięki temu możemy ją biernie obserwować lub aktywnie w niej uczestniczyć. Firmy produkcyjne na całym świecie, stopniowo zaczynają korzystać z dobrodziejstw takich technologii, jak Connected Enterprise. Niestety nie zawsze jest to łatwe, a to dlatego, że nie każdy wie jak skorzystać z Przemysłu 4.0. Potwierdzają to raporty firm badawczych, czego przykładem jest ubiegłoroczna analiza przeprowadzona przez PwC. Można w niej przeczytać, że "największe wyzwania odnośnie wdrażania Przemysłu 4.0 w zakładach przemysłowych koncentrują się wokół wewnętrznych problemów firm, związanych m.in. z kulturą i organizacją pracy oraz kierownictwem i umiejętnościami pracowników".

W praktyce daje to duże pole do popisu dla producentów maszyn, którzy zapoznają się z nowymi technologiami i szybko zdobędą w nich doświadczenia. To właśnie oni mogą nieść przysłowiowy kaganek oświaty, pokazując dyrektorom fabryk nowe możliwości oraz korzyści płynące z wdrożenia nowych technologii. W efekcie wartość dodaną w tworzonych przez nich maszynach stanowić będą nie tylko zaawansowane funkcje usprawniające prowadzone procesy, ale też sama wiedza na temat tego co można zrealizować.

Trzeba jednak pamiętać, że wiedza ta jest cenna w tej chwili i to właśnie teraz pozwala uzyskać przewagę nad konkurencją. Za dwa-trzy lata świadomość możliwości płynących z Przemysłowego IoT wzrośnie już na tyle, że wykorzystanie np. Connected Enterprise będzie integralnym elementem specyfikacji w zamówieniach na maszyny. Wtedy na edukację będzie już trochę za późno i IV Rewolucja Przemysłowa stanie się zagrożeniem dla tych producentów, którzy nie zainteresowali się nią wcześniej.

Elektronika zastępuje tradycję

Jak się zabrać do wdrażania idei Przemysłu 4.0? Najlepiej zacząć od zapoznania się z rozwiązaniami oferowanymi przez dostawców komponentów automatyki przemysłowej. Warto też poszukać przykładów wykorzystania nowoczesnych technologii w zastosowaniach konsumenckich, gdyż w praktyce wiele pomysłów i koncepcji Industrial IoT wywodzi się z klasycznego Internetu Rzeczy. To zresztą jeden z powodów, dzięki którym wdrażanie rozwiązań, takich jak Connected Enterprise jest coraz łatwiejsze - ludzie są już przyzwyczajeni do stosowania smartfonów i ciągłego połączenia z siecią. Teraz wystarczy przenieść te przyzwyczajenia i zaadaptować zbliżone funkcje na gruncie przemysłowym.

Przykłady? Proszę bardzo. Zamiast znakować produkty różnego rodzaju kropkami, które symbolizują wyniki testów jakości, a które później trudno usunąć z obudowy, wystarczy zastosować jeden estetyczny kod graficzny lub RFID, który będzie jednoznacznie identyfikować dany egzemplarz produktu. Wtedy rezultaty wszystkich testów i dane odnośnie do produkcji będą dostępne błyskawicznie, po zeskanowaniu kodu. Co więcej, zamiast informacji PASSED/FAILED będzie można prześledzić dokładne wartości wyników pomiarów i zawczasu wykryć spadającą jakość produktu, nim przekroczy ona dopuszczalne granice.

Rockwell Automation - logoZastąpienie tradycyjnych metod kontroli jakości technikami opartymi o elektronikę skutkuje poprawą wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów produkcji oraz zwiększeniem kontroli nad procesami, a nawet umożliwia polepszenie obsługi klientów. Dzięki łączności z siecią kontrahenci mogą mieć bezpośredni wgląd w stan zamówienia będącego jeszcze w produkcji, i to nie tylko operując całymi partiami towarów, ale odnosząc się do pojedynczych sztuk. Jest w tym też dodatkowa korzyść dla producentów maszyn - odpowiednie zaprojektowanie urządzeń pozwoli automatycznie, zdalnie informować ich o przewidywanych usterkach i zbliżających się przeglądach serwisowych, a nawet na analizowanie stanu pracy maszyny, by móc lepiej projektować kolejne.

Więcej artykułów dotyczących digitalizacji produkcji i nowoczesnych rozwiązań Rockwell Automation dla przemysłu dostępne jest na blogu: www.rockwellautomation.com/pl_PL/news/blog/overview.page.

źródło: Rockwell

 

Pozostałe

UDT certyfikuje personel ochrony katodowej
UDT certyfikuje personel ochrony katodowej
wtorek, 21 listopada 2017 07:55
Nowy prezes PTPiREE
Nowy prezes PTPiREE
poniedziałek, 20 listopada 2017 07:53
Deloitte ocenia sytuację polskich start-upów
Deloitte ocenia sytuację polskich start-upów
piątek, 17 listopada 2017 07:55
Ruszyła rejestracja na konferencję Safety Automation
Ruszyła rejestracja na konferencję Safety Automation
czwartek, 16 listopada 2017 11:15
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Oprogramowanie do nadzoru procesów i jednoczesnego uruchamiania dwóch systemów operacyjnych

2017-11-21   | B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
Oprogramowanie do nadzoru procesów i jednoczesnego uruchamiania dwóch systemów operacyjnych

B&R wprowadził do swojego systemu automatyzacji oprogramowanie do nadzoru procesów (hipervisor). Pozwala ono na równoległą pracę Windowsa lub Linuksa z systemami operacyjnymi czasu rzeczywistego B&R, tak że działają one niezależnie i nie wpływają na siebie. Dzięki temu można np. łączyć aplikacje sterowania i HMI na jednym urządzeniu lub wykorzystywać komputer przemysłowy zarówno jako sterownik czasu rzeczywistego oraz IPC, który wysyła przetworzone dane do systemów wyższego rzędu i do chmury poprzez OPC UA.
czytaj więcej

Niebieski czujnik laserowy do pomiaru odległości od obiektów wypolerowanych i połyskliwych

2017-11-21   | WObit E.K.J.Ober s.c.
Niebieski czujnik laserowy do pomiaru odległości od obiektów wypolerowanych i połyskliwych

optoNCDT 2300-2DR (Direct Reflection) to czujnik odległości z niebieskim laserem i zintegrowanym kontrolerem, wyróżniający się ekstremalnie małą powierzchnią plamki (11 x 8,5 mm) pozwalającą na pomiar odległości od bardzo małych obiektów. Nadaje się idealnie do precyzyjnego pomiaru odległości od powierzchni silnie wypolerowanych, połyskliwych i lustrzanych, jak również może znaleźć zastosowanie do pomiaru odległości i grubości obiektów przeźroczystych, np. szkła optycznego.
czytaj więcej