wersja mobilna
Online: 670 Czwartek, 2018.02.22

Gospodarka

PGE bada warunki wietrzne na Bałtyku przy użyciu lidara

poniedziałek, 12 lutego 2018 07:50

W odległości około 32 km od Łeby spółka PGE Energia Odnawialna rozpoczęła pomiary warunków wietrznych na Morzu Bałtyckim. Badania prowadzone są przy użyciu pływającego lidara. Pozyskane dane wykorzystane zostaną do sporządzenia szczegółowej prognozy dotyczącej energetycznej i ekonomicznej efektywności projektowanej przez PGE EO morskiej farmy wiatrowej Baltica.

Lidarowe urządzenie pomiarowe (LIDAR - Light Detection and Ranging) zamontowane jest na pływającej platformie o wymiarach 4 x 4 x 4,5 m. Platforma jest samowystarczalna energetycznie dzięki akumulatorom ładowanym poprzez panele fotowoltaiczne, ogniowo paliwowe oraz mikroturbiny wiatrowe, i może pracować na wodzie przez wiele miesięcy. Do pomiarów prędkości i kierunku wiatru wykorzystywana jest wiązka laserowa. Pomiary dla PGE prowadzi hiszpańska firma Eolos.

Jak informuje PGE EO, jedną z wielu zalet lidara, w stosunku do tradycyjnego masztu pomiarowego, jest możliwość sprawdzania warunków wietrznych dokładnie na wysokości osi wirników projektowanych wiatraków. Oprócz prędkości i kierunku wiatru urządzenie będzie drogą satelitarną przesyłać dane dotyczące wysokości i długości fal morskich oraz kierunku morskich prądów.

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej szacuje potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce na około 8-10 GW.

źródło: WNP
zdjęcie: Eolos

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Czujniki prądów wirowych eddyNCDT 3001 o zakresie 6 i 8 mm w nowych obudowach M18

2018-02-22   | WObit E.K.J.Ober s.c.
Czujniki prądów wirowych eddyNCDT 3001 o zakresie 6 i 8 mm w nowych obudowach M18

Czujniki prądów wirowych znanej serii eddyNCDT 3001 firmy Micro-Epsilon są obecnie dostępne w nowych wersjach na zakresy pomiarowe 6 i 8 mm, zamykanych w obudowach M18. Są to czujniki skompensowane temperaturowo, zapewniające krótki czas i dużą dokładność pomiaru w aplikacjach ze wszystkich dziedzin przemysłu.
czytaj więcej

Moduł COM Express Type 6 z mikroprocesorami Core 7. generacji

2018-02-22   |
Moduł COM Express Type 6 z mikroprocesorami Core 7. generacji

Najnowszy komputer jednopłytkowy formatu COM Express z oferty firmy IBASE Technology, ET975 został wyposażony w niskonapięciowy mikroprocesor Core i7/i5/i3 7. generacji (Kaby Lake-U) produkowany w procesie 14 nm. Jest to komputer energooszczędny o dużej mocy obliczeniowej, mogący znaleźć zastosowanie w automatyce przemysłowej, kioskach multimedialnych i aparaturze medycznej.
czytaj więcej