wersja mobilna
Online: 390 Środa, 2018.03.21

Gospodarka

Jak w przyszłości może wyglądać automatyczna pielegnacja zieleni miejskiej?

środa, 06 grudnia 2017 12:26

Według przewidywań ilość miejskiej zieleni będzie cały czas rosła. By zarządzanie terenami parkowymi mogło być prowadzone z możliwie najmniejszym wpływem na naturę oraz osoby odwiedzające parki, Husqvarna stworzyła koncepcyjny projekt Solea. Jest to system autonomicznych kosiarek, który wynosi pielęgnację miejskiej zieleni na zupełnie nowy poziom. To zupełnie nowe, bezpieczne i wydajne rozwiązanie opracowano dzięki połączeniu najnowszej technologii z doświadczeniem firmy Husqvarna, a także dzięki analizie raportu firmy dotyczącego przyszłości parków miejskich.W raporcie stwierdzono, że rozmiar terenów zielonych na obszarach miejskich do 2030 r. znacząco wzrośnie. Pojawią się także nowe rodzaje ogrodów, umiejscowione m.in. na dachach budynków, co przyczyni się do zintensyfikowania obsługi i konserwacji zupełnie nowej zieleni miejskiej. Husqvarna Solea jest odpowiedzią na to wyzwanie. To autonomiczny i ekologiczny system do profesjonalnej pielęgnacji trawników, który będzie dbał o trawniki przez całą dobę, a do jego obsługi wymagany będzie jedynie minimalny nakład pracy operatora. Dzięki niemu firmy profesjonalnie zajmujące się pielęgnacją krajobrazu miejskiego będą mogły skupić się na bardziej wymagających zadaniach.

Husqvarna Solea to autonomiczny systemem do pielęgnacji trawników przeznaczony do szybkiej i cichej pracy przez 24 godziny na dobę. Koncept składa się z pięciu elementów: drona zwiadowczego, czujników na stałe umieszczonych w parku, drona transportowego, autonomicznych kosiarek automatycznych i chmury wyposażonej w sztuczną inteligencję.

Elementy składowe systemu Solea:

  • Dron zwiadowca - wyposażony jest w czujniki do skanowania obszaru i zbiera dane z terenów zieleni. Następnie przesyła te informacji do chmury zarządzanej przez sztuczną inteligencję.
  • Czujniki na stałe umieszczone w parku - nieustannie gromadzą dane, aby wspomóc system w celu stworzenia całościowego obrazu potrzeb i kondycji parku.
  • Chmura wyposażona w sztuczną inteligencję - pozwala oszacować czas i wybrać jednostki niezbędne do wykonania pracy w parkach.
  • Dron transportowy - odbiera z chmury współrzędne lokalizacji i priorytetową trasę różnych obszarów, w których musi podjąć pracę, a następnie transportuje autonomiczne kosiarki i drona zwiadowcę do miejsc wykonywania pracy. Podczas lotu ładuje kosiarki i zwiadowcę. W czasie, gdy nie jest używany, a także w trakcie lotu, dron jest zasilany energią słoneczną.
  • Dziewięć kosiarek autonomicznych - mogą pracować indywidualnie lub jako grupa. Przemieszczają się unosząc się 3-5 cm nad ziemią (w zależności od ustawień). Centralny wentylator w kanale powietrznym w połączeniu z dodatkowymi małymi wentylatorami w każdym rogu, sprawia że kosiarki są zwinne i precyzyjne. Podczas pracy kosiarki stale komunikują się ze sobą, a dron zwiadowca wspiera ich pracę z lotu ptaka. Przewiduje ruch w parku i inne zmiany, które mogą mieć wpływ na prace konserwacyjne.

Specyfikacja systemu Solea
Husqvarna Solea to dziewięć kosiarek autonomicznych. Każda kosiarka wyposażona jest w 20 małych obrotowych diamentowych ostrzy, a każde z nich posiada szerokość cięcia 340 mm, przy całkowitej szerokości cięcia 306 cm (9x340 mm). System zawieszenia umożliwia szybkie cięcie bez skalpowania trawnika. Przy maksymalnej prędkości, zakładając prace wszystkich dziewięciu kosiarek jednoczenie, koszenie trawnika o powierzchni ok. 10 tys. m² zajmie około 8 minut.

Ze względów bezpieczeństwa każda kosiarka wyposażona jest w czujniki rozpoznawania obiektów i monitorowania stanu trawnika. Urządzenia są również wyposażone w czujniki wilgotności i odżywienia gleby. Kosiarki ładowane są przez solarną membranę, która znajduje się na obudowie kosiarki, ale mogą być także ładowane za pośrednictwem drona transportowego.

Autonomiczny dron transportowy zbudowany jest superlekkiego włókna węglowego. Ma średnicę 150 cm i wysokość 80 cm. Górna część drona jest pokryta membraną z ogniw słonecznych, które wspomagają szybkie ładowanie indukcyjne w bazie drona.

Koncepcja projektowa Husqvarna Solea została pokazana na międzynarodowym wydarzeniu Silent City, które firma Husqvarna zorganizowała już po raz trzeci. Spotkanie odbyło się w Edynburgu, w Wielkiej Brytanii. Koncepcja opiera się na pomysłach dotyczących przyszłości krajobrazu miejskiego i obecnie nie ma planów na jej produkcję.

źródło: Husqvarna

 

Pozostałe

Energetyka napędza rynek systemów SCADA
Energetyka napędza rynek systemów SCADA
wtorek, 20 marca 2018 12:52
PGE wprowadza diagnostykę kabli
PGE wprowadza diagnostykę kabli
wtorek, 20 marca 2018 07:51
Rekordowy wzrost globalnego potencjału fotowoltaiki
Rekordowy wzrost globalnego potencjału fotowoltaiki
poniedziałek, 19 marca 2018 10:47
Tauron współpracuje z EPRI
Tauron współpracuje z EPRI
poniedziałek, 19 marca 2018 07:50
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Kamery o rekordowej szybkości rejestracji obrazu do 3500 fps

2018-03-20   |
Kamery o rekordowej szybkości rejestracji obrazu do 3500 fps

Najnowsze kamery xiB-64 z oferty firmy Ximea pozwalają osiągnąć rekordową szybkość rejestracji obrazu do 3500 fps. Dzięki szybkiemu interfejsowi PCIe realizują strumieniową transmisję danych z szybkością do 64 Gbps na odległość do 300 m bez potrzeby stosowania drogich kart akwizycji danych ani specjalistycznego oprogramowania. Ich zakres zastosowań obejmuje testy zderzeniowe pojazdów, testowanie poduszek powietrznych, rejestrowanie eksplozji, wizualizację przepływu, biomechanikę, sport itp.
czytaj więcej

Mocny siłownik liniowy o stopniu ochrony do IP69K

2018-03-20   |
Mocny siłownik liniowy o stopniu ochrony do IP69K

Firma Thomson Industries wprowadziła na rynek siłownik liniowy nowej generacji Electrak HD przystosowany do pracy przy dużych obciążeniach. Występuje on w 6 wersjach o maksymalnym obciążeniu dynamicznym od 1,7 do 16 kN, obciążeniu statycznym 18 kN i maksymalnej prędkości od 9 do 71 mm/s bez obciążenia (5...58 mm/s przy pełnym obciążeniu).
czytaj więcej