wersja mobilna
Online: 298 Środa, 2018.01.17

Gospodarka

System z funkcjami sztucznej inteligencji do zastosowań w branży transportowej

piątek, 13 października 2017 07:53

Ze sztuczną inteligencją (Artificial Intelligence, AI) mamy do czynienia na co dzień. System podpowiedzi w wyszukiwarce Google czy asystenci głosowi tacy jak Amazon Alexa czy Apple Siri korzystają z technologii bazujących na AI. Systemy samouczące mają zastosowanie na giełdzie, w bankach, zakładach przemysłowych, stawiają diagnozy, dobierają leczenie, kierują samochodami czy podpowiadają podczas robienia zakupów. Rynek związany z AI jest ogromny, zaś dynamika jego wzrostów przekracza 66% rocznie.

W sztuczną inteligencję inwestuje też Wabco, globalny dostawca technologii usprawniających bezpieczeństwo oraz efektywność działania pojazdów ciężarowych. Specjaliści z HDF Polska są w trakcie opracowywania dla Wabco pierwszego w Polsce algorytmu transportowego optymalizującego załadunek towarów z wykorzystaniem AI.

- Technologia AI może się uczyć w nieskończoność, w przeciwieństwie do człowieka, a wykorzystanie tego typu algorytmów w branży TSL czy magazynowej pozwala zoptymalizować szereg procesów - mówi Łukasz Russak, analityk systemów informatycznych w HDF Polska. - W przypadku załadunku samochodów transportowych istnieje ogromna ilość kombinacji uwzględniających np. kolejność wyładunku, wykorzystanie dostępnej przestrzeni na samochodzie, gabaryty czy nacisk na oś, które decydują o optymalizacji w zakresie transportu. Ma to oczywiście przełożenie na koszty, a każda pomyłka popełniona przez człowieka je zwielokrotnia. Dlatego też do wyboru najlepszej konfiguracji załadunku, transportu i wyładunku towarów postanowiliśmy zatrudnić sztuczną inteligencję, która ma być odpowiedzialna za cały proces. Obecne rozwiązania są w fazie testowej, lecz już na tym etapie widać, jak wiele dzięki AI można poprawić.

 

Pozostałe

W lutym kolejna edycja Warsaw Pack 2018
W lutym kolejna edycja Warsaw Pack 2018
środa, 17 stycznia 2018 12:27
Umowa PGE i Ministerstwa Energii
Umowa PGE i Ministerstwa Energii
środa, 17 stycznia 2018 07:54
Enea uruchomiła nowy blok w Kozienicach
Enea uruchomiła nowy blok w Kozienicach
wtorek, 16 stycznia 2018 07:58
Jak projektować i wdrażać rozwiązania Motion Control?
Jak projektować i wdrażać rozwiązania Motion Control?
poniedziałek, 15 stycznia 2018 12:42
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Zaawansowane czujniki fotoelektryczne

2018-01-17   | BALLUFF Sp. z o.o.
Zaawansowane czujniki fotoelektryczne

BOS 21 ADCAP to nowy czujnik firmy Balluff, który stanowi połączenie kilku elementów w jednej obudowie: odbiciowego, odbiciowego z tłumieniem tła, refleksyjnego i bariery jednokierunkowej. Funkcja jest konfigurowana z wykorzystaniem sieci IO-Link. Czujnik został wyposażony w licznik oraz kontroler prędkości pozwalający na natychmiastowe wykrycie przepełnienia lub nieprawidłowej prędkości, która będzie prowadzić do nieoczekiwanego przestoju w aplikacji.
czytaj więcej

Laboratoryjny kontroler temperatury o stabilności lepszej niż 0,0009°C

2018-01-17   |
Laboratoryjny kontroler temperatury o stabilności lepszej niż 0,0009°C

Laboratoryjny kontroler temperatury TC15 LAB opracowany przez firmę Wavelength Electronics, współpracujący z grzałkami termoelektrycznymi i rezystancyjnymi, jest przeznaczony do zastosowań wszędzie tam, gdzie wymagana jest precyzyjna kontrola temperatury. Pobierając sygnał zwrotny z termistora, jest w stanie zapewnić stabilizację lepszą niż 0,0009°C.
czytaj więcej