wersja mobilna
Online: 361 Poniedziałek, 2017.12.18

Gospodarka

Konstruktorzy maszyn łączą siły, by zaoferować otwartą platformę IIoT

poniedziałek, 18 września 2017 12:51

Grupa konstruktorów maszyn oraz dostawców oprogramowania - składająca się z firm DMG Mori, Dürr, Software AG, Zeiss i ASM PT - utworzyła strategiczny sojusz, którego celem jest upowszechnienie nowego cyfrowego standardu dla budowniczych maszyn i całych zakładów produkcyjnych, bazującego na otwartej platformie IIoT. Sygnatariusze porozumienia chcą utworzyć platformę zwaną Adamos - ADAptive Manufacturing Open Solutions - która stanowiłaby globalny standard dla tego sektora i przyciągnęła innych producentów maszyn, stających się kolejnymi partnerami.

Adamos pozwoli konstruktorom maszyn na używanie tej samej platformy centralnej, ale jednocześnie na dostosowywanie jej do indywidualnych aplikacji z zakresu Przemysłowego Internetu Rzeczy. Klienci będą mieli do czynienia z frontowym interfejsem dopasowanym do potrzeb użytkownika, a producenci maszyn zachowają niezależność własnych rozwiązań.

Utworzone konsorcjum twierdzi, że Adamos, oferując rozwiązania i usługi opracowane centralnie, zmniejszy koszty i wysiłki konstruktorów maszyn związane z ich rozwojem i wprowadzaniem do użytku. Platforma będzie mogła działać zarówno w chmurze, jak i na lokalnych serwerach.

Wszyscy członkowie konsorcjum mają równy udział w firmie o nazwie Adamos GmbH, która będzie działać jako serwis platformy i udostępniać narzędzia i funkcje IIoT wszystkim jej użytkownikom. Każdy partner będzie niezależnie oferował własne portfolio Adamos.

Platforma połączy najnowsze technologie informatyczne, Przemysł 4.0 i branżową wiedzę. Pozwoli producentom maszyn zaoferować klientom sprawdzone rozwiązania cyfrowo skomunikowanej produkcji, którą można będzie wprowadzić przy minimalnym wysiłku. Twórcy twierdzą, że konstruktorzy maszyn, jak również ich dostawcy i klienci, skorzystają, ponieważ Adamos oferuje im autonomię danych i dostęp do wiodącego oprogramowania.

Platforma Adamos i ponad 30 aplikacji zostaną udostępnione na całym świecie już 1 października 2017 roku. Twórcy deklarują, że będzie wspierana przez 200 ekspertów.

- Branża maszynowa i specjaliści budujący zakłady produkcyjne muszą wyznaczyć własne standardy i pobudzić rozwój w zakresie digitalizacji. Można tego dokonać tylko z silnymi partnerami. Dlatego proponujemy otwartą sieć z platformą Adamos, w połączeniu z najwyższym poziomem wiedzy na temat budowy maszyn, produkcji i oprogramowania - od konstruktorów maszyn dla konstruktorów maszyn, ich dostawców i klientów - mówił Christian Thönes, prezes DMG Mori.

Na początku 2018 roku w chmurze zostaną udostępnione bardziej wszechstronne aplikacje dotyczące planowania, predykcyjnego utrzymania ruchu, a także kokpitów maszyn. Konsorcjum Adamos zapewnia, że będzie nieustannie rozwijać nowe aplikacje IIoT.

Na zdjęciu założyciele konsorcjum Adamos (od lewej): Christian Thönes - CEO DMG Mori, Ralf Dieter - CEO firmy Dürr, Karl-Heinz Streibich - CEO Software AG oraz Thomas Spitzenpfeil - członek zarządu firmy Carl Zeiss.

źródło: Drives & Controls

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Nowa aparatura modułowa do zastosowań przemysłowych

2017-12-15   | RS Components Sp. z o.o.
Nowa aparatura modułowa do zastosowań przemysłowych

RS Components oferuje nową generację aparatury modułowej Sirius firmy Siemens. Obejmuje ona aparaty o rozmiarach S00, S0, S2 i S3 i mocach do 55 kW. Nowy system modułowy obejmuje pełen asortyment produktów panelowych - od prostych zasilaczy po jednostki, które odpowiadają za przełączanie, ochronę, rozruch i kontrolę silników o mocach do 250 kW.
czytaj więcej

Wielowyjściowe zasilacze z ekranami LCD

2017-12-15   | Farnell element 14
Wielowyjściowe zasilacze z ekranami LCD

Firma Farnell element14 dodała do oferty 3-wyjściowe zasilacze Keysight z serii E36300. Są to urządzenia laboratoryjne ogólnego przeznaczenia, które cechują się niskim poziomem tętnień na wyjściu i licznymi funkcjami. Ich centralnymi elementami są panele przednie LCD 4,3", które wyświetlają m.in. wartości prądów i napięć.
czytaj więcej