wersja mobilna
Online: 217 Środa, 2018.01.17

Gospodarka

Warsaw Industry Week 2017 - przewodnik targowy

wtorek, 14 listopada 2017 12:45

Druga edycja targów Warsaw Industry Week to z pewnością wydarzenie przez wiele osób wyczekiwane, bowiem pokaże ono, jak po zeszłorocznym debiucie wygląda nowa impreza przemysłowa i jaki jest kierunek jej rozwoju. Profil wystawy będzie ponownie szeroki, przy czym na targach wydzielonych zostanie kilkanaście stref tematycznych - m.in. dla dostawców maszyn i narzędzi, automatyki oraz robotyki, technologii 3D czy rozwiązań z obszaru Internetu Rzeczy. W założeniu organizatorów targi mają stać się największym w naszym regionie centrum prezentacji ofert dla przemysłu. Są one na razie na początku tej drogi i w dniach 14-16 listopada zobaczymy, jak duży krok zostanie poczyniony w wymienionym kierunku.

Lista tegorocznych wystawców zawiera 360 pozycji, przy czym tych właściwych należy oczekiwać około 220. Tyle jest właśnie stoisk, mniej więcej tyle też zostaje na liście wystawców firm, jeżeli weźmie się pod uwagę tych mających oddziały u nas w kraju. W sumie zajęte będą dwie hale targowe (E oraz F) - i to w miarę kompletnie.

WIW TO TARGI PRZEMYSŁOWE

Warsaw Industry Week to wystawa zdecydowanie o charakterze ogólnoprzemysłowym i szerokim profilu, przy czym organizatorzy dokonali podziału na strefy zgodnie z tematyką branżową. Stąd też przykładowo osoby zainteresowane robotyką i automatyką będą mogły odwiedzić stoiska firm WObit, Comau, Omron, ATMSolutions, ANIRO, Cloos, Fanuc, Beckhoff, igus czy CNC Projekt.

Jeżeli zaś chodzi o przemysł maszynowy, to na targach reprezentowały go będą m.in. Stigal i Eckers, natomiast w obszarze elektroniki profesjonalnej pokażą się Renex oraz Eagle.

Na targach wydzielono ponadto kilka innych obszarów: strefę druku 3D (maszyny i technologie do produkcji addytywnej), strefy lakiernictwa oraz spawalnictwa, a także Machines Outlet. Na WIW 2017 duże stoiska będą miały też Klaster Obróbki Metali oraz Klaster Dolina Lotnicza.

Podobnie jak w przypadku pierwszej edycji wystawy, tak też tym razem w halach znajdą się liczne ekspozycje placówek naukowych i uczelni oraz instytutów badawczo-rozwojowych. Całość będzie różnorodna i przekrojowa, jeżeli chodzi o nowoczesny przemysł.

W tym miejscu warto dodać uwagę krytyczną, bowiem szerokość tematyczna wcale nie musi być na dłuższą metę dla targów korzystna. W epoce specjalizowanych konferencji i niewielkich imprez potencjalni wystawcy bardzo wnikliwie analizują profile spotkań, a zbyt duża liczba obszarów tematycznych może łatwo prowadzić do ich pobieżnego przedstawienia.

Oczywiście podobny zarzut można podnieść dla wielu innych imprez targowo-wystawienniczych, niemniej jednak tym razem warto podkreślić, że dla specjalistów "dużo" wcale nie musi oznaczać "dobrze".

NADARZYN, CZYLI... GDZIE?

Osobom spoza Mazowsza nazwa Nadarzyn może niewiele mówić - jest to bowiem niewielka miejscowość na trasie z Katowic do Warszawy, kilkanaście kilometrów od centrum stolicy. Na szczęście będąc już w jej okolicy, do Ptak Warsaw Expo łatwo dotrzeć, bowiem hale wystawiennicze znajdują się tuż przy drodze ekspresowej S8. Droga od strony Katowic jest obecnie przebudowywana i na ostatnich kilometrach trzeba liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Z kolei od Poznania czy ogólnie Warszawy dojazd jest zdecydowanie bezproblemowy.

Obiekt targowy zapewnia ogromną przestrzeń wystawienniczą (dwie wykorzystywane podczas WIW hale mają w sumie 45 tys. m²), co jest nie bez znaczenia w przypadku wystaw, gdzie pokazywane są maszyny i produkty o dużych gabarytach. Dla gości dostępna jest dobra infrastruktura oraz duży parking naziemny. Wprawdzie do Ptak Warsaw Expo nie dotrzemy koleją (w przeciwieństwie do Centrum Expo XXI), ale osoby podróżujące samochodami i przylatujące do stolicy powinny być w większość zadowolone.

KONFERENCJA INSTRUMENTY PRZEMYSŁU 4.0

Istotnym wydarzeniem targów będzie konferencja Instrumenty Przemysłu 4.0, której tematykę skupiono wokół nowych technologii i rozwiązań dla przemysłu - w szczególności dotyczących obszaru IIoT (przemysłowego Internetu Rzeczy). Omawiane będą również tematy dotyczące przygotowania kadry zarządzającej oraz pracowników do działania w realiach Industry 4.0.

W planie konferencji podanym przez organizatorów są m.in. następujące zagadnienia:

 • Optymalizacja procesów produkcyjnych, eliminacja błędów, zapewnienie płynności przepływu zasobów poprzez wykorzystanie rozwiązań z zakresu IIoT;
 • Zastosowanie IIoT w branżach powiązanych z przemysłem: lotnictwo, energetyka, transport, automotive;
 • Cyberbezpieczeństwo - zabezpieczenie urządzeń i danych przed atakami z zewnątrz;
 • Obraz Inżyniera 4.0;
 • Szanse i zagrożenia dla pracowników Fabryk 4.0 - budowanie świadomości społeczeństwa;
 • Przystosowanie szkolnictwa wyższego na potrzeby cyfrowego oraz zautomatyzowanego przemysłu;
 • Usprawnienie wdrażania rozwiązań naukowych do zakładów produkcyjnych;
 • Szanse i zagrożenia wynikające z wdrażania nowych rozwiązań;
 • Pozyskiwanie środków na innowacje.
JAK BĘDZIE NA WYSTAWIE?

Listopadowe targi przemysłowe to dopiero drugie tego typu wydarzenie, przez co trudno prognozować, jak będą wyglądały - szczególnie pod względem frekwencji gości. W zeszłym roku było z nią różnie - pierwszego dnia targów było słabo, w kolejnych odwiedzających było więcej, choć nadal nie były to tłumy znane z ITM Polska czy Automaticonu.

Partnerem WIW 2017 była Dolina Lotnicza, czyli klaster zrzeszający czołowe firmy z zakresu lotnictwa i awioniki, dodatkowo podczas wystawy odbywały się wydarzenia towarzyszące, takie jak konferencja "Horyzont 2020 szansą polskich innowacji w UE". Podczas targów miała również miejsce gala wręczenia statuetek Tytanowe Skrzydła. Ogólnie wydarzeń było sporo, a całość stała organizacyjnie na wysokim poziomie.

W tym roku wystawa jest już bardziej rozpoznawalna i można oczekiwać, że pochodną tego faktu będzie większa frekwencja odwiedzających. Z kolei wspomniana konferencja "Instrumenty Przemysłu 4.0" powinna stać się osią merytoryczną imprezy i pozwolić na stworzenie obok już istniejącej platformy handlowej również tej merytorycznej, networkingowej. Jeżeli tak się stanie, to można oczekiwać kilku ciekawych i ważnych dni dla krajowego przemysłu.

Warsaw Industry Week 2017
 • II Międzynarodowe Targi Rozwiązań Dla Przemysłu
 • Termin: 14-16 listopada 2017 (od wtorku do czwartku)
 • Godziny otwarcia: 900÷1700, we czwartek do 1600
 • Miejsce: Ptak Warsaw Expo, al. Katowicka 62, 05-830 Nadarzyn
 • Strona targów: www.industryweek.pl
JESTEŚMY NA TARGACH
Na stoisku firmy Renex po raz pierwszy w Polsce na Targach Warsaw Industry Week wystawia się "Yamaha Robot"

Redakcja magazynu APA i portalu AutomatykaB2B.pl jest patronem medialnym targów. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy oraz naszego stoiska, a także spotkania z nami podczas imprezy.

Zbigniew Piątek

 

Pozostałe

Enea uruchomiła nowy blok w Kozienicach
Enea uruchomiła nowy blok w Kozienicach
wtorek, 16 stycznia 2018 07:58
Jak projektować i wdrażać rozwiązania Motion Control?
Jak projektować i wdrażać rozwiązania Motion Control?
poniedziałek, 15 stycznia 2018 12:42
Forum
Forum "Bezpieczna Maszyna"
poniedziałek, 15 stycznia 2018 10:14
Delegacja z Peru w zakładzie TFKable
Delegacja z Peru w zakładzie TFKable
poniedziałek, 15 stycznia 2018 07:53
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Przemysłowe zasilacze UPS SSG firmy Falcon w wersji z akumulatorami LiFePO4

2018-01-16   |
Przemysłowe zasilacze UPS SSG firmy Falcon w wersji z akumulatorami LiFePO4

Przemysłowe zasilacze UPS SSG firmy Falcon mogą być obecnie dostarczane w wersjach z opcjonalnymi akumulatorami litowo-żelazowo-fosforanowymi (LiFePO4). Ich najważniejszymi zaletami w stosunku do akumulatorów kwasowych są niższy koszt użytkowania (TCO), 10-letnia żywotność (4-5 lat w przypadku wersji kwasowych), mniejsza nawet o 2/3 objętość oraz szerszy zakres dopuszczalnych temperatur pracy, wynoszący od -20 do +55°C bez degradacji parametrów.
czytaj więcej

Wielkogabarytowa, przemysłowa drukarka 3D

2018-01-16   |
Wielkogabarytowa, przemysłowa drukarka 3D

Podczas listopadowych targów Warsaw Industry Week firma Atmat zaprezentowała nową drukarkę przemysłową 3D - Atmat Jupiter. Jest to drukarka wielkogabarytowa, łącząca w sobie duże pole robocze, dużą szybkość wydruku i wydajność. Urządzenie pracuje w technologii FDM i, zdaniem przedstawicieli firmy, cechuje się największą na rynku polskim przestrzeń roboczą w tej klasie urządzenia (1100x600x800 mm).
czytaj więcej