wersja mobilna
Online: 362 Poniedziałek, 2017.12.18

Gospodarka

Jak w przyszłości może wyglądać automatyczna pielegnacja zieleni miejskiej?

środa, 06 grudnia 2017 12:26

Według przewidywań ilość miejskiej zieleni będzie cały czas rosła. By zarządzanie terenami parkowymi mogło być prowadzone z możliwie najmniejszym wpływem na naturę oraz osoby odwiedzające parki, Husqvarna stworzyła koncepcyjny projekt Solea. Jest to system autonomicznych kosiarek, który wynosi pielęgnację miejskiej zieleni na zupełnie nowy poziom. To zupełnie nowe, bezpieczne i wydajne rozwiązanie opracowano dzięki połączeniu najnowszej technologii z doświadczeniem firmy Husqvarna, a także dzięki analizie raportu firmy dotyczącego przyszłości parków miejskich.

W raporcie stwierdzono, że rozmiar terenów zielonych na obszarach miejskich do 2030 r. znacząco wzrośnie. Pojawią się także nowe rodzaje ogrodów, umiejscowione m.in. na dachach budynków, co przyczyni się do zintensyfikowania obsługi i konserwacji zupełnie nowej zieleni miejskiej. Husqvarna Solea jest odpowiedzią na to wyzwanie. To autonomiczny i ekologiczny system do profesjonalnej pielęgnacji trawników, który będzie dbał o trawniki przez całą dobę, a do jego obsługi wymagany będzie jedynie minimalny nakład pracy operatora. Dzięki niemu firmy profesjonalnie zajmujące się pielęgnacją krajobrazu miejskiego będą mogły skupić się na bardziej wymagających zadaniach.

Husqvarna Solea to autonomiczny systemem do pielęgnacji trawników przeznaczony do szybkiej i cichej pracy przez 24 godziny na dobę. Koncept składa się z pięciu elementów: drona zwiadowczego, czujników na stałe umieszczonych w parku, drona transportowego, autonomicznych kosiarek automatycznych i chmury wyposażonej w sztuczną inteligencję.

Elementy składowe systemu Solea:

  • Dron zwiadowca - wyposażony jest w czujniki do skanowania obszaru i zbiera dane z terenów zieleni. Następnie przesyła te informacji do chmury zarządzanej przez sztuczną inteligencję.
  • Czujniki na stałe umieszczone w parku - nieustannie gromadzą dane, aby wspomóc system w celu stworzenia całościowego obrazu potrzeb i kondycji parku.
  • Chmura wyposażona w sztuczną inteligencję - pozwala oszacować czas i wybrać jednostki niezbędne do wykonania pracy w parkach.
  • Dron transportowy - odbiera z chmury współrzędne lokalizacji i priorytetową trasę różnych obszarów, w których musi podjąć pracę, a następnie transportuje autonomiczne kosiarki i drona zwiadowcę do miejsc wykonywania pracy. Podczas lotu ładuje kosiarki i zwiadowcę. W czasie, gdy nie jest używany, a także w trakcie lotu, dron jest zasilany energią słoneczną.
  • Dziewięć kosiarek autonomicznych - mogą pracować indywidualnie lub jako grupa. Przemieszczają się unosząc się 3-5 cm nad ziemią (w zależności od ustawień). Centralny wentylator w kanale powietrznym w połączeniu z dodatkowymi małymi wentylatorami w każdym rogu, sprawia że kosiarki są zwinne i precyzyjne. Podczas pracy kosiarki stale komunikują się ze sobą, a dron zwiadowca wspiera ich pracę z lotu ptaka. Przewiduje ruch w parku i inne zmiany, które mogą mieć wpływ na prace konserwacyjne.

Specyfikacja systemu Solea
Husqvarna Solea to dziewięć kosiarek autonomicznych. Każda kosiarka wyposażona jest w 20 małych obrotowych diamentowych ostrzy, a każde z nich posiada szerokość cięcia 340 mm, przy całkowitej szerokości cięcia 306 cm (9x340 mm). System zawieszenia umożliwia szybkie cięcie bez skalpowania trawnika. Przy maksymalnej prędkości, zakładając prace wszystkich dziewięciu kosiarek jednoczenie, koszenie trawnika o powierzchni ok. 10 tys. m² zajmie około 8 minut.

Ze względów bezpieczeństwa każda kosiarka wyposażona jest w czujniki rozpoznawania obiektów i monitorowania stanu trawnika. Urządzenia są również wyposażone w czujniki wilgotności i odżywienia gleby. Kosiarki ładowane są przez solarną membranę, która znajduje się na obudowie kosiarki, ale mogą być także ładowane za pośrednictwem drona transportowego.

Autonomiczny dron transportowy zbudowany jest superlekkiego włókna węglowego. Ma średnicę 150 cm i wysokość 80 cm. Górna część drona jest pokryta membraną z ogniw słonecznych, które wspomagają szybkie ładowanie indukcyjne w bazie drona.

Koncepcja projektowa Husqvarna Solea została pokazana na międzynarodowym wydarzeniu Silent City, które firma Husqvarna zorganizowała już po raz trzeci. Spotkanie odbyło się w Edynburgu, w Wielkiej Brytanii. Koncepcja opiera się na pomysłach dotyczących przyszłości krajobrazu miejskiego i obecnie nie ma planów na jej produkcję.

źródło: Husqvarna

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Nowa aparatura modułowa do zastosowań przemysłowych

2017-12-15   | RS Components Sp. z o.o.
Nowa aparatura modułowa do zastosowań przemysłowych

RS Components oferuje nową generację aparatury modułowej Sirius firmy Siemens. Obejmuje ona aparaty o rozmiarach S00, S0, S2 i S3 i mocach do 55 kW. Nowy system modułowy obejmuje pełen asortyment produktów panelowych - od prostych zasilaczy po jednostki, które odpowiadają za przełączanie, ochronę, rozruch i kontrolę silników o mocach do 250 kW.
czytaj więcej

Wielowyjściowe zasilacze z ekranami LCD

2017-12-15   | Farnell element 14
Wielowyjściowe zasilacze z ekranami LCD

Firma Farnell element14 dodała do oferty 3-wyjściowe zasilacze Keysight z serii E36300. Są to urządzenia laboratoryjne ogólnego przeznaczenia, które cechują się niskim poziomem tętnień na wyjściu i licznymi funkcjami. Ich centralnymi elementami są panele przednie LCD 4,3", które wyświetlają m.in. wartości prądów i napięć.
czytaj więcej