wersja mobilna
Online: 674 Środa, 2018.03.21

Gospodarka

Ethernet przemysłowy wyprzedził w 2017 roku sieci typu fieldbus

środa, 21 lutego 2018 13:24

Z badań prowadzonych przez firmę HMS Industrial Networks wynika, że Ethernet przemysłowy po raz pierwszy pokonał tradycyjne sieci fieldbus pod względem liczby nowych systemów instalowanych w ramach automatyzacji fabryk. W 2017 r. Ethernet przemysłowy stanowił 52% nowych instalacji sieciowych, co oznacza wzrost z poziomu 46% w roku 2016, a udział instalacji sieci fieldbus spadł w tym czasie z 48 do 42%. Obecnie najczęściej instalowaną siecią jest EtherNet/IP z 15% rynku, a następnie Profinet i Profibus - obie na poziomie 12%. Technologie bezprzewodowe utrzymują stały rynkowy udział 6%.Analiza HMS pokazuje, że liczba zainstalowanych węzłów Ethernetu przemysłowego wzrosła w ubiegłym roku o 22% w porównaniu z rokiem 2016. Sieć EtherNet/IP stała się najpowszechniejszą siecią Ethernetu przemysłowego, wyprzedzając Profinet, EtherCat, Modbus-TCP i Ethernet Powerlink.

Mimo obecnej przewagi sieci Ethernet, sprzedaż systemów Fieldbus wciąż rośnie, a tempo wzrostu wyniosło w 2017 r. 6%, w porównaniu z 4% rok wcześniej. Zdaniem HMS, sprzedaż ta została wzmocniona przez silny rynek i obawy związane z cyberbezpieczeństwem. Oczekuje sie jednak, że liczba instalacji fieldbus będzie w ciągu najbliższych kilku lat sukcesywnie spadać. Wśród sieci fieldbus dominuje nadal Profibus, z 12% światowego rynku, a następnie Modbus-RTU i CC-Link - oba rozwiązania obejmują po 6%.

Choć liczba zainstalowanych systemów bezprzewodowych wzrosła o 32% zarówno w 2016, jak i 2017 roku, w ciągu obu tych lat na stałym poziomie 6% utrzymał się ich stosunkowo niewielki udział w rozwijającym się rynku. Dwie najpopularniejsze technologie bezprzewodowe to WLAN i Bluetooth.

Udziały w sieciach przemysłowych: zielone segmenty reprezentują technologie Ethernetu przemysłowego, niebieskie sekcje to sieci fieldbus, a sekcje szare oznaczają sieci bezprzewodowe (źródło: HMS Industrial Networks)

W ujęciu geograficznym wiodącymi protokołami sieciowymi w Europie i na Bliskim Wschodzie są Profinet i EtherNet/IP. Nadal szeroko wykorzystywany jest w tych regionach Profibus, a inne popularne sieci to EtherCat, Modbus TCP oraz Ethernet Powerlink.

Rynek amerykański zdominowany jest przez sieci CIP, z wyraźnym ruchem w stronę EtherNet/IP. W Azji żadna sieć nie wyróżnia się jako lider rynku, ale Profinet, EtherNet/IP, Profibus, EtherCat, Modbus i CC-Link są powszechnie wykorzystywane, a na atrakcyjności zyskuje wersja Ethernet CC-Link IE Field.

źródło: Drives & Controls

 

Pozostałe

W Warszawie trwają targi Automaticon 2018
W Warszawie trwają targi Automaticon 2018
środa, 21 marca 2018 12:23
PGE wspiera kształcenie zawodowe
PGE wspiera kształcenie zawodowe
środa, 21 marca 2018 10:12
Nowe zamówienie ZPUE
Nowe zamówienie ZPUE
środa, 21 marca 2018 07:50
Energetyka napędza rynek systemów SCADA
Energetyka napędza rynek systemów SCADA
wtorek, 20 marca 2018 12:52
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Czujnik alkoholu 0...200 ppm do pracy w strefach zagrożonych wybuchem

2018-03-21   |
Czujnik alkoholu 0...200 ppm do pracy w strefach zagrożonych wybuchem

Firma Larson Electronics oferuje czujnik alkoholu EXP-SNR-TG-EC-ITS-ALG-ALCH200 zaprojektowany do pracy w strefach zagrożonych wybuchem (Class I, Div. 1), mierzący stężenie w zakresie 0...200 ppm. Zawiera on wyświetlacz graficzny LCD z podświetleniem, rejestrator danych z interwałem pomiarowym określanym przez użytkownika, układ generowania alarmów oraz zestaw dodatkowych funkcji ułatwiających instalację, obsługę i serwisowanie.
czytaj więcej

Przepływomierz masowy do aplikacji medycznych odporny na ciśnienie do 8 b

2018-03-21   |
Przepływomierz masowy do aplikacji medycznych odporny na ciśnienie do 8 b

SFM4200 to najnowszy przepływomierz masowy z oferty firmy Sensirion, wyróżniający się możliwością prowadzenia pomiarów przy dużym ciśnieniu, sięgającym 8 b. Przyrząd oferuje szerokość zakresu pomiarowego równą 160 slm i zapewnia krótki czas przetwarzania sygnału na poziomie 0,5 ms. Jest polecany zwłaszcza do mieszania gazów w aplikacjach medycznych, gdzie umożliwia pomiar przepływu powietrza, tlenu i innych gazów niekorozyjnych z dużą dokładnością i niezawodnością.
czytaj więcej